Silne wzrosty cen ropy na świecie, bo USA nie zezwolą na import surowca z Iranu

Ropa w USA bardzo mocno drożeje w reakcji na informacje, że Amerykanie nie zezwolą na import irańskiego surowca przez kilka krajów - podają maklerzy.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania.
Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania. (Bankier.pl)

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,55 USD, po zwyżce ceny o 2,42 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,11 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 3 proc. Wcześniej surowiec zyskiwał nawet 3,3 proc.

W 2018 r. USA nałożyły sankcje na Iran i irańską ropę. Potem amerykańska administracja zezwoliła kilku krajom na import ograniczonej ilości irańskiego surowca. Zezwolenia te obowiązują do 2 maja i dotyczą Chin, Grecji, Indii, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu i Turcji.

USA nie zamierzają już wyłączać spod działania antyirańskich sankcji ośmiu krajów, którym takie preferencyjne traktowanie zapewniono jesienią 2018 r. - podał w poniedziałek Biały Dom. Sekretarz stanu Mike Pompeo sprecyzował, że nie będzie okresu karencji. "Schodzimy do zera", jeśli chodzi o irański eksport ropy - oświadczył Pompeo na konferencji prasowej. "Nie ma żadnych wyłączeń (z sankcji) ponad przewidziany termin i kropka" - dodał.

Wcześniej rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders przekazała, że administracja poinformowała pięć krajów, w tym Japonię, Koreę Południową i Turcję, że nie będą już wyłączone z sankcji, jeśli będą nadal kupowały irańską ropę. "Ta decyzja ma zredukować irański eksport ropy do zera, odbierając mu główne źródło dochodów" - podkreśliła.

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał swój kraj z międzynarodowego porozumienia atomowego z Iranem. Argumentował, że umowa ta nie rozwiązuje problemu irańskiego programu nuklearnego, a jedynie odsuwa go w czasie, a także nie powstrzymuje Iranu przed innymi szkodliwymi działaniami, takimi jak rozwijanie broni konwencjonalnej czy destabilizowanie regionu.

Po wznowieniu sankcji na irański eksport ropy w listopadzie ub. roku osiem krajów uzyskało od USA prawo do dalszego jej kupowania bez narażania się na retorsje. Chodzi o: Japonię, Koreę Południową, Turcję, Chiny, Indie, Włochy, Grecję i Tajwan.

Wyłączenia, wygasające na początku maja, miały dać tym krajom czas na znalezienie alternatywnych źródeł dostaw, ale też zapobiec wstrząsom na światowych rynkach, jakie mogłyby powstać po jednoczesnym i całkowitym wyeliminowaniu z nich irańskiego surowca.

Od listopada 2018 r. Włochy, Grecja i Tajwan przestały importować ropę z Iranu, w przeciwieństwie do pozostałych, które nalegały na przedłużenie przysługujących im wyłączeń.

Biały Dom zapewnił w poniedziałek, że nie spodziewa się znaczącego spadku podaży ropy ze względu na skoordynowane zwiększenie produkcji przez inne kraje, w tym USA i Arabię Saudyjską. Przekazano, że oba te kraje i Zjednoczone Emiraty Arabskie "zgodziły się podjąć szybkie działania, aby zapewnić, że światowy popyt będzie zaspokojony po usunięciu z rynku irańskiej ropy".

Trump napisał z kolei na Twitterze, że Arabia Saudyjska i inni członkowie OPEC "z nawiązką zrekompensują" jakiekolwiek spadki w podaży irańskiej ropy.

Wysiłki prezydenta USA Donalda Trumpa zmierzajace do ograniczenia dostaw irańskiej ropy na rynki paliw mocno wstrząsnęły giełdami ropy w ub. roku. Po przekroczeniu przez Brent 85 dolarów za baryłkę w oczekiwaniu na wprowadzenie przez USA sankcji na Iran, cena ropy następnie spadła do blisko 50 dolarów za baryłkę w ciągu ostatnich 3 miesięcy 2018 r. po tym, gdy amerykańska administracja niespodziewanie przyznała niektórym krajom na świecie zwolnienia z zakazu importu irańskiej ropy.(PAP Biznes)

aj/ akl/ kar/

arch.

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 1984

@misafi, na początek napisz jakie są minimalne stawki obowiązujące w UE. Jeżeli mnie pamięć nie myli akcyza na benzynę jest na najniższym poziomie jaki dopuszcza UE więc nic nie mogą zmniejszyć. Okres prześciowy gdy mogliśmy stosować obniżone stawki minął bodajże 4 lata temu.

! Odpowiedz
7 4 open_mind

Amerykańscy żolnierze rozrabiają w Polsce! Mieszkańcy Powidza mają już dość

https://www.youtube.com/watch?v=sHQuvieppME

! Odpowiedz
4 4 mooooo

Typowy wybieg aby zwalić winne na innych tym razem na Iran a prawda jest taka ze w USA jest totalna drożyzna poza paliwem gdzie na stacji cena wacha się od 2.79-3.09 za galon czyli taniej jak galon wody Tego należało się spodziewać i tego tez ze będzie rosnąć dalej bo i dug amerykański rośnie coraz szybciej i trzeba go z czegoś pokrywać !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 47 misafi

Poprzednio, w takiej sytuacji, Kaczyński nawoływał do Tuska aby obniżył akcyzę tak aby ceny spadły na stacjach. A co robi nasz dyktatorek tym razem? Dowala razem z Mateuszem kolejne podatki do paliwa aby mieć czym płacić za program koryto+.

! Odpowiedz
8 4 and00

za Tuska paliwo było po ponad 6zł, i ile lat temu, czyli relatywnie na dzisiejsze jeszcze więcej

! Odpowiedz
2 25 bha

Biją bicz również i sobie sobie i tak już są zadłużeni po uszy niestety przy okazji i innym - sporo droższa ropa to droższe wszystko ,koszty produkcji ,i mniejsza opłacalność dla całej gospodarki , wyższe ceny w końcu i spadek sprzedaży... od tego tylko o krok do dłuższego marazmu i recesji gospodarek......

! Odpowiedz
3 52 open_mind

USA uważają, że mają prawo zablokować eksport ropy innego narodu bez blowback. Jak słodko.
Rząd USA to naprawdę pacjenci szpitala dla psychicznie chorych pod nadzorem Izraela.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 33 open_mind

Napiszę inaczej bo mod-erek ma problemy: USA potrzebuje dobrego „klapsa”, aby ustawić ich do poziomu. USA musi skoncentrować się na swoim własnym bałaganie, a nie być posłuszną izraelską „partnerka psa”.

Taki obrazek: W Niemczech gwałcą nachodźcy biała, Zrozpaczony ojciec dziewczyny zaczyna interweniować, w tym momencie interweniuje policjant i mówi do ojca „zostanie pan aresztowany za zakłócanie ładu i porządku społecznego. Taki mamy klimat. Coś jak nasz moderacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 36 open_mind

Amerykanie to sobie mogą, ale dodrukować kredyt. Głównym powodem wzrostu ceny jest to że:
Iran grozi zamknięciem cieśniny Ormuz, jeśli USA zablokują ich eksport ropy. A tak poza tym to np. Czy USA myślą że kraje takie jak Chiny Rosja Indie i inne o bogatej historii, będą ciągle się godziły na grę jako drugo i trzeciorzędne skrzypce. Świat jest dostatecznie spolaryzowany tak że pokrzykiwania USA obecnie wydaja się śmieszne , jedynie mogą doprowadzić to tragedii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,60% 59,22
2019-10-23 13:23:00
ZŁOTO 0,36% 1 495,95
2019-10-23 13:23:00
MIEDŹ -0,43% 5 802,00
2019-10-23 13:23:00
SREBRO 0,11% 17,56
2019-10-23 13:22:00
PLATYNA 0,09% 895,95
2019-10-23 13:23:00

Znajdź profil