REKLAMA

Skarb Państwa ma warunkową umowę kupna akcji Polskiej Grupy Górniczej

2022-08-03 16:24, akt.2022-08-03 16:55
publikacja
2022-08-03 16:24
aktualizacja
2022-08-03 16:55
Skarb Państwa ma warunkową umowę kupna akcji Polskiej Grupy Górniczej
Skarb Państwa ma warunkową umowę kupna akcji Polskiej Grupy Górniczej
fot. Krystian Maj / / KPRM

Cztery spółki energetyczne: PGNiG, Enea, Energa i PGE poinformowały w środę o zawarciu warunkowych umów na sprzedaż Skarbowi Państwa posiadanych przez nie i ich spółki zależne akcji Polskiej Grupy Górniczej.

Jak podano, stronami sprzedającymi umów są: ECARB - spółka zależna Energi, PGNiG Termika należąca do Grupy PGNIG, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z grupy PGE, Enea, PFR, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Węglokoks. Stroną kupującą jest Skarb Państwa Rzeczpospolitej Polskiej.

PGNiG, Enea, Energa i PGE poinformowały, że cena sprzedaży ich pakietów akcji wynosi w każdym przypadku 1 zł. Przeniesienie prawa własności akcji PGG na Skarb Państwa nastąpi pod warunkiem nieskorzystania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z przysługującego prawa pierwokupu, stosownie do zapisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - poinformowano także.

PGE GiEK sprzeda na mocy umowy 6 mln posiadanych akcji, stanowiących 15,32 proc. kapitału zakładowego PGG. Jak przypomniała PGE, w ostatnim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, wartość inwestycji w te akcje wynosi zero złotych. W związku z tym transakcja sprzedaży akcji PGG nie będzie miała istotnego wpływu na wynik netto spółki i Grupy PGE.

Transakcja jest kolejnym krokiem w porządkowaniu struktur spółek biorących udział w procesie tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - podkreśliła PGE. "Zaangażowanie Skarbu Państwa w bezpośrednie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez koncentrację aktywów węglowych jest właściwym kierunkiem i jest konsekwentnie realizowane" - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Spółka zależna Energi z grupy PKN Orlen - ECARB - również ma sprzedać 6 mln akcji za łączną cenę 1 zł. Również i w tym przypadku wartość akcji w ostatnim sprawozdanie Grupy Energa została określona na zero zł, więc transakcja nie będzie miała istotnego wpływu na wyniki. Jak podkreśliła Energa, w wyniku zbycia akcji PGG spółka przestanie być właścicielem aktywów sektora wydobycia węgla kamiennego, co jest zgodne realizacją jej celów strategicznych w zakresie dekarbonizacji.

PGNiG Termika ma sprzedać 8 mln akcji stanowiących 20,43 proc. kapitału zakładowego PGG, także za 1 zł. W ostatnim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej PGNiG wartość inwestycji wynosiła 0 zł, i transakcja nie będzie miała istotnego wpływu na wyniki.

Enea sprzeda natomiast 3 mld akcji - 7,66 proc. kapitału zakładowego PGG, także za 1 zł. W tym przypadku również wartość akcji w sprawozdaniu Enea określiła na zero zł, a transakcja ma nie mieć wpływu na wyniki.(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
fakty
Wyssali ze spółek energetycznych kilkadziesiąt miliardów PLN, kosztem inwestycji, teraz czas na nowego żywiciela.
luk287
Niech będzie moja strata, dam za te akcje dwa razy tyle i dorzucę flaszkę.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki