Soros odwraca się od złota. Czas na Azję i paliwa

W trzecim kwartale miliarder George Soros kontynuował zmniejszanie zaangażowania w złoto. Zainteresowanie inwestującego jego fortunę Soros Fund Management przesunęło się w stronę rynków wschodzących i energii.

Na początku 2016 roku niektórzy najwięksi inwestorzy zwiększyli zaangażowanie w złoto kosztem akcji. W gronie tym był George Soros, który zakupił m.in. udziały spółce Barrick Gold, za 264 mln dolarów, która zajmuje się produkcją złota. W portfelu miliardera znalazły się także opcje call na akcje SPDR Gold.  

Soros odwraca się od złota. Czas na Azję i paliwa
Soros odwraca się od złota. Czas na Azję i paliwa (fot. Danny Gys / FORUM)

Dziś na rynek dotarła informacja, że Soros wyprzedał swoje pozycje na SPDR Gold, które na początku III kwartału warte były 30 mln dolarów. Wcześniej, w sierpniu, pojawiła się informacja, że Soros wyprzedał 94% swoich udziałów w Barrick Gold. Warto wspomnieć, że przygoda Sorosa z Barrick Gold, choć krótka, dla spółki była wyjątkowo udana. Akcje umocniły się, a Barrick w drugim kwartale zanotował najwyższy zysk netto od trzech lat.

Czas na Azję i paliwa

Z najnowszych informacji wynika, że pieniądze Sorosa wędrują do Azji. Jego fundusz zaangażował się w japoński fundusz WisdomTree (34 mln dolarów), chiński iShares China Large-Cap ETF (24 mln dolarów) oraz obejmujący rynki wschodzące iShares MSCI Emerging Markets ETF (92 mln dolarów).

Ruchy Sorosa mają uzasadnienie w danych. Złoto, które w I połowie 2016 roku było bardzo atrakcyjną inwestycją - podrożało w tym okresie o blisko 1/4 - teraz nieco wyhamowało. Trzeci kwartał surowiec zakończył na kosmetycznym minusie. Tymczasem ETF-y rynków wschodzących umocniły się o 9%.

Drugą nogę nowych inwestycji Sorosa stanowi rynek paliw i energii. Blisko 100 mln dolarów miliarder zainwestował w Williams Companies, amerykańską spółkę, która zajmuje się transportem gazu. Mniejsze pozycje Soros zajął również w California Resources Corp., Petroleo Brasilerio oraz Rice Energy Inc.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~xd

może się i odwraca nie on jeden widząc po cenie złota jak gwałtownie spadła zagrożenia globalne nie znikneły a złoto potaniało , przez napędzanie słowami dolara i indeksów giełdowych , powinno być tak kupujesz złoto warunek jest taki że nie sprzedasz jego przez co najmniej miesiąc a nie tylko piszą kontrakty wzrosły to spadły spekulacje nic więcej nie ma naturalnego wzrostu do ostatniego oddechu będą pchać giełdę w USA do góry nie wiem ale mam złe przeczucia co do złota albo to znów potrząsanie rynkiem DB powiedział że złoto jest przewartościowane i powinno być na poziomie 1000$ za oz wyczytane inf mówią że wydobycie złota kosztuje 1210 $ za oz i teraz jak biją monety i sztabiki złote to trzeba doliczyć czas prace to te instytucje sobie naliczają procent a my tracimy nie oni oni zawsze wychodzą na swoje , to w takim razie ile waszym zdaniem powinna kosztować 1 uncja złota przeliczając na dolary

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~DAWNOtemu

Chyba coś nieświeże te informacje o zakupach Sorosa, bo z tego co widzę to w większości przypadków już po ptokach i zyski zostały zrealizowane po silnym rajdzie. Wystarczy spojrzeć na wykres, przykładowe tego Rice Energy...

! Odpowiedz
2 11 ~pibik

Czyli nie będzie mega wojny światowej, bo jego liderka nie wygrała. A plany były wielkie, zapakował się w złoto jako pewnik jej zwycięstwa.

! Odpowiedz
0 2 ~asdf

Przecież to raport ze starymi danymi, z trzeciego kwartału. Czyli tak wyglądały jego pozycje przed wyborami. Właściwie to w połowie roku sprzedał złoto.

"The firm sold its position in SPDR Gold Shares worth $30.4 million as of June 30, according to a regulatory filing Monday."

! Odpowiedz
5 6 ~w4co

Hilary Clinton przegrała więc wojny z Rosja nie będzie. Dlatego Soros nie kupuje złota.

! Odpowiedz
1 4 ~fr

czy Soros zdąży się nawrócić?

! Odpowiedz
4 5 ~zeb2669

.... no proszę , wcale nie taki miły ten Ojciec KOD-u i innych pokrętnych ruchów.
http://tajemnice.robertbrzoza.pl/finansjera/george-soros-to-nazistowski-kolaborator/

! Odpowiedz
5 20 ~sssoooo

Anioł który zbawia imigrantami Europę :))) Chce zniszczyć chrześcijaństwo łapami innych !!!! Stary oszust członek grupy Bindenberg !!!

! Odpowiedz
13 10 ~Rafał

Zastanawiam się skąd biorą się takie durne komentarze ? Albo z niewiedzy i pochodnej niewiedzy czyli głupoty, a może ludzie bezwiednie kopiują rosyjskie komentarze ?

! Odpowiedz
6 7 ~brrr odpowiada ~Rafał

Rafałku, a ty taki głupiutki czy na etacie w fundacji Sorosa?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -1,08% 1 464,90
2019-12-06 22:59:00
MIEDŹ 2,24% 6 025,50
2019-12-06 20:00:00
ROPA 1,72% 64,37
2019-12-06 22:58:00
SREBRO -2,35% 16,62
2019-12-06 22:59:00
PLATYNA -0,17% 897,90
2019-12-06 22:59:00

Znajdź profil