REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

"Spiegel": Decyzja zapadła. Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę

2023-01-24 19:33, akt.2023-01-24 20:10
publikacja
2023-01-24 19:33
aktualizacja
2023-01-24 20:10

Decyzja zapadła: Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" w grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6. Rząd niemiecki chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, np. Polski.

"Spiegel": Decyzja zapadła. Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę
"Spiegel": Decyzja zapadła. Niemcy wyślą czołgi Leopard na Ukrainę
fot. NTS KALNINS / /  Reuters / Forum

Niemiecką decyzję najwyraźniej poprzedziły kilkudniowe intensywne konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza w Waszyngtonie. Kanclerz Olaf Scholz zawsze podkreślał, że chce dostarczać czołgi bojowe tylko we współpracy z innymi narodami, np. z USA - czytamy w tekście.

We wtorek po południu "Wall Street Journal" podał, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams. Francja rozważa również dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych - pisze "Spiegel".

Według informacji "Spiegla" niemieckie czołgi Leopard mają pochodzić z zasobów Bundeswehry.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy: Czołgi pozwolą nam przywrócić granice z 1991 roku

Czołgi przekazane Ukrainie będą "jednym z elementów powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku" - oświadczył we wtorek Andrij Jermak, szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w komentarzu na serwisie Telegram.

"Czołgi to jeden z elemetów powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku. Kilkaset czołgów dla naszych czołgistów - najlepszych na świecie" - napisał Jermak. Dodał następnie, że będą one stanowić "pancerną pięść demokracji" przeciwko - jak to ujął - "autokracji z bagien". (https://t.me/s/ermaka2022).

Jak zauważa agencja Reutera, komentarz współpracownika Zełenskiego ukazał się krótko po doniesieniach, że Berlin zgodzi się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard.

ABC News: Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów

Ukraina liczy na to, że otrzyma 100 czołgów Leopard 2 z 12 krajów, gdy tylko Niemcy wyrażą zgodę na przekazanie tych maszyn - powiedział we wtorek wysokiej rangi przedstawiciel ukraińskich władz w rozmowie z amerykańską telewizją ABC News.

Według rozmówcy ABC News porozumienie w sprawie przekazania Leopardów zostało zawarte w piątek, podczas spotkanie w Ramstein grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy.

Państwa, które zdecydowały się przekazać swoje czołgi to między innymi Polska, Finlandia, Hiszpania, Holandia i Dania - poinformował przedstawiciel ukraińskiego rządu.

Rozmówca ABC News wyjaśnił też, że Kijów pilnie potrzebuje takiego uzbrojenia nie tylko dlatego, że Rosja szykuje prawdopodobnie kolejną ofensywę, ale również ze względu na to, że Ukrainie zaczyna brakować amunicji do używanych obecnie poradzieckich czołgów.

Ukraina nie jest w stanie wyprodukować takiej amunicji i "zmuszona jest szukać alternatywnych rozwiązań" - powiedział polityk.

Wyjaśnił też, że Kijów uważa, iż brytyjski rząd zdecydował się przekazać Ukrainie swoje czołgi Challenger 2, aby wywrzeć presję na Niemcy, które nie mogły się zdecydować na udzielenie jej takiej pomocy.

"To zaczęło być realistyczną (perspektywą) po decyzji Wielkiej Brytanii. Minister (obrony) Ben Wallace przebił się przez ten mur" - ocenił rozmówca amerykańskiej telewizji.

Dodał, że spotkanie w Ramstein odbyło się w drugim dniu urzędowania nowego ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa, należało więc podchodzić do jego decyzji ze zrozumieniem.

"To nie jest właściwy moment na to, by wywierać presję na dopiero mianowanego ministra obrony. W pełni rozumiemy, że należy z nim rozmawiać dalej" - oznajmił przedstawiciel ukraińskich władz.

Niemcy nie wyraziły zgody w Ramstein na dostarczenie Ukrainie Leopardów.

fit/ tebe/

(PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (41)

dodaj komentarz
pozhoga
A mnie zastanawia, dlaczego Niemcy mają prawo decydować o czołgach, które komuś przekazali (np. nam) - jeden z PO (a to oni rządzili gdy dostaliśmy leopardy) się wypowiedział, że to standard w tego typu umowach. Biorąc pod uwagę ,,standardy" zarządzania Polską z czasów nieświętej magdalenki ja bym to sprawdził...
zenonn
Leopard jest medialnie najlepszy, nie jest do walczenia na wojnie i kompromitacji.
Leopard ma zarabiać dla Niemiec. Za dostawę, za naprawę, za modernizację
Na wojnę być niszczony razem z najlepszym abramsem dojedzie po wojnie.

Turcy podjęli późną jesienią 2016 roku brzemienną w skutkach decyzję o użyciu na froncie syryjskim
Leopard jest medialnie najlepszy, nie jest do walczenia na wojnie i kompromitacji.
Leopard ma zarabiać dla Niemiec. Za dostawę, za naprawę, za modernizację
Na wojnę być niszczony razem z najlepszym abramsem dojedzie po wojnie.

Turcy podjęli późną jesienią 2016 roku brzemienną w skutkach decyzję o użyciu na froncie syryjskim swych najlepszych maszyn – Leopardów 2A4. Do dzisiaj nie wiadomo, co dokładnie stało się owego 16 grudnia 2016 roku. Wiemy jedynie, że po przegranej na polu starcia pozostało dziesięć wyeliminowanych z walki leopardów oraz kilka innych pojazdów tureckich. Spośród tych maszyn co najmniej pięć to wypalone i zdruzgotane wraki, z oderwanymi wieżami lub rozprutymi wskutek wybuchu amunicji czołgowej korpusami. Dwa leopardy – najmniej uszkodzone – islamiści odholowali z pola bitwy jako wojenne trofea.
langdon25
Nawet siwego dymu po ruskich nie będzie
kamikaze351
Dreng nach ost? I znowu wprdl od ruskich.
darius19
delektuje sie wpisami trolli. Znam nicki aktywnych od dawna "polonu","zoomek","faramir"... Juz sie pojawili. Bo od publikacji newsa, zdaje sie byli w szoku albo czekali na dyrektywy??
darius19
jest nastepny z listy "kamikadze"
mesten
No i dobrze, bo sytuacja w tym wypadku nie jest szara ale jak najbardziej czarno-białą to Putler napadł na swojego sąsiada i właściwie już przegrał.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
Kto uznał zagrabione przez Rosję tereny Ukrainy?
Ruskie won do siebie.
Putin czeka na klasykę, aż z nim zrobią to co innymi carami, najbliżsi go zabiją.
msp
Ruscy mordują cywilów , strzelają w bloki. Chyba niektórym już się to opatrzyło jak czytam komentarze. Póki co w tej wojnie bandytami są najeźdźcy. Rosjanie sami wybrali sobie taką rolę. No chyba, ze są teorie iż ktoś nimi steruje ? Będzie jakaś komisja ..? Niestety ta wojna będzie mieć również wpływ na wybory w Polsce. Zastraszanie,Ruscy mordują cywilów , strzelają w bloki. Chyba niektórym już się to opatrzyło jak czytam komentarze. Póki co w tej wojnie bandytami są najeźdźcy. Rosjanie sami wybrali sobie taką rolę. No chyba, ze są teorie iż ktoś nimi steruje ? Będzie jakaś komisja ..? Niestety ta wojna będzie mieć również wpływ na wybory w Polsce. Zastraszanie, ograniczanie praw… wszytko dla naszego dobra lub kolejnej wygranej. Tak, to niska cena w porwaniu z woją, ale …

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki