Warszawa wyda 630 mln zł na największą salę koncertową w Polsce

Za sześć lat na warszawskiej Pradze stanie największa w Polsce sala koncertowa. Inwestor otrzymał zgodę na budowę Sinfonia Varsovia Centrum. Miasto przeznaczyło na inwestycję ponad 630 mln zł.

   

Główna sala koncertowa pomieści 1850 osób, czyli o blisko 50 słuchaczy więcej niż największe obecnie pod tym względem Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Oprócz sali głównej powstaną cztery mniejsze – jedna na 300 i trzy na ok. 150 miejsc.

Bryła sali zostanie wkomponowana w dwa istniejące historyczne budynki, należące dawniej do Instytutu Weterynaryjnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, które zostaną wyremontowane. Widownia głównej sali zostanie skonstruowana w formie tarasu górującego nad sceną.

 

Punktem charakterystycznym Sinfonia Varsovia Centrum będzie ażurowa konstrukcja, która otoczy cały teren. Na dachu, na wysokości ok. 20 m powstanie także taras widokowy, na który będą prowadziły otwarte schody.

Część przestrzeni centrum zostanie przeznaczona dla młodych muzyków. Powstaną sale prób, studio nagraniowe, sala konferencyjna i pomieszczenia, w których będą odbywały się zajęcia edukacyjne.

Prace budowlane, według najnowszego harmonogramu, rozpoczną się jesienią przyszłego roku. Obecnie trwają jeszcze prace nad projektami wykonawczymi, za które, jak i za koncepcję centrum, odpowiada Atelier Thomas Pucher. Przetarg, który wyłoni wykonawcę prac, zostanie ogłoszony wiosną przyszłego roku.

Pierwszy etap budowy, który obejmie rewitalizację zabytkowych budynków położonych najbliżej ul. Grochowskiej - dwóch pawilonów i budynku głównego - zakończy się w październiku 2022 r. Drugi etap, podczas którego zbudowana zostanie główna sala koncertowa i wyremontowane dwie zabytkowe oficyny, zakończy się w lutym 2025 r.

Inwestycję sfinansuje miasto, które zabezpieczyło na budowę centrum ponad 630 mln zł.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 19 tindala

Proponuję na otwarcie Wielki Koncert Muzyki LGBT

! Odpowiedz
2 13 piano350

Indyk myślał o niedzieli a w sobotę ........

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne