REKLAMA

Przed nami ostatnie dwie niedziele handlowe tego roku

2021-12-15 14:30, akt.2022-12-10 20:08
publikacja
2021-12-15 14:30
aktualizacja
2022-12-10 20:08

Niedziele handlowe w 2022 r. będą w styczniu, kwietniu, czerwców, sierpniu oraz grudniu – zakaz handlu nie będzie obowiązywał w przypadku siedmiu niedziel. Jednak jeszcze w pierwszym miesiącu roku klienci mogą zarobić zakupy w wielu sklepach korzystających z luki w przepisach i obchodzących zakaz handlu. Nowelizacja przepisów o niedzielach handlowych wchodzi w życie od lutego.

Przed nami ostatnie dwie niedziele handlowe tego roku
Przed nami ostatnie dwie niedziele handlowe tego roku
fot. Radu Bercan / / Shutterstock

Wszystkie niedziele w Polsce obejmuje zakaz handlu - co do zasady, ponieważ są wyjątki. Należy do nich siedem niedziel handlowych w 2022 r. Jednocześnie warto pamiętać, że w pierwszym miesiącu roku, w każdą niedzielę, otwarte będą dodatkowo wszystkie sklepy, które działają jako placówki pocztowe.

Niedziela handlowa w 2022 r.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 r.? Sklepy spożywcze, markety budowlane, galerie handlowe oraz pozostałe punkty sprzedaży detalicznej będą otwarte tylko przez siedem niedziel w ciągu roku. Klienci zrobią zakupy w ostatnią niedzielę stycznia, potem przez ponad dwa miesiące – luty i marzec – drugi dzień weekendu będzie objętym zakazem handlu. Natomiast w kwietniu czekają aż dwie niedziele handlowe - przed i po Wielkanocy. Placówki handlowe będą otwarte w drugą i ostatnią niedzielę kwietnia. 24 kwietnia jest też ostatnią niedzielą handlową przed długim weekendem majowym.

Lista niedziel handlowych w 2022 r.:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

W drugiej połowie roku będzie mniej niedziel handlowych. Ostatnia niedziela sierpnia nie będzie objęta zakazem handlu. Później, przez cztery miesiące z rzędu, każdy ostatni dzień tygodnia będzie niedzielą niehandlową. Natomiast standardowo w grudniu zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Zakaz handlu w niedzielę – zaostrzenie przepisów

Nie tylko ostatnia niedziela stycznia to okazja do zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia w pierwszym miesiącu roku. Wprawdzie wskazuje tak „kalendarz” niedziel handlowych to jednak warto pamiętać, że do momentu uszczelnienia przepisów dotyczących zakazu handlu przez cały pierwszy miesiąc nowego roku zakupy będzie można zrobić w placówkach pocztowych. Jest ich całkiem sporo. Oprócz znanych sieci spożywczych z luki w przepisach o ograniczeniu handlu w niedzielę korzystają także sklepy budowlane, sklepy z akcesoriami dla dzieci oraz księgarnie.

Niedziele niehandlowe 

Od 2022 r. uszczelniona zostanie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nowelizacja wprowadza limit w korzystaniu ze statusu placówek pocztowych. Oznacza to, że przez siedem dni w tygodniu będą otwarte te punkty, które wykażą, że z działalności pocztowej mają miesięczne przychody ze sprzedaży detalicznej na poziomie co najmniej 40 proc. W życie nowelizacja przepisów wejdzie w lutym 2022 r. W związku ze zmianami wynikającymi z nowych przepisów większość sklepów korzystająca z luki "na placówki pocztowe" będzie najprawdopodobniej zamknięta w niedziele niehandlowe.

Na tym jednak nie kończą się pomysły dużych marketów spożywczych. W ostatnich miesiącach zrobienie zakupów w niedziele było możliwe m.in. w czytelni sklepów Carrefour oraz "Dziecięcej Bibliotece Biedronki"

Niedziele handlowe 2022 r. – wyjątki od zakazu handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. placówek pocztowych, sklepów z pamiątkami, saloników prasowych, nie obowiązuje także w kwiaciarniach, cukierniach, lodziarniach, kawiarniach oraz w sklepach na dworcach i lotniskach. Do wyjątków od zakazu handlu w niedziele należą także apteki. Stacje paliw również zaliczone są do grona placówek handlowych, na których nie obowiązuje zakaz handlu.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia właściciel sklepu w niedziele niehandlowe będzie mógł liczyć wyłącznie na pomoc rodziny w sytuacji, gdy postanowi on otworzyć placówkę. Przepis ma zastosowanie m.in. dla franczyzobiorców (Sklepy otwarte w niedzielę. Na jakich zasadach działają Żabka, Biedronka, Polomarket, Carrefour i inne?). W niedziele mogą być otwarte sklepy osiedlowe, pod warunkiem że klientów będzie obsługiwał wałściciel. 

Niedziele handlowe 2022 r. – nowe wyłączenia

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja przepisów rozszerza katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Ustawa wskazuje, że w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września będą mogły być otwarte placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.

Niedziele handlowe

Zakaz handlu w niedziele jest stopniowo wprowadzany w Polsce od 2018 r. Początkowo, w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów klienci mogli zrobić zakupy w dwie niedziele w każdym miesiącu. Przeważnie była to pierwsza i ostatnia w ciągu miesiąca oraz te przedświąteczne. Natomiast od 2019 r. liczba niedziel handlowych zmniejszyła się do jednej - ostatniej w miesiącu - oraz tych poprzedzających Boże Narodzenie i Wielkanoc. Na 2020 r. przepisy przewidywały siedem niedziel handlowych. Jednak w związku z pandemią COVID-19 sklepy były otwarte przez osiem niedziel.

DF

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
emulgator
Taliban ze swoimi zakazami.
ministerprawdy
Przez kilka miesięcy sklepy były pozamykane, były limity, ludzie stali na dworze na deszczu i mrozie i nikt nie marudził. A jak chodzi o niedzielę to jakoś już nie mogą bez zakupów zamiast pójść do kościoła z rodziną wytrzymać.
emulgator
Kim ty jesteś że ludziom bedziesz nakazywał co mają robić? Moze ja tobie zakaże chodzenia do kościoła bo mam taki kaprys. Co ty na to? Ty mi zakazujesz ja tobie też.
qwertas
Nie rozumiem dlaczego 4 grudnia (niedziela przed Świętami) jest zamknięte. Ludzi w sklepach tłum a oni zamykają sklepy na 3 tygodnie przed Świętami.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki