Strefa euro: najszybszy wzrost gospodarczy od 12 lat

W rok 2018 strefa euro weszła z najszybszym wzrostem gospodarczym od niemal 12 lat – wynika z publikacji wstępnych odczytów PMI. Nieco spowolnił wzrost w sektorze wytwórczym, co jednak z nawiązką odrobił sektor usług.

Łączony wskaźnik PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) w styczniu osiągnął wartość 58,6 punktów wobec 56,6 pkt. odnotowanych w grudniu – podała wstępne dane firma badawcza IHS Markit. To najwyższy odczyt tego indeksu od 139 miesięcy.

Łączony wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego i usługowego strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB (w % kdk,prawa oś).
Łączony wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego i usługowego strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki PKB (w % kdk,prawa oś). (IHS Markit)

Ożywienie gospodarcze w strefie euro weszło zatem w szczytową fazę. Wzrost zatrudnienia raportowany przez menedżerów logistyki jest najsilniejszy od 2000 roku, a presja inflacyjna najwyższa od niemal 7 lat. Napływ nowych zamówień odnotował drugi najlepszy wynik od lipca 2007 roku. Europejskie firmy borykają się też z brakiem wolnych mocy produkcyjnych – opóźnienia w produkcji osiągnęły jedne z najwyższych poziomów od dekady.

W styczniu nieco spowolnił wzrost w sektorze wytwórczym, dla którego PMI obniżył się z niemal rekordowych 60,6 pkt. (był  to drugi najwyższy rezultat w historii badania) do 59,6 pkt. Analitycy liczyli na wynik rzędu 60,3 pkt. Odczyty PMI w pobliżu 60 punktów to naprawdę rzadko spotykany okaz statystyczny, sygnalizujący wręcz boom gospodarczy w badanym sektorze.

Za to rozpędu nabrała ekspansja w sferze usług, gdzie PMI podniósł się do 57,6 pkt. z 56,6 pkt. w grudniu, wyraźnie przekraczając oczekiwania ekonomistów (56,4 pkt.). Za tą pozytywną niespodziankę w znacznej mierze odpowiadają Niemcy, gdzie „usługowy” PMI nieoczekiwanie wzrósł z 55,8 pkt. do 57,0 pkt.  Bardzo dobre wiadomości napłynęły też z „pozostałych” krajów eurolandu (tj. spoza Niemiec i Francji), gdzie wzrost produkcji przemysłowej był najsilniejszy od kwietnia 2000 roku.                        

„Strefa euro dostała skrzydeł na początku 2018 roku, ze wzrostem aktywności biznesowej niewidzianym od prawie 12 lat (...) Przy wzroście zatrudnienia najsilniejszym od 17 lat poprawa sytuacji na rynku pracy powinna przełożyć się na wyższe wydatki konsumpcyjne, która powinna pomóc w dalszym napędzaniu koniunktury gospodarczej w 2018 roku” – skomentował wyniki styczniowego badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy.

Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. Dla poszczególnych krajów indeks PMI przygotowuje firma IHS Markit.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 do_niczego

Cieszy mnie to bardzo bo niedługo emigruję z POLSKI,nie będę się zrzucał w podatkach na jakieś 500+,no i pewnie podadzą że sukces bo bezrobocie znowu spadło. A pracodawca będzie mógł sobie Niemca albo Holendra sprowadzić do pracy w końcu w UE jesteśmy,granice otwarte.Biorę przykład z DONALDA TUSKA.Wolę EURO.

! Odpowiedz
3 8 search

nie kumam w tvp mowa ze w UE recesja i nie ma co tam jechac do roboty a jedynie mozemy im pokazac jak sie widelcem je.. W Najasniejszej dobrobyt

! Odpowiedz
1 2 rttyuiop

oni się po nocach do najjaśniejszej modlą by te europejskie słupki rosły jeszcze bardziej, bo jak tam zleci o połowę to my możemy wylądować pod kreską (szczególnie po dorzuceniu do bużetu potężnych wydatków stałych)

! Odpowiedz
4 11 eriadel

Znów dodrukowali i słupki rosną ? :D

! Odpowiedz
6 5 wektorwg

Rozumiem że wolał byś komunę ....

! Odpowiedz
6 7 piwic

Normalnie zawrót głowy od wzrostu ok 0,75% w strefie euro. Aż się chce do tej strefy wejsć...

! Odpowiedz
4 12 janusz_cebula

A Ty pewnie wolałbyś mieć 20% z 20.000 niż 0,75% z 1.000.000?

! Odpowiedz
1 1 akki odpowiada janusz_cebula

zgoda, nie zmienia to faktu ze Chiny pedza z predkoscia 5-9% (w zaleznosci jak bardzo ufamy oficjalnym i nieoficjalnym statsom) od xx lat... jaki by ten PKB w Chinach nie byl, to jednak widac ten wzrost gospodarczy

! Odpowiedz
2 7 wektorwg odpowiada akki

Jedź na prowincję to Chin i porównaj ją z Polską prowincją! Chiny nadal importują technologię

! Odpowiedz
8 10 wektorwg

CO te lewaki robią z UE!!!!
Jak żyć prawaczki jak żyć:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil