REKLAMA

Resort aktywów państwowych liczy na zgodę KE na pomoc publiczną dla górnictwa

2020-09-28 08:28
publikacja
2020-09-28 08:28
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, liczy, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na pomoc publiczną dla górnictwa.

"Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby Komisja Europejska, przy tak dużym porozumieniu społecznym, przy zgodzie społecznej na likwidację górnictwa, powiedziała +nie+. Zakładam, że podobnie jak w Niemczech, w Polsce będzie też to możliwe" - powiedział Soboń w Tok FM.

Zawarte w piątek porozumienie między śląskimi związkami zawodowymi a stroną rządową zakłada, że ostatnie z kopalń Polskiej Grupy Górniczej mają być wygaszone w 2049 roku. Do 15 grudnia br. zostanie opracowana umowa społeczna, regulująca funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego. Umowa określi m.in. mechanizm finansowania górnictwa.

Górnicy w Polsce – co o nich wiemy

Od lat wiadomo, że Polska musi odejść od węgla. Od lat górnicy walczą o to, żeby odeszła jak najpóźniej. Zamknięcie kopalń to zmiana życia tysięcy gospodarstw domowych  na Śląsku, ale nie tylko. Kim są górnicy, jedna z najgłośniej walczących o swoje grup zawodowych?

Piątkowe porozumienie ma wejść w życie z dniem uzyskania zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, w tym na dopłaty do bieżącej produkcji dla sektora górnictwa węgla kamiennego.

"To jest dopiero początek prac. Spisaliśmy krótkie porozumienie. Natomiast umowa społeczna, którą przedstawimy Komisji Europejskiej musi być kompleksowa, musi zawierać całość kwestii, także te kopalnie, których nie wzięliśmy pod uwagę w tym porozumieniu, bo rozmawialiśmy z przedstawicielami śląskiej części przemysłu wydobywczego" - powiedział wiceminister.

Pytany, ile kosztować będzie podatników dopłacanie do kopalń, wskazał, że proponowany mechanizm dopłat do bieżącej produkcji zakłada, że budżet państwa będzie pokrywać straty kopalń wynikające z niskich cen rynkowych węgla, z kolei przy korzystnych cenach węgla kopalnie będą zwracać środki do budżetu państwa.

"Byłbym zaskoczony, gdyby KE nie zaakceptowała porozumienia z górnikami"

Byłbym zaskoczony, gdyby Komisja Europejska nie zaakceptowała porozumienia, które podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu z górnikami - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Artur Soboń.

Wiceminister aktywów państwowych w radiu Tok FM wskazał, że treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej, ale nie zgodził z sugestią prowadzącej program Dominiki Wielowieyskiej, że takiej zgody Komisja może nie wydać.

"Byłbym zaskoczony, gdyby KE nie zaakceptowała porozumienia, które podpisaliśmy ze związkami górniczymi" - powiedział. Zaznaczył, że Polska jest obecnie w sytuacji, w której, aby sprostać wymogom unijnej polityki Zielonego Ładu, musi przeprowadzić transformację gospodarki energetycznej.

Podkreślił jednak, że "Polska potrzebuje na to czasu". Zaznaczył również, że porozumienie, które podpisano zakłada, że istniejące zasoby węgla będą wykorzystywane m.in do opracowania technologii, które mogą wpisać się w politykę Zielonego Ładu. Chodzi np. - jak mówił - o inwestycje prowadzone obecnie w elektrowni Łaziska (oparte na niskoemisyjnych technologiach węglowych) czy o opracowanie produkcji wodoru z gazu koksowniczego.

W ubiegłym tygodniu powołany przez górnicze związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa. Ustalono, że ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Obecnie pracujący górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe – zostaną objęci osłonami socjalnymi. Rząd powoła pełnomocnika ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych. Treść porozumienia wejdzie w życie po notyfikacji przez Komisję Europejską. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
szmk
Takie skojarzenie przyszło mi do głowy: Jacek Sasin to Margaret Thatcher na miarę naszych możliwości. Konserwatyzm jest, zamykanie kopalń jest, czekam na prywatyzację "czempionów" – wkrótce przyda się kasa na redukcję zadłużenia. Tylko jeszcze Jacek Kurski musi wymyślić jakieś wytłumaczenie dla cie...Takie skojarzenie przyszło mi do głowy: Jacek Sasin to Margaret Thatcher na miarę naszych możliwości. Konserwatyzm jest, zamykanie kopalń jest, czekam na prywatyzację "czempionów" – wkrótce przyda się kasa na redukcję zadłużenia. Tylko jeszcze Jacek Kurski musi wymyślić jakieś wytłumaczenie dla cie... elektoratu
a-zet
Szkoda że zabrakło odwagi ile Polacy zapłacą za dobry humor górniczych świętych krów w rachunkach za prąd i w podatkach
meryt
a-zet " ile Polacy zapłacą za dobry humor górniczych świętych krów w rachunkach za prąd i w podatkach"

2 razy mniej niż w DE za opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii.

DE
30 groszy/kWh (6,76 eurocenta/kWh opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii)
PL
13,36 groszy/kWh (z
a-zet " ile Polacy zapłacą za dobry humor górniczych świętych krów w rachunkach za prąd i w podatkach"

2 razy mniej niż w DE za opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii.

DE
30 groszy/kWh (6,76 eurocenta/kWh opłaty na wsparcie odnawialnych źródeł energii)
PL
13,36 groszy/kWh (z węgla kamiennego)*

*węgiel 265 PLN/t
21 MJ/kg, sprawność 0,34

W Niemczech.
"Czekają ich podwyżki cen prądu. "Na końcu obywatel budzi się z ręką w nocniku"'
"W 2020 roku Niemcy będą musieli zapłacić więcej za prąd. Ceny wzrosną od około 20 euro do ponad 50 euro w skali roku. Obecnie niemieccy klienci indywidualni i tak płacą jedne z najwyższych rachunków w Unii Europejskiej.'
wektorwg odpowiada meryt
Po co Nam Polskie OZE skoro jest Niemieckie?
wektorwg odpowiada meryt
Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie studiował historię[1]. W latach 1998–1999 pełnił funkcję prezesa Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”[2]. Pracę magisterską pt. Władza polityczna w myśli konserwatywnej II Rzeczypospolitej
JEsteśmy uratowani
meryt odpowiada wektorwg
Aby np. nie importować z Niemiec blackoutu.

„Trudno jest przewidzieć dostawy energii z wiatru i słońca” – zaznacza Handelsblatt."

"Jak donosi gazeta Handelsblatt, w ubiegłym miesiącu Niemcy trzykrotnie stawały przed groźbą wielkoskalowych przerw w dostawach prądu. Miało to miejsce 6, 12 i
Aby np. nie importować z Niemiec blackoutu.

„Trudno jest przewidzieć dostawy energii z wiatru i słońca” – zaznacza Handelsblatt."

"Jak donosi gazeta Handelsblatt, w ubiegłym miesiącu Niemcy trzykrotnie stawały przed groźbą wielkoskalowych przerw w dostawach prądu. Miało to miejsce 6, 12 i 25 czerwca. Sytuacja była poważna – w systemie pojawił się niedobór mocy, częstotliwość europejskiej sieci spadła, RFN musiała zaimportować moc zza granicy. Wagę całej sprawy podkreśla to, że niemieccy operatorzy systemów przesyłowych (Amprion, 50Hertz, Tennet i TransnetBW) zdecydowali się wydać wspólne oświadczenie. Według źródła Handelsblatt, ulokowanego w kręgu operatorów, system znalazł się w stanie krytycznym i otarł się o blackout. „W szczycie zapotrzebowania zabrakło nam 6 GW mocy, to odpowiada ok. sześciu dużym elektrowniom jądrowym. Bufor tzw. energii kontrolnej, którym dysponowali operatorzy sieci, a który został udostępniony wcześniej do krótkotrwałej interwencji, wynosił zaledwie 3 GW” – pisze Handelsblatt."

"Gazeta podkreśla, że harmonizowanie podaży i popytu na energię elektryczną w Niemczech staje się coraz bardziej skomplikowane z uwagi na transformację energetyczną, promującą energetykę wiatrową i słoneczną. „Trudno jest przewidzieć dostawy energii z wiatru i słońca” – zaznacza Handelsblatt."
meryt odpowiada wektorwg
wektorwg "Absolwent Wydziału"

"Odbył studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej na UMCS oraz rachunkowości i finansów na KUL[4].

Odbył także studia doktoranckie w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej"
wektorwg odpowiada meryt
KUL to światowy lider jeżeli chodzi o nowoczesną myśl ekonomiczną.....
Czekam na rezultaty KE.... Potem pewnie go odwołają i winą za bankruptcy PGG obarczę KE.
Bo przecież nie mogło się nie udać
wektorwg odpowiada meryt
To widać fachowiec od górnictwa... Tac jak on doprowadzili akcje PGG do wartości 0 zł
wektorwg odpowiada meryt
Czyli należy dotacje na Górnictwo przerzucić na dotacje na OZE...
PGG zamknąć wpzi.... a ziemie sprzedać developerom ...

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki