REKLAMA

Sejm za nowelizacją uszczelniającą program "Rodzina 500+"

2017-07-07 10:57
publikacja
2017-07-07 10:57

Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny Elżbiety Rafalskiej, przyjął bez poprawek ustawę wprowadzającą zmiany w programie "Rodzina 500+" i ułatwiającą zakładanie żłobków.

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Za nowelizacją opowiedziało się w piątek 269 posłów, 157 było przeciwnych, a 16 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej odrzucono sześć poprawek i siedem wniosków mniejszości zgłoszonych m.in. przez kluby PSL, PO oraz Nowoczesną.

Nowelizacja wynika z przeglądu systemów wsparcia rodzin przeprowadzonego przez resort rodziny i pracy, i przyjętego przez rząd. Główne zasady programu "Rodzina 500+" pozostają takie jak dotychczas, zmiana ma zlikwidować niepożądane zjawiska, m.in. zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach.

Jeśli takie działanie nastąpiłoby przed upływem trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu - zapisano w ustawie. Po raz pierwszy przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r.

W wyniku zmiany ustawy wyeliminowane mają też zostać przypadki deklarowania przez rodziców niezgodnego ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka. W zmianie ustawy zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

Ponieważ prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce, nowelizacja programu przewiduje, że w przypadku wątpliwości co do spełnienia tego warunku, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie wychowawcze do osobistego złożenia wyjaśnień.

W ustawie przewidziano też wprowadzenie zmian, które ułatwią zakładanie i prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech oraz przeznaczenie dodatkowo 250 mln zł rocznie z Funduszu Pracy na ich powstawanie i zabezpieczenie w rezerwie celowej budżetu państwa 250 mln zł (co oznacza zwiększenie rezerwy o 99 mln zł). Ze środków tych finansowany będzie m.in. program wsparcia aktywizacji zawodowej osób, które zmuszone są do rezygnacji z pracy w związku z opieką na dziećmi do lat 3 i brakiem odpowiednich instytucji opieki.

Ustawa przewiduje też m.in. zmiany w Karcie Dużej Rodziny - uprawnieni do niej mają być również rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.

Nowela wprowadza zmiany przede wszystkim w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny. Ma wejść w życie 1 sierpnia a kilkoma wyjątkami wchodzącymi od nowego roku i od 1 stycznia 2019 r.

Teraz nowela trafi do Senatu.

Prawie 4 mln dzieci objętych programem

Świadczeniem 500+ objętych jest ponad 3,9 mln dzieci; takiego wsparcia nie było przez lata - przekonywała w piątek w Sejmie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w trakcie głosowań nad poprawkami do projektu wprowadzającego zmiany w programie 500+.

Rafalska zabrała głos, odpowiadając posłom, którzy krytykowali zarówno program 500+, jak i proponowane do niego zmiany.

"Twierdzenie, że rządowy program wsparcia rodzin jest pozornym wsparciem polskich rodzin, jest jednym z największych kłamstw, jakie słyszałam w tej Izbie" - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Apelowała, żeby posłowie rozmawiali o faktach. Jak dodała, wzrost nakładów na politykę społeczną i rodzinną przekroczył 3 proc. PKB, podczas gdy za rządów PO-PSL wynosił 1,7.

Jak mówiła Rafalska, liczba dzieci otrzymujących świadczenie rodzinne zbliża się do 4 milionów. "Takiej liczby uprawnionych nie było przez całe lata. Ileż bezczelności, zakłamania trzeba w sobie mieć, żeby wyjść na tę mównicę i mówić o tym, że ten program nie wspiera polskich rodzin" - mówiła minister.

W debacie zabrała głos także premier Beata Szydło, wytykając opozycji, że przez osiem lat nie była w stanie wprowadzić takiego programu jak 500+.

akw/ gdyj/ ago/ ozk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Gda
Pracuje i płace podatki. Nie jestem złodziejem. Nie pije i nie pale . To że garstka patologicznych rodziny dostaje 500 plus nie znaczy ze wszyscy są patologiczni.
lasekdrugi
i to jest projekt ograniczający ?
"W zmianie ustawy zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica."

Krok pierwszy pozew o alimenty
krok drugi rozprawa- no w sumie mieszkamy może razewm wysoki sądzie , ale ojciec dziecka
i to jest projekt ograniczający ?
"W zmianie ustawy zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica."

Krok pierwszy pozew o alimenty
krok drugi rozprawa- no w sumie mieszkamy może razewm wysoki sądzie , ale ojciec dziecka nie dokłąda się do rachunków , pije, ogląda mecze i nic dziecku nie kupuje. Prosze wyskoiego sądu o alimenty 150 zł na każde dziecko.
CO na to pozwany ? Pozwany OK faktycznie nie pomagałem.
Sąd ok to przyznaje alimanty 150 zł
KOniec rozprawy
i można 500 plus brać
~ecce
ileż bezczelności i zakłamania trzeba w sobie mieć,żeby okradać podatników i szerzyć patologie promując złodziei i pasożyty !!!
silvio_gesell
Opodatkowanie pasywnych dochodów z ziemi powinno umożliwiać państwu samofinansowanie się bez konieczności nakładania kolejnych podatków. Próby znalezienia prawowitych właścicieli tych pasywnych dochodów w zgodzie z zasadą przyczynowości, prowadzą do wniosku, że renta gruntowa zależy od gęstości zaludnienia i w Opodatkowanie pasywnych dochodów z ziemi powinno umożliwiać państwu samofinansowanie się bez konieczności nakładania kolejnych podatków. Próby znalezienia prawowitych właścicieli tych pasywnych dochodów w zgodzie z zasadą przyczynowości, prowadzą do wniosku, że renta gruntowa zależy od gęstości zaludnienia i w związku z tym pochodzi ostatecznie z kosztów matek związanych z wychowywaniem dzieci. Celowym jest zatem rozprowadzanie dochodów z opodatkowania wzrostów cen ziemi w postaci comiesięcznych wypłat, aby wynagrodzić matkom pracę wychowywania dzieci proporcjonalnie do ilości ich niepełnoletniego potomstwa.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki