Sławomir Nowak obywatelem Ukrainy

[Aktualizacja 18:00] Sławomir Nowak został obywatelem Ukrainy. Minister transportu za rządów PO objął funkcję szefa Ukrawtodoru, czyli państwowej agencji dróg, odpowiedzialnej za budowę dróg i autostrad. Na konferencji prasowej w Kijowie obiecywał naprawę stanu ukraińskich dróg, ale nie w najbliższym czasie. Sławomir Nowak przyznał się też do tego, że uzyskał obywatelstwo Ukrainy.

Sławomir Nowak
Sławomir Nowak (fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Były polski minister transportu zaznaczył, że polepszenie stanu dróg na Ukrainie nie jest sprawą łatwą. Jak dodał, nie jest magiem, dlatego nie należy oczekiwać od niego cudów. Sławomir Nowak podkreślił, że ukraińskie drogi są w bardzo złym stanie. Mówił, że dróg nie buduje się szybko i potrzeba tu reform systemowych i czasu. Ale jeśli Bóg da, damy radę - zakończył swoje wystąpienie były polski minister transportu.

Ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan, przedstawiając Sławomira Nowaka chwalił jego kompetencje. Jak mówił, Sławomir Nowak jest fachowcem potrzebnym Ukrainie. Ukraiński minister nie chciał zdradzić, ile nowy szef agencji dróg będzie zarabiał. Zdradził jednak, że Sławomir Nowak uzyskał ukraińskie obywatelstwo. 

Proszony o wyjaśnienie, czy nabywając obywatelstwo Ukrainy, bez zrzeczenia się obywatelstwa Polski, Nowak nie łamie ukraińskiego prawa, Omelan odpowiedział: Będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem.

Sam Sławomir Nowak nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy. Dopytywany przyznał, że ma obecnie dwa obywatelstwa - polskie i ukraińskie.

Według ukraińskiego prawa, podwójne obywatelstwo jest na Ukrainie nielegalne.

Cudzoziemcy, którzy wcześniej zajmowali na Ukrainie stanowiska ministerialne i urzędowe, zrzekali się swych wcześniejszych obywatelstw. Uczyniła to m.in. Maria Gajdar, obywatelka Rosji, która była zastępcą szefa administracji obwodowej w Odessie, byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwili. Ten ostatni po uzyskaniu obywatelstwa Ukrainy stracił obywatelstwo gruzińskie.

Premier Wołodymyr Hrojsman wręczył Nowakowi nominację na p.o. prezesa Ukrawtodoru w zeszłym tygodniu.

W latach 2011-13 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. W 2013 roku podał się do dymisji w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego - jako minister - nie wpisał wartego ponad 10 tys. złotych zegarka.

Nowak został skazany w 2014 r. przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie posiadania zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. Zrzekł się wtedy mandatu posła i odszedł z polityki. Sąd odwoławczy w maju 2015 r. zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka; orzekł, że b. poseł ma zapłacić 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Sławomir Nowak urodził się 11 grudnia 1974 r. w Gdańsku. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzanie w Wyższej Szkole Morskiej.

Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~POlskaOligarchia

...i niech PO kolei tam wyjeżdżają oligarchowie i oszuści z Partii Oszustów i Złodziei.Tam jest ich miejsce .

! Odpowiedz
1 3 ~ZEGARMISTRZ

CZYLI ZŁODZIEJ ZOSTAŁ BANDEROWCEM,PASUJE TO DO NIEGO.

! Odpowiedz
1 2 ~Marko

O CZYM TO ŚWIADCZY??? JAK TO JEST PANI PREMIER ŻE MAMY PRZYJMOWAĆ UKRAIŃCÓW BO UCIEKAJĄ PRZED WOJNĄ A TU NAGLE Z POLSKI UCIEKAJĄ NA UKRAINĘ? A MOŻE JEST INNY POWÓD???

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 14 ~As

Art 25 ukraińskiej konstytucji "obywatel Ukrainy nie moze być wydany innemu państwu " ot i cały cel

! Odpowiedz
0 3 ~Jac

pewnie mu dali nowy sikor made in USSR

! Odpowiedz
0 0 ~zen

Ale jeśli Bóg da, damy radę - zakończył swoje wystąpienie były polski minister transportu.O którym Bogu Nowak mówisz?Czy to ten od Wołynia czy od zegarka?

! Odpowiedz
0 0 ~Daffa

Slawek jedzie na Ukraine czarnoziemow dogladac jak przyslowiowy ciec

! Odpowiedz
1 7 ~Daffa

Jakiez to musza byc uklady i ukladziki, ze ludzie z taka niewiedza dostaja robote reformatora drog w innym kraju.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil