REKLAMA

Silne spadki w Ameryce. Wall Street drży przed recesją

2019-08-14 22:18
publikacja
2019-08-14 22:18
fot. Lucas Jackson / FORUM

Wygląda na to, że pierwsza od 2007 roku klasyczna inwersja krzywej dochodowości na amerykańskim rynku długu poważnie przestraszyła inwestorów. Nowojorskie giełdy zakończyły środą sesję utratą blisko 3%.

Do południa nie zapowiadało się na tak silne spadki cen akcji. Ale w pewnym momencie stało się coś, co wsiało nad rynkiem finansowym już od wielu tygodni. Po raz pierwszy od czerwca 2007 roku rentowność amerykańskich  obligacji 10-letnich spadła poniżej rentowności obligacji 2-letnich. To tzw. inwersja krzywej terminowej, która przez ostatnie 50 lat poprzedzała każdą recesję w USA.

/ Bankier.pl

Od tego momentu na rynkach akcji dało się odczuć coraz silniejszą presję sprzedających. Giełdowe indeksy za Atlantykiem zaczęły sesję pod kreską i przez cały dzień spokojnie pogłębiały spadki. Ostatecznie S&P500 stracił 2,93%, kończąc dzień na poziomie 2 840,60 pkt. Nasdaq poszedł w dół o 3,02%. Dow Jones spadł o 800 punktów, zniżkując o 3,05%.

-Amerykański rynek akcji żyje pożyczonym czasem po odwróceniu krzywej dochodowości. Jednakże po początkowym spadku po inwersji, S&P 500 może znacznie zyskać na wartości przed jeszcze większym spadkiem związanym z załamaniem koniunktury w USA - uważa strateg techniczny Bank of America Stephen Suttmeier.

Poprzednia inwersja krzywej terminowej w USA miała miejsce w latach 2006-07. / St. Louis Fed.

Strach przed recesją jeszcze lepiej było widać na rynku długu, który przez ostatnie dni dawał jednoznaczne sygnały, że „nie kupuje” ostatniego odbicia na Wall Street. W środę rentowność 10-letnich obligacji rządu USA spadła do zaledwie 1,58%, zbliżając się do rekordowo niskiego poziomu z połowy 2016 roku. Najniższą dochodowość w historii przynoszą amerykańskie obligacje 30-letnie, płacące zaledwie 2,03%.

Choć przez ostatnią dekadę rynek zdążył się przyzwyczaić do świata zerowych lub wręcz coraz częściej ujemnych stóp procentowych, to jednak stare wskaźniki ostrzegawcze wciąż są traktowane serio.  Nawet jeśli w gruncie rzeczy nie do końca wiemy, na ile wiarygodne sygnały wysyła rynek obligacji skarbowych, poddawany coraz silniejszej manipulacji przez banki centralne przy pomocy różnorakich form „ilościowego poluzowania” (QE).

Co ciekawe, inwersja krzywej terminowej w przeszłości zwykle nie oznaczała natychmiastowego rozpoczęcia recesji. Średnio poprzedzała ją aż o 15 miesięcy. W tym czasie rynek akcji zwykł był rosnąć przeciętnie o 22% do szczytu hossy.

Takiej okazji do skrytykowania kierownictwa  Rezerwy Federalnej nie omieszkał wykorzystać prezydent Donald Trump. „Naszym problemem jest Fed. Podniósł stopy zbyt mocno i zbyt szybko. Teraz zbyt wolno je obniża. (…) Szalona INWERSJA KRZYWEJ TERMINOWEJ! Powinniśmy z łatwością zbierać wielkie odznaczenia i zyski, ale Fed nas powstrzymuje” – napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych.

Trzeba przyznać, że tak giełdowego prezydenta Amerykanie jeszcze nie mieli. Donald Trump nie tylko bezpardonowo krytykuje kierownictwo Fedu, ale też niemal na żywo komentuje giełdowe sesje oraz wydarzenia na rynku długu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (22)

dodaj komentarz
sel
Kto mądry kupuje obligacje 30 letnie na 1,5%? w tak zadłużonym otoczeniu i świecie zamiast złoto czy srebro ? gdy na podwyżkę odsetek nie ma szans bo nikt nie spłaci tych długów , trzeba będzie je umorzyć inflacja lub wprost obciąć na kontach...
skaurus
Banksterzy proszę o receptę co zrobić z bilionami pustego druku jak zacznie się ewakuacja wielorybów z giełd?

Niemieckie obligacje niedługo będą płaciły -1% (rofl). W prawdziwą gospodarke nie mogą wpuścić tej kasy bo inflacja skoczy jak młody źrebaczek. Ile można kupić nieruchomości, sztuki, minerałów
Banksterzy proszę o receptę co zrobić z bilionami pustego druku jak zacznie się ewakuacja wielorybów z giełd?

Niemieckie obligacje niedługo będą płaciły -1% (rofl). W prawdziwą gospodarke nie mogą wpuścić tej kasy bo inflacja skoczy jak młody źrebaczek. Ile można kupić nieruchomości, sztuki, minerałów bez zwiększenia cen do kosmicznych poziomów? Zresztą inflacja już szaleje (ta prawdziwa, nie wskaźnikowa).

Albo inna moda, na spółki jak Uber, Lyft czy WeWork. Nigdy nie przyniosły zysku a wyceny mają jak roczny budżet Polski.

Przyjdzie czas zapłaty za beztroski druk.
silvio_gesell
Za wysoko stopy, banki lecą na pysk. Dow Jones Banking Index spadł 25% przez ostatni rok.
pull_up_terrain_ahead
To w końcu niskie czy wysokie stopy szkodzą bankom? Bo nie nadążam :)
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Stopy powyżej długoterminowych rentowności szkodzą bankom, bo muszą płacić więcej za krótkoterminowe depozyty niż zarabiają na długoterminowych kredytach. Natomiast ujemne stopy szkodzą bankom, bo nie mogą przerzucić ujemnych odsetek na depozytariuszy, gdyż uciekną do gotówki. Spready bankowe i cała polityka monetarna Stopy powyżej długoterminowych rentowności szkodzą bankom, bo muszą płacić więcej za krótkoterminowe depozyty niż zarabiają na długoterminowych kredytach. Natomiast ujemne stopy szkodzą bankom, bo nie mogą przerzucić ujemnych odsetek na depozytariuszy, gdyż uciekną do gotówki. Spready bankowe i cała polityka monetarna są coraz bardziej ograniczone od dołu zerem a od góry spadającymi rentownościami obligacji, które są spowodowane demografią. Demografii nie zmienimy, więc trzeba będzie zlikwidować gotówkę.
pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell
Nie trzeba było ładować pieniędzy w obieg od 2008/2009, pozwolić upaść temu i owemu oraz podnosić/obniżać stopy w zależności od warunków. A z demografią nie dramatyzuj.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
W 2008-2009 nie upadały jakieśtam firmy tylko banki. Uważasz, że trzeba było wtedy pozwolić upaść bankom TBTF? Firmy poradziłyby sobie, bo mogły się tanio finansować z emisji obligacji.
pull_up_terrain_ahead odpowiada silvio_gesell
A czy ja pisałem gdzieś o firmach? Trzeba było pozwolić upaść, sam pisałeś kiedyś że drogi kredyt eliminuje źle zarządzane podmioty. Dobroczyńca cudzym kosztem się znalazł.
xxpp
Uważam, że mamy teraz rok na pozbycie się oszczędności w postaci papierowych walut.
No i na zakup konserw...
xxpp
Nieźle nami pozamiata. To nie będzie zwykła recesja. to będzie połączone z próbą zmiany światowego hegemona, USA nie podda się bez walki. Możliwa jest regularna wojna.

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki