Silne wzrosty cen ropy na świecie, bo USA nie zezwolą na import surowca z Iranu

2019-04-22 12:30, akt.2019-04-22 20:39
publikacja
2019-04-22 12:30
aktualizacja
2019-04-22 20:39
YAY Foto

Ropa w USA bardzo mocno drożeje w reakcji na informacje, że Amerykanie nie zezwolą na import irańskiego surowca przez kilka krajów - podają maklerzy.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania. / Bankier.pl

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,55 USD, po zwyżce ceny o 2,42 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,11 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 3 proc. Wcześniej surowiec zyskiwał nawet 3,3 proc.

W 2018 r. USA nałożyły sankcje na Iran i irańską ropę. Potem amerykańska administracja zezwoliła kilku krajom na import ograniczonej ilości irańskiego surowca. Zezwolenia te obowiązują do 2 maja i dotyczą Chin, Grecji, Indii, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu i Turcji.

USA nie zamierzają już wyłączać spod działania antyirańskich sankcji ośmiu krajów, którym takie preferencyjne traktowanie zapewniono jesienią 2018 r. - podał w poniedziałek Biały Dom. Sekretarz stanu Mike Pompeo sprecyzował, że nie będzie okresu karencji. "Schodzimy do zera", jeśli chodzi o irański eksport ropy - oświadczył Pompeo na konferencji prasowej. "Nie ma żadnych wyłączeń (z sankcji) ponad przewidziany termin i kropka" - dodał.

Wcześniej rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders przekazała, że administracja poinformowała pięć krajów, w tym Japonię, Koreę Południową i Turcję, że nie będą już wyłączone z sankcji, jeśli będą nadal kupowały irańską ropę. "Ta decyzja ma zredukować irański eksport ropy do zera, odbierając mu główne źródło dochodów" - podkreśliła.

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał swój kraj z międzynarodowego porozumienia atomowego z Iranem. Argumentował, że umowa ta nie rozwiązuje problemu irańskiego programu nuklearnego, a jedynie odsuwa go w czasie, a także nie powstrzymuje Iranu przed innymi szkodliwymi działaniami, takimi jak rozwijanie broni konwencjonalnej czy destabilizowanie regionu.

Po wznowieniu sankcji na irański eksport ropy w listopadzie ub. roku osiem krajów uzyskało od USA prawo do dalszego jej kupowania bez narażania się na retorsje. Chodzi o: Japonię, Koreę Południową, Turcję, Chiny, Indie, Włochy, Grecję i Tajwan.

Wyłączenia, wygasające na początku maja, miały dać tym krajom czas na znalezienie alternatywnych źródeł dostaw, ale też zapobiec wstrząsom na światowych rynkach, jakie mogłyby powstać po jednoczesnym i całkowitym wyeliminowaniu z nich irańskiego surowca.

Od listopada 2018 r. Włochy, Grecja i Tajwan przestały importować ropę z Iranu, w przeciwieństwie do pozostałych, które nalegały na przedłużenie przysługujących im wyłączeń.

Biały Dom zapewnił w poniedziałek, że nie spodziewa się znaczącego spadku podaży ropy ze względu na skoordynowane zwiększenie produkcji przez inne kraje, w tym USA i Arabię Saudyjską. Przekazano, że oba te kraje i Zjednoczone Emiraty Arabskie "zgodziły się podjąć szybkie działania, aby zapewnić, że światowy popyt będzie zaspokojony po usunięciu z rynku irańskiej ropy".

Trump napisał z kolei na Twitterze, że Arabia Saudyjska i inni członkowie OPEC "z nawiązką zrekompensują" jakiekolwiek spadki w podaży irańskiej ropy.

Wysiłki prezydenta USA Donalda Trumpa zmierzajace do ograniczenia dostaw irańskiej ropy na rynki paliw mocno wstrząsnęły giełdami ropy w ub. roku. Po przekroczeniu przez Brent 85 dolarów za baryłkę w oczekiwaniu na wprowadzenie przez USA sankcji na Iran, cena ropy następnie spadła do blisko 50 dolarów za baryłkę w ciągu ostatnich 3 miesięcy 2018 r. po tym, gdy amerykańska administracja niespodziewanie przyznała niektórym krajom na świecie zwolnienia z zakazu importu irańskiej ropy.(PAP Biznes)

aj/ akl/ kar/

arch.

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
1984
@misafi, na początek napisz jakie są minimalne stawki obowiązujące w UE. Jeżeli mnie pamięć nie myli akcyza na benzynę jest na najniższym poziomie jaki dopuszcza UE więc nic nie mogą zmniejszyć. Okres prześciowy gdy mogliśmy stosować obniżone stawki minął bodajże 4 lata temu.
open_mind
Amerykańscy żolnierze rozrabiają w Polsce! Mieszkańcy Powidza mają już dość

https://www.youtube.com/watch?v=sHQuvieppME
mooooo
Typowy wybieg aby zwalić winne na innych tym razem na Iran a prawda jest taka ze w USA jest totalna drożyzna poza paliwem gdzie na stacji cena wacha się od 2.79-3.09 za galon czyli taniej jak galon wody Tego należało się spodziewać i tego tez ze będzie rosnąć dalej bo i dug amerykański rośnie coraz szybciej i trzeba go Typowy wybieg aby zwalić winne na innych tym razem na Iran a prawda jest taka ze w USA jest totalna drożyzna poza paliwem gdzie na stacji cena wacha się od 2.79-3.09 za galon czyli taniej jak galon wody Tego należało się spodziewać i tego tez ze będzie rosnąć dalej bo i dug amerykański rośnie coraz szybciej i trzeba go z czegoś pokrywać !
misafi
Poprzednio, w takiej sytuacji, Kaczyński nawoływał do Tuska aby obniżył akcyzę tak aby ceny spadły na stacjach. A co robi nasz dyktatorek tym razem? Dowala razem z Mateuszem kolejne podatki do paliwa aby mieć czym płacić za program koryto+.
and00
za Tuska paliwo było po ponad 6zł, i ile lat temu, czyli relatywnie na dzisiejsze jeszcze więcej
bha
Biją bicz również i sobie sobie i tak już są zadłużeni po uszy niestety przy okazji i innym - sporo droższa ropa to droższe wszystko ,koszty produkcji ,i mniejsza opłacalność dla całej gospodarki , wyższe ceny w końcu i spadek sprzedaży... od tego tylko o krok do dłuższego marazmu i recesji gospodarek......
open_mind
USA uważają, że mają prawo zablokować eksport ropy innego narodu bez blowback. Jak słodko.
Rząd USA to naprawdę pacjenci szpitala dla psychicznie chorych pod nadzorem Izraela.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Napiszę inaczej bo mod-erek ma problemy: USA potrzebuje dobrego „klapsa”, aby ustawić ich do poziomu. USA musi skoncentrować się na swoim własnym bałaganie, a nie być posłuszną izraelską „partnerka psa”.

Taki obrazek: W Niemczech gwałcą nachodźcy biała, Zrozpaczony ojciec dziewczyny zaczyna interweniować,
Napiszę inaczej bo mod-erek ma problemy: USA potrzebuje dobrego „klapsa”, aby ustawić ich do poziomu. USA musi skoncentrować się na swoim własnym bałaganie, a nie być posłuszną izraelską „partnerka psa”.

Taki obrazek: W Niemczech gwałcą nachodźcy biała, Zrozpaczony ojciec dziewczyny zaczyna interweniować, w tym momencie interweniuje policjant i mówi do ojca „zostanie pan aresztowany za zakłócanie ładu i porządku społecznego. Taki mamy klimat. Coś jak nasz moderacja.
open_mind
Amerykanie to sobie mogą, ale dodrukować kredyt. Głównym powodem wzrostu ceny jest to że:
Iran grozi zamknięciem cieśniny Ormuz, jeśli USA zablokują ich eksport ropy. A tak poza tym to np. Czy USA myślą że kraje takie jak Chiny Rosja Indie i inne o bogatej historii, będą ciągle się godziły na grę jako drugo i
Amerykanie to sobie mogą, ale dodrukować kredyt. Głównym powodem wzrostu ceny jest to że:
Iran grozi zamknięciem cieśniny Ormuz, jeśli USA zablokują ich eksport ropy. A tak poza tym to np. Czy USA myślą że kraje takie jak Chiny Rosja Indie i inne o bogatej historii, będą ciągle się godziły na grę jako drugo i trzeciorzędne skrzypce. Świat jest dostatecznie spolaryzowany tak że pokrzykiwania USA obecnie wydaja się śmieszne , jedynie mogą doprowadzić to tragedii.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki