Sekretarz generalny Rady Europy w Polsce spotka się z Dudą, Szydło i ministrami

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland spotka się 4 kwietnia w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło oraz szefem MSZ, ministrem sprawiedliwości i ministrem kultury - poinformowała Rada Europy.

Sekretarz generalny Rady Europy w Polsce spotka się z Dudą, Szydło i ministrami
Sekretarz generalny Rady Europy w Polsce spotka się z Dudą, Szydło i ministrami (fot. Stanislav Krasilnikov / FORUM)

Jagland podczas wizyty ma omawiać m.in. sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z informacji Rady Europy wynika, że w czasie dwudniowej wizyty będzie rozmawiał ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, a także wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim.

Jagland ma też spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W komunikacie Rady Europy podkreślono, że w czasie wizyty poruszona zostanie kwestia opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym, a także zmian prawnych dotyczących mediów publicznych.

W tej chwili nie jest jeszcze przesądzone, czy do Polski przyjedzie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. O tym, że będzie on w naszym kraju 5 kwietnia, informował minister Waszczykowski. Źródła unijne twierdzą jednak, że wizyta ta nie jest wciąż potwierdzona.

6 kwietnia KE ma wrócić do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak 11 marca Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką premier Beata Szydło skierowała tę opinię do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału. W czwartek ma się odbyć pierwsze spotkanie powołanego przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów, który ma przeanalizować sytuację wokół TK i opinię Komisji Weneckiej.(PAP)

stk/ kar/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil