REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Sikorski o obniżce wieku emerytalnego: to było niemądre

2023-01-23 14:15
publikacja
2023-01-23 14:15

W przyszłości trzeba dać ludziom wybór, ale także i bardzo jasną informację: jak pójdziesz na emeryturę w wieku 55 lat, to ona będzie bardzo niska; jak chcesz mieć wyższą, to sorry, musisz pracować trochę dłużej - ocenił eurodeputowany PO Radosław Sikorski pytany o kwestię wieku emerytalnego.

Sikorski o obniżce wieku emerytalnego: to było niemądre
Sikorski o obniżce wieku emerytalnego: to było niemądre
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W rozmowie z Radiem ZET Sikorski został zapytany, czy jego zdaniem wiek emerytalny należy obniżyć, czy wręcz przeciwnie. "Ja się dziwię, że PiS obniżył wiek emerytalny po tym, jak my zapłaciliśmy już olbrzymią cenę polityczną za jego podwyższenie i zrównanie" - powiedział.

Na uwagę prowadzącego, że PiS zapowiadał obniżenie wieku emerytalnego i "nie mógł inaczej zrobić", odparł, że "nawarzyli piwa, a teraz się dziwią, że muszą je wypić". "To było niemądre. My jesteśmy nauczeni tym doświadczeniem; (lider PO Donald - PAP) Tusk mówił publicznie, że to był błąd, bo są różne zawody, różne sytuacji i różne preferencje i że w przyszłości trzeba po prostu ludziom zostawić wolny wybór" - stwierdził Sikorski.

Pytany o wyniki sondażu dla Radia Zet, wedle którego 45 proc. badanych chciałoby, by wiek emerytalny został obniżony, Sikorski odparł: "Obniżenia tego, który jest? To nie ma takiego kraju w Europie, który miałby jeszcze niższy".

"Trzeba dać ludziom wybór, ale także i bardzo jasną informację: jak pójdziesz na emeryturę w wieku 55 lat, to na będzie bardzo niska; jak chcesz mieć wyższą, to sorry, musisz pracować trochę dłużej" - stwierdził polityk, podkreślając, że to jego opinia.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Założeniem było stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego, by ostatecznie wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni – 65. Zgodnie z reformą, od 2013 r. wiek emerytalny miał wzrastać co kwartał o miesiąc – dla mężczyzn miał wynieść 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r. Ustawa pozwała też przejść wcześniej na częściową - 50 proc. - emeryturę (kobiety w wieku 62 lat, przy 35 latach pracy, i mężczyźni w wieku 65 lat przy 40 latach stażu).

Rząd PO-PSL wprowadził te zmiany motywując je bezpieczeństwem systemu emerytalnego, wskazując że wówczas na jednego emeryta przypadały cztery osoby zdolne do pracy, a za 50 lat będą tylko dwie osoby. Nie pozwoliłoby to zapewnić wypłat emerytur na odpowiednim poziomie, ani zapewnić wzrostu gospodarczego. Za rządów Zjednoczonej Prawicy 1 października 2017 r. w życie weszły przepisy, które przywróciły poprzedni wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

autor: Mikołaj Małecki

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
pozhoga
Panie Radosławie: to ja wybieram pracę jak sędzia i takąż emeryturę - no to jak, pomożecie?
pozhoga
,,Trzeba dać ludziom wybór"

No proszę, kto nadal twierdzi, że nieświęta magdalenka się nie rozwija? Nie dawali ludziom wyboru przy OFE, nie dawali przy wieku emerytalnym, nie dawali przy posyłaniu 6-latków do szkół (sorry - ten pseudo wybór to nie był wybór), chcieli przymusowo szczepić i wykluczać nieszprycowanych. Ale
,,Trzeba dać ludziom wybór"

No proszę, kto nadal twierdzi, że nieświęta magdalenka się nie rozwija? Nie dawali ludziom wyboru przy OFE, nie dawali przy wieku emerytalnym, nie dawali przy posyłaniu 6-latków do szkół (sorry - ten pseudo wybór to nie był wybór), chcieli przymusowo szczepić i wykluczać nieszprycowanych. Ale teraz wreszcie dadzą wybór. Ja im wierzę.
xtyro
Niech on już odejdzie na emeryturę, nieważne ile ma lat i ile ta jego emerytura wyniesie. Tak będzie lepiej dla wszystkich.
santoriusz
a teraz biedni ludzie tego nie wiedzą, tylko Sikorski musi im to łaskawie powiedzieć. Ja nie wiem skąd tacy ludzie się biorą na tym świecie, kto to płodzi. Jeżeli ktoś dokonuje takiego a nie innego wyboru to jego sprawa więc te swoje mondre rady zachowaj Sikorski dla siebie.
katzpodola
Ten mąż żydówki jest coraz głupszy w swoich wypowiedziach.
andregru
A może ciągle na prochach ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
drabio
A ile zarabiała i ile odłożyła sobie na emeryturę ta osoba co przepracowała 40 lat zaczynając pracę w wieku lat 15 co jest z grubsza nielegalne....

Powiedzmy inżynier który uczył się do 30 roku życia a pracował 20 lat wykonał pracę która przyniosła dochody wielokrotnie wyższe od dochodów osoby powyżej może dalej pracować do
A ile zarabiała i ile odłożyła sobie na emeryturę ta osoba co przepracowała 40 lat zaczynając pracę w wieku lat 15 co jest z grubsza nielegalne....

Powiedzmy inżynier który uczył się do 30 roku życia a pracował 20 lat wykonał pracę która przyniosła dochody wielokrotnie wyższe od dochodów osoby powyżej może dalej pracować do 67 i jeszcze przysłużyć się sobie i gospodarce swoją pracą i doświadczeniem dlaczego mam tego nie robić?


Poszukiwacze sprawiedliwości szukający pracy lżejszej od powietrza - pełno takich na forach internetowych. Gotowi jeszcze dzieci przeliczać na pieniądze - to już intelektualna patologia.
kriskul
Balkonik z Ławrowem mu przypomnieć to się mu przypomni co gadali

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki