REKLAMA

Kontrowersyjne wezwanie na akcje Lubawy

2020-05-08 08:46, akt.2020-05-08 10:09
publikacja
2020-05-08 08:46
aktualizacja
2020-05-08 10:09
Kontrowersyjne wezwanie na akcje Lubawy
Kontrowersyjne wezwanie na akcje Lubawy
fot. Michal Dyjuk / / FORUM

W piątek pojawiło się wezwanie na akcje Lubawy, które budzi spore kontrowersje wśród inwestorów. Cena zaproponowana przez głównego akcjonariusza wyraźnie odbiega od tej z czwartkowego zamknięcia.

Stanisław Litwin i zależna od niego cypryjska spółka Silver Hexarion Holdings wzywają do sprzedaży 22,2 mln akcji Lubawy, oferując po 0,86 zł za walor - podał Dom Maklerski Banku Handlowego. W wyniku wezwania Stanisław Litwin, bezpośrednio i pośrednio, chce posiadać 99,2 mln akcji Lubawy, stanowiących 66 proc. kapitału zakładowego spółki. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 28 maja i zakończą 10 czerwca. Silver Hexarion Holdings aktualnie kontroluje 48 proc. akcji Lubawy.

Wezwanie budzi jednak spore kontrowersje wśród inwestorów. Głównym powodem jest cena, 86 groszy zaoferowane przez Litwina i jego cypryjski wehikuł, nijak mają się do wczorajszej ceny z zamknięcia, gdy za Lubawę płacono aż 1,2 zł. Efekt? O ile zazwyczaj wezwania podbijają cenę papierów, tak Lubawa piątkową sesję zaczęła od spadków o 11 proc.

fot. / / Bankier.pl

Słów krytyki nie szczędzą m.in. forumowicze Bankier.pl. Wśród kilku wątków dotyczących wezwania znajdują się głównie negatywne komentarze. - Chyba ich głowa boli, po takiej cenie nikt zdrowo myślący nie odda - stwierdził wprost użytkownik publikujący pod nickiem ~`mz.

Warto dodać, że w prawie spółkowym znajduje się zapis chroniący akcjonariuszy przed zaniżoną ceną wezwania. Mówią one, iż proponowana cena nie powinna być niższa, niż średnia cena z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania. Wspomniana średnia dla Lubawy wynosi... 86 groszy. Cypryjski wehikuł Litwina poszedł więc po najmniejszej linii oporu.

Ciekawy jest również fakt, że wczoraj wieczorem pojawił się komunikat o sprzedaży drobnego pakietu akcji (0,04 proc.) przez... Łukasza Litwina, czyli syna wspomnianego Stanisława. Jak tłumaczy Litwin junior operacja została przeprowadzona, by uniknąć podejrzeń o działanie w porozumieniu z ojcem. Przypomnijmy, Litwin senior wzywa na 66 proc. akcji. To próg umocowany prawnie i przekroczenie go nawet o 0,04 proc. robiłoby z tego punktu widzenia różnicę.

Warto wspomnieć, że taka dysproporcja pomiędzy obecną ceną, a średnią z ostatnich 6 miesięcy to efekt gwałtownego skoku wartości papierów Lubawy z początku kwietnia, gdy w trakcie jednej sesji podrożały one o połowę. Najprawdopodobniej inwestorzy nastawiali się wówczas, że dostawca m.in. wyposażenia dla służb mundurowych i materiałów BHP, poprawi wyniki finansowe w związku z epidemią. Pod koniec kwietnia spółka przyznała, że rzeczywiście widzi wzrost zainteresowania częścią swoich produktów.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
staryznajomy
Ech druga czy trzecia sesja sie mnie pomyliło. Bo to byl zakup w piatek sprzedaz w poniedzialek 6 kwietnia hahaha stad tez pamiec mi podpowiadala ''kilka" dni.
Zreszta pisalem i na Lubawie i ba watku Getin Holdingu ktory przy okazji polecam do zakupu.
staryznajomy
Ten wzrost w jedna sesje o połowę przyznam sie ...jam uczynił. Kupno 0,78 sprzedaż 1,59 chyba na drugiej lub trzeciej sesji. A tak dla wyjaśnienia po moim kupnie ok 20 k akcji zaczal sie wzrost i gorne widly.
Mozna to sprawdzić wtedy na forum Lubawy.
godunow1
Nie widzę nic kontrowersyjnego w cenie wezwania. 0,86 zł to powyżej średniej z ostatnich dwóch lat !!! Dopiero w pierwszym tygodniu kwietnia 2020 cena nagle wystrzeliła do 1,56 a wolumen wzrósł jakieś 50-60 razy. Ktoś coś wiedział ale się przeliczył co do ceny wezwania...
wtomek
Dawno powinna zostać wyrzucona na NC . Jedna ze starszych spółek GPW, kolejny przykład sensowności inwestowania na naszej ryckarni. Dla przypomnienia , przeżyła split 1:10 . Wezwanie chyba tylko po to zrobiono , by po ostatnich "jazdach" poniżej ceny wezwania nie spadło, zbierający nie tak dawno te akcje do 0,6 zł mogli Dawno powinna zostać wyrzucona na NC . Jedna ze starszych spółek GPW, kolejny przykład sensowności inwestowania na naszej ryckarni. Dla przypomnienia , przeżyła split 1:10 . Wezwanie chyba tylko po to zrobiono , by po ostatnich "jazdach" poniżej ceny wezwania nie spadło, zbierający nie tak dawno te akcje do 0,6 zł mogli sobie z nich wyjść. Ktoś coś wiedział ..W tym przypadku pretensje o cenę wezwania są chybione, nigdy tak nie było by cena wezwania był równa maksymalnej z ostatnich tygodni. GPW kiedyś miało przepis , że cena wezwania nie może być niższa niż średnia z ostatnich 6 miesięcy. Jak jest obecnie nie wiem.
rookie
Pan Adam Torchala... tak zwany "redaktor".
jak wszyscy dziś - bez pojęcia o języku polskim.
co to za zwrot?

>>>Cypryjski wehikuł Litwina poszedł więc po najmniejszej linii oporu.

"po linii najmniejszego oporu", radaktorku
apostlepk
Nie badz analno-retentywny, Profesorku Miodku. Tu sie przychodzi po informacje, a nie skanowac linie artykulow, sprawdzac interpunkcje, stylistyke i ortografie.
kasperski odpowiada apostlepk
Nic nie usprawiedliwia kaleczenia polskiego :)
A informacji tu rzetelnych raczej nie znajdziesz
marioxx
Po takim wezwaniu Państwo które daje kontrakty Litwinowi powinno zawiesić wszystkie transakcje z Lubawą , to postać jak Patrowicz ,akcje spółek tych Typów należy omijać z daleka.
_as
państwo zrobiło coś podobnego akcjonariuszom Energi więc nie zobaczy nic złego w takim dymaniu ludzi
qzbigniewq
Tym już powinna zająć się KNF i prokuratura

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki