REKLAMA
PIT 2023

Spółdzielnia sprzedała 186 mieszkań z lokatorami. Zapadł ważny wyrok na Śląsku

2023-03-15 17:05
publikacja
2023-03-15 17:05

Sąd Okręgowy w Katowicach unieważnił umowę dotyczącą 186 mieszkań, sprzedanych blisko 13 lat temu wraz z lokatorami przez spółdzielnię mieszkaniową "Sokolnia" w Sosnowcu. Spółdzielnia z naruszeniem prawa sprzedała wówczas ponad 900 mieszkań, mimo ustawowego prawa lokatorów do ich nieodpłatnego nabycia.

Spółdzielnia sprzedała 186 mieszkań z lokatorami. Zapadł ważny wyrok na Śląsku
Spółdzielnia sprzedała 186 mieszkań z lokatorami. Zapadł ważny wyrok na Śląsku
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która prowadziła w tej sprawie śledztwo, wspiera pozbawionych prawa pierwokupu najemców. Działając w formule sprawy pozakarnej, śledczy złożyli w sądzie pozwy dotyczące unieważnienia zawartych wówczas z naruszeniem prawa umów. W ostatnich dniach zapadł wyrok w jednej z takich spraw, dotyczącej 186 sprzedanych wówczas mieszkań.

Wyrok w sprawie jednej ze spraw

"10 marca 2023 r. w Sądzie Okręgowym w Katowicach zapadł wyrok w sprawie z powództwa prokuratora o ustalenie nieważności umowy sprzedaży z 3 grudnia 2010 r. zawartej w formie aktu notarialnego pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową +Sokolnia+ w Sosnowcu, jako sprzedającym, a Ryszardem Sz. Sąd w całości uwzględnił powództwo prokuratury, ustalając umowę za nieważną" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka katowickiej prokuratury okręgowej Marta Zawada-Dybek.

W wyniku pracy zespołu prokuratorów, łącznie skierowano do sądu 39 powództw, z których jak dotąd 16 zostało uwzględnionych - w pięciu sprawach wyroki są już prawomocne. Trzy lokale mieszkalne powróciły do zasobów spółdzielni, będącej obecnie w likwidacji.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach w ramach specjalnie powołanego zespołu prokuratorów od wielu lat bada sprawę przejęcia przez tzw. hurtowych nabywców 905 zasiedlonych mieszkań, sprzedanych przez spółdzielnię "Sokolnia". W większości przypadków najemcom przysługiwało ustawowe prawo do nieodpłatnego nabycia mieszkań.

Niespełna cztery lata temu, w maju 2019 roku, Sąd Okręgowy w Katowicach potwierdził nieprawidłowości w sosnowieckiej spółdzielni i wymierzył jej b. wiceprezesowi Jerzemu W. karę roku i 10 miesięcy więzienia, zaś nabywcę mieszkań Ryszarda S. skazał na trzy lata więzienia. Obu mężczyznom sąd wymierzył także kary finansowe.

Sprawa karna dotyczyła m.in. wyłudzania prawa własności na szkodę lokatorów i najemców oraz kilkumilionową niegospodarność. Jak ustaliła prokuratura, członkowie zarządu spółdzielni sprzedali mieszkania z naruszeniem prawa – lokale były zbywane bez sporządzania operatów szacunkowych, określających ich wartość, w zasadniczej części po zaniżonej wartości, z naruszeniem prawa pierwokupu lokatorów. Jednocześnie - mimo że nabywcy za część nabytych mieszkań nie płacili - członkowie zarządu nie podejmowali egzekucji zapłaty. Nieprawidłowości dotyczyły ponad stu mieszkań.

Jerzy W. został skazany za to, że od czerwca 2009 do 2011 r. jako wiceprezes w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby nie dopełnił obowiązków i wyrządził szkodę spółdzielni – wziął udział w przywłaszczeniach prawa własności nieruchomości, wprowadzając przy tym w błąd notariuszy. W konsekwencji mieszkania spółdzielni były nieodpłatnie zbywane osobom nieuprawnionym, z pominięciem prawa najemców do pierwszeństwa zakupu, zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Łączną wartość zbytych przez wiceprezesa mieszkań oszacowano 663 tys. zł.

Karę łączną trzech lat więzienia, a także ponad 110 tys. zł grzywny, sąd wymierzył nabywcy mieszkań - przedsiębiorcy Ryszardowi Sz. oskarżonemu o to, że jako pełnomocnik spółdzielni działał na jej szkodę. Ten mężczyzna odpowiadał też za przywłaszczenie praw majątkowych, poświadczenie nieprawdy w dokumentach i oszustwa. Poza karą pozbawienia wolności i grzywny sąd zobowiązał go do naprawienia szkody – chodzi o łączną kwotę ponad 1,5 mln zł.

Prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Katowicach, wspierając pozbawionych prawa pierwokupu najemców, złożyła pozwy dotyczące unieważnienia umów. Niedawny wyrok katowickiego sądu jest kolejnym w tej sprawie - wcześniej sąd uwzględnił powództwo i unieważnił umowę sprzedaży budynków o wartości ok. 1,5 mln zł. Przed sąd trafiły też inne zainicjowane przez prokuraturę postępowania ws. "Sokolni" - m.in. dotyczące unieważnienia umowy zamiany udziałów w lokalach mieszkalnych o wartości ponad 150 tys. zł oraz zasądzenia na rzecz najemców kwot przekazanych spółdzielni na poczet niezrealizowanego wykupu zajmowanych mieszkań. (PAP)

mab/ kon/ mtb/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
emerytpl
I tak dobrze że wyrok zapadł po 13 latach. Jakby władza w Polsce się nie zmieniła to by niebyło sprawy i żaden wyrok by nie zapadł.
konik_garbusek
13 lat żeby uzyskać wyrok!!! Ludzie podniecają się co powiedział pod nosem Kaczynski czy Tusk, podczas gdy realne problemy - niestabilne prawo, niewydolne sądy, procedury ciągnące się latami, to właśnie gnoi Polskę w oczach inwestorów
dawid_gmyrek
Dobrześ to podsumował, Garbusek - to jest postmagdaleński kabaret grozy :)

PS. Tak między tzw. pambukiem a prawdą, to jedynie co wiadomo, to że te mieszkania wraz z lokatorami były sprzedane blisko 13 lat temu, a nie oznacza to automatycznie, że tyle trwał proces sądowy.
zoomek
Nieprawda - sądy kahalne są wydolne i potrafią bez problemu uniewinnić Żyda Najsztuba który na przejściu dla pieszych potrącił 70-cio letnią gojkę.
W sumie to niech rodzina się cieszy że nie muszą Najsztubowi płacić za szkody morlane np stres czy wgniotkę na masce.
Na korzyść oskarżonego przemawiało to że nie posiadał praw
Nieprawda - sądy kahalne są wydolne i potrafią bez problemu uniewinnić Żyda Najsztuba który na przejściu dla pieszych potrącił 70-cio letnią gojkę.
W sumie to niech rodzina się cieszy że nie muszą Najsztubowi płacić za szkody morlane np stres czy wgniotkę na masce.
Na korzyść oskarżonego przemawiało to że nie posiadał praw jazdy, auto było nieubezpieczone i mógł zabić a tylko potrącił.
Szalom!
zoomek odpowiada zoomek
Tymczasem US Army jeździ sobie po Polsce bez żdnych oznakowań i ciekawe co będą zeznawać świadkowie jak kogoś chcy lub niechcący rozjadą.
Dowody? Proszę:
https://www.bitchute.com/video/z7JXzMQSN1Lc/

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki