Sieć sklepów alkoholowych Duży Ben omija zakaz handlu w niedzielę. Klienci mogą zrobić zakupy w wybranych placówkach przez siedem dni w tygodniu. Market korzysta z metody "na ochroniarza". Wewnątrz pojawiły się kasy samoobsługowe, a wiek kupującego weryfikuje pracownik niebędący sprzedawcą.


"Otwieramy w niedzielę" - ogłasza sporych rozmiarów baner przed drzwiami Dużego Bena na jednym z wrocławskich osiedli. Największa sieć sklepów alkoholowych w Polsce wprowadziła kasy samoobsługowe do części swoich punktów. Szczegółowe informacje o tym, które markety sieci są otwarte w niedzielę, można znaleźć na oficjalnej stronie firmy. W wybranych placówkach klienci zrobią zakupy przez cały tydzień.
Jak wyglądają zakupy w Dużym Benie? Po wejściu do sklepu Pani (najprawdopodobniej pełniąca funkcję "Ochroniarza") informuje, że "dzisiaj nie jest dostępna sprzedaż wyrobów tytoniowych, natomiast za pozostałe produkty można płacić wyłącznie bezgotówkowo korzystając z kas samoobsługowych". Po wybraniu produktów kupujący samodzielnie skanuje je w kasie i płaci kartą płatniczą, telefonem lub Blikiem.


Zastrzeżenia może budzić tylko jedna kwestia. Pracownik sklepu weryfikuje wiek kupującego, w końcu głównym towarem jest jednak alkohol. Podczas procesu płatności za zakupy za pośrednictwem kasy samoobsługowej, na ekranie urządzenia pojawia się pytanie: "Czy klient urodził się przed 2004 r.?". Poniżej wybrać można jedną z dwóch odpowiedzi: "TAK" lub "NIE". Ten element ankiety wypełnia Pani, która w danym momencie sprawuje pieczę nad marketem.
Przeczytaj także
"Za czynności bezpośrednio związane z handlem można by uznać czynności wykonywane w placówce handlowej, niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży (w szczególności przyjmowanie i realizacja zamówień, ekspozycja towaru, brakowanie, usuwanie produktów wadliwych lub przeterminowanych, pakowanie) oraz jej realizacji (np. gdy faktyczne wydanie towaru następuje w terminie późniejszym niż transakcja), a także wszelkie czynności związane z przygotowaniem placówki handlowej do handlu (np. przygotowanie kas, rozdział gotówki, odprawy pracowników), jak również czynności związane z zakończeniem handlu w danym dniu i zamknięciem placówki (np. przeliczenie i rozliczenie utargu, sprawdzenie zabezpieczeń, włączenie alarmu)" - podaje PIP oraz dodaje, że "za obejście ustawy należałoby uznać powierzanie powyższych czynności w ramach dodatkowych obowiązków pracownikom lub zatrudnionym wykonującym w placówce handlowej od poniedziałku do soboty handel lub inne czynności związane z handlem".
Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że do czynności bezpośrednio związanych z handlem, nie można zaliczyć m.in.: ochrony obiektu, sprzątania obiektu przez ekipę sprzątającą oraz prac konserwatorskich i serwisowych związanych z obsługą sprzętu.
DF