REKLAMA
NIE PRZEGAP

Śląskie: ponad 1,5 tys. skazanych zdobyło w 2018 r. kwalifikacje zawodowe w więzieniach

2019-02-03 10:43
publikacja
2019-02-03 10:43
Śląskie: ponad 1,5 tys. skazanych zdobyło w 2018 r. kwalifikacje zawodowe w więzieniach
Śląskie: ponad 1,5 tys. skazanych zdobyło w 2018 r. kwalifikacje zawodowe w więzieniach
fot. Henryk Przondziono / / FORUM

Ponad 1,5 tys. skazanych z woj. śląskiego zostało przeszkolonych i zdobyło umiejętności zawodowe w 2018 r. w ramach unijnego projektu PO WER. Osadzeni zdobywali kwalifikacje np. kucharza, elektryka, stolarza czy fryzjera, które będą mogli wykorzystać po wyjściu na wolność.

Jak podała Służba Więzienna, od końca 2016 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze kursy, w całym regionie przeszkolono już blisko 3 tys. osób.

Projekt pn. Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności jest realizowany przez więziennictwo w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. W 84,28 proc. zostanie sfinansowany ze środków unijnych - z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak zaznaczają przedstawiciele SW, głównym celem projektu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Szkolenia to ogromna szansa na zdobycie umiejętności zawodowych przez skazanych, spośród których wielu posiada jedynie wykształcenie podstawowe bądź nigdy nie pracowało - wskazała rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka.

W minionym roku w woj. śląskim przeprowadzono 131 kursów aktywizacyjno-zawodowych, a ponad 60 proc. absolwentów kursów podjęło pracę. Szkolenia są skierowane zarówno do skazanych mężczyzn, jak i kobiet. Ci pierwsi uzyskują umiejętności głównie w branży remontowo - budowlanej (technolog robót wykończeniowych w różnych specjalnościach, monter sieci elektroenergetycznych, elektryk, brukarz, spawacz, stolarz, ślusarz, hydraulik, murarz, dekarz, tynkarz-posadzkarz), gastronomicznej (kucharzkelner) czy ogrodniczej (zagospodarowanie terenów zielonych z obsługą pił i kos spalinowych).

Kobiety uczą się m.in. krawiectwa, fryzjerstwa, zdobywają kwalifikacje kucharki-kelnerki, florystki i ogrodnika. 85 skazanych, w tym 12 kobiet, zdobyło w ubiegłym roku kwalifikacje opiekuna/asystenta osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Dzięki szkoleniom skazani nie tylko nabywają atrakcyjne i poszukiwane na rynku pracy umiejętności zawodowe, dające odpowiednią gratyfikację finansową pozwalającą na prawidłowe funkcjonowanie w środowisku otwartym, ale także umiejętności społeczne, m.in. zdolność racjonalnego gospodarowania czasem, autoprezentacji, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, sposobami poszukiwania pracy, prowadzenia rozmów z potencjalnym pracodawcą - przekonuje mjr Siedlecka.

Każde szkolenie obejmuje kurs teoretyczny i praktyczny, aktywizację zawodową oraz naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wkrótce w zakładach karnych w woj. śląskim mają rozpocząć się kolejne szkolenia.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Bardzo dobrze.
Tylko edukacja by wyjsc z tego wieziennego syfu, zmiana towarzystwa po wyjsciu na wolnosc, i by tam nigdy wiecej nie wracac.
To JEST mozliwe.
Gratulacje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki