Sezonowy rynek pracy. Trudno o zatrudnienie w centrum Polski

2020-07-14 13:20
publikacja
2020-07-14 13:20
fot. Inc / Shutterstock

Jak prognozuje ManpowerGroup, największe szanse na pracę w trzecim kwartale 2020 roku będą mieli mieszkańcy wschodniej i południowo-zachodniej Polski. Gorzej o zatrudnienie będzie w centrum kraju. 

Jedynie w dwóch z sześciu regionów pracodawcy zamierzają od lipca do września 2020 roku przeprowadzać rekrutacje, wynika z badania ManpowerGroup. Prognoza netto zatrudnienia (czyli różnica pomiędzy odsetkiem pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a odsetkiem pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale) na wschodzie Polski wynosi +6 proc. Plus 5 proc. odnotowano również w południowo-zachodniej Polsce. 

– Dodatnia prognoza w regionie wschodnim wynika przede wszystkim z prężnie rozwijającej się tam branży przetwórstwa spożywczego, która mimo pandemii, notuje duże zapotrzebowanie na ręce do pracy. Obserwujemy, że producenci ze wschodnich województw borykają się z brakiem kadr i często sięgają po nasze wsparcie w rywalizacji o kandydatów. Polska wschodnia to również obszar rolniczy, gdzie w sezonie letnim właściciele gospodarstw poszukują pracowników do pomocy przy zbiorach – wyjaśnia Dominik Malec, dyrektor regionalny w agencji rekrutacyjnej Manpower.

Prognoza zatrudnienia
Region Prognoza dla III kw. 2020 r. Prognoza dla III kw. 2019 r.
Wschodni +6 proc. +8 proc.
Południowo-zachodni +5 proc. +16 proc.
Północno-zachodni -8 proc. +11 proc.
Północny -10 proc. +6 proc.
Południowy -11 proc. +12 proc.
Centralny -11 proc. +8 proc.
Źródło: Barometr ManpowerGroup Perspektywy zatrudnienia dla III kw. 2020 r.

Redukcje etatów przewidywane są w pozostałych czterech regionów. Jak czytamy w opracowaniu raportu, plany rekrutacyjne są obecnie najniższe od momentu rozpoczęcia badania w 2008 roku. Zwolnienia planują zatrudniający z południa (prognoza netto wynosi -11 proc.) oraz centrum Polski (również -11 proc.). Na północy kraju odnotowano prognozę wynoszącą -10 proc., a w regionie połnocno-zachodnim -8 proc. 

Kogo szukają pracodawcy? Braki kadrowe odczuwane są przez właścicieli magazynów, firm produkcyjnych, logistycznych. Brakuje również wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników fizycznych czy operatorów wózków widłowych. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
newsman
drodzy pisowcy forumowicze tego portalu zadnej zgody z wami nie bedzie nie bedzie zasypywania podzialow bedzie za to trzymanie sie zasad , i czekanie jak te 420 tys glosow przejdzie na wlasciwa strone.......
degrengolada
newsman chłopie to żeś się okopał na swojej pozycji do wyborów parlamentarnych 2023? wyjdź z szańców już po wyborach prezydenckich. Zdejmij bagnet i łap za łopatę. Mamy Polskę do wzniesienia !
santoriusz
tacy jak Ty to dla mnie patologia, widać z tego że takie kreatury to coś najgorszego dla mojej ojczyzny. Ani ja PiSior ani Popierdzieleniec ale jestem Polakiem. I jak czytam takiego gamonia co to napisał to wiem dlaczego w tym moim kraju jest taka rosnąca wrogość jednych do drugich. Nic tylko wziąść cepa do ręki wymłócić tacy jak Ty to dla mnie patologia, widać z tego że takie kreatury to coś najgorszego dla mojej ojczyzny. Ani ja PiSior ani Popierdzieleniec ale jestem Polakiem. I jak czytam takiego gamonia co to napisał to wiem dlaczego w tym moim kraju jest taka rosnąca wrogość jednych do drugich. Nic tylko wziąść cepa do ręki wymłócić tą pustą makówe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
newsman
trudno o zatrudnienie ale nie trudno o ciemniactwo i buractwo dobrej zmiany jeszcze troche i tej pracy w ogole nie bedziecie mieli
santoriusz
niedługo patolu będzie mlaskał pod mostem to może Ci kromala podrzucę
traderfr
Jak trudno o pracę to niech wyskrobią te milionowe oszczędności i kupią jakiegoś gotowca inwestycyjnego, wystarczy na dostatnie życie przez następne 100 lat. Tak przynajmniej pisali deweloperzy w folderach reklamowych, chyba nie kłamali...?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki