Sellin o kolekcji Czartoryskich: zapowiadano, że pieniądze będą przeznaczone na cele publiczne

To jest problem, który powinna wyjaśniać rodzina Czartoryskich i właściciele Fundacji, bo zapowiadano, że pieniądze ze sprzedaży kolekcji będą przeznaczone na cele publiczne, społeczne, kulturalne - powiedział wiceszef MKiDN Jarosław Sellin o przekazaniu środków ze sprzedaży za granicę.

"Jeśli ktoś się chce tą sprawą zajmować, to niech się interesuje Fundacją, a nie ministerstwem" - dodał we wtorek Sellin w Radiu Zet.

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.

W oświadczeniu wydanym przez Fundację poinformowano, że w końcu ubiegłego roku Fundacja Książąt Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie. I - jak zaznaczono - pieniądze te zostały zdeponowane na kontach nowej fundacji zgodnie z prawem, a wszelkie informacje w tej sprawie są dostępne dla organów nadzorczych fundacji.

Oprócz Fundacji Le Jour Viendra - jak napisano w oświadczeniu - część pieniędzy otrzymały także: Fundacja Trzy Trąby, Fundacja Książąt Lubomirskich oraz Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego. We władzach tych fundacji zasiadają osoby związane obecnie i niegdyś z Fundacją Książąt Czartoryskich.

Sellin pytany, czy przekazując środki za zakup kolekcji Czartoryskich "rząd, Ministerstwo Kultury wiedziały, że te pieniądze trafią za granicę" odpowiedział: "Wiedzieliśmy jedno że załatwiamy bardzo ważną dla państwa i narodu polskiego sprawę". "Myśmy załatwili coś, co muzealnicy, historycy sztuki postulowali od dawna - żeby wreszcie załatwić tę sprawę tak, żeby to była własność państwa i narodu polskiego" - dodał. "I wreszcie tak jest i to w gruncie rzeczy za symboliczną cenę" - zaznaczył.

Dopytywany, czy nie widzi problemu w tym, że pieniądze za zakup kolekcji zostały przekazane za granicę powiedział, że jest to "pytanie do prywatnego właściciela fundacji, co z tymi pieniędzmi robi i jak je rozczłonkowuje, na jakie inne fundacje przelewa". "Uważam, że to jest jakiś problem, który powinien wyjaśniać, czy powinna się tłumaczyć ta rodzina i właściciele tej fundacji, bo zapowiedzi były takie, że te pieniądze będą przeznaczane raczej na cele publiczne, na cele społeczne, na cele kulturalne" - dodał. "Ale to nie jest nasz temat, to nie jest nasza sprawa" - zaznaczył.

Wiceminister pytany, czy jest potrzebne śledztwo w tej sprawie powiedział, że "jak ktoś złoży jakiś wniosek - to proszę bardzo". Wskazał jednak, że "to jest śledztwo, które powinno być skierowane i musi być, jeśli jest taka potrzeba, skierowane do właścicieli prywatnej fundacji". Podkreślił, że "jeśli ktoś się chce tą sprawą zajmować, to niech się interesuje Fundacją, a nie ministerstwem".

Sellin pytany, czy pieniądze przekazane Fundacji Czartoryskich za zakupioną kolekcję zostały opodatkowane odpowiedział: "Tego nie wiem, musiałbym to sprawdzić".(PAP)

tnt/ ozk/ js/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil