REKLAMA

Francuski minister ds. transformacji ekologicznej odchodzi po skandalu

2019-07-16 15:30
publikacja
2019-07-16 15:30

Francuski minister ds. transformacji ekologicznej Francois de Rugy poinformował we wtorek, że podał się do dymisji. Decyzję podjął w związku ze skandalem dotyczącym kosztownych przyjęć, które polityk organizował w przeszłości na koszt Zgromadzenia Narodowego.

fot. / / YAY Foto

De Rugy podkreślił, że do dymisji podał się w związku z "linczem medialnym", którego czuje się ofiarą. Dodał, że zaskarżył o zniesławienie portal informacyjny Mediapart.

"Ataki i lincz medialny, których moja rodzina pada ofiarą, zmuszają mnie dziś do zrobienia niezbędnego kroku wstecz, co każdy zrozumie. Mobilizacja konieczna do chronienia siebie sprawia, że nie jestem w stanie spokojnie i skutecznie realizować misji powierzonej mi przez prezydenta Republiki (Emmanuela Macrona) i premiera (Edouarda Philippe'a). Dlatego też dziś rano złożyłem swoją dymisję na ręce premiera" - napisał w oświadczeniu de Rugy.

W ubiegłym tygodniu portal Mediapart opublikował informację, według której w 2017 i 2018 r. de Rugy jako przewodniczący Zgromadzenia Narodowego (niższej izby parlamentu) wydał co najmniej 10 przyjęć dla 10-30 osób z kręgu swej rodziny i znajomych żony, dziennikarki pisma "Gala". Podczas wystawnych przyjęć podawano gigantyczne homary i najlepsze wina.

Minister tłumaczył, że przy tych okazjach spotykał się z przedstawicielami "społeczeństwa obywatelskiego", co jego zdaniem wiązało się z pełnioną przez niego funkcją i usprawiedliwia finansowanie tych uczt z państwowej kasy. Podkreślał, że ani on, ani jego małżonka "nie mają sobie nic do zarzucenia".

Mediapart informował także m.in. o kosztownym remoncie przeprowadzonym w gabinecie ministerialnym de Rugy'ego.

Zdaniem komentatorów sprawa może zaszkodzić partii prezydenta Macrona - La Republique en Marche (LREM). We Francji od prezydentury Francois Mitterranda (1981-95) mnożą się afery związane z mieszaniem pieniędzy publicznych z partyjnymi, a nawet prywatnymi. Są one szczególnie trudne dla obecnego prezydenta, który kadencję rozpoczął od uchwalenia ustawy o umoralnieniu życia politycznego. (PAP)

ulb/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki