REKLAMA

Sejm wznowił obrady. Opozycja apeluje do premier Szydło o opublikowanie wyroku TK

2016-03-11 10:06
publikacja
2016-03-11 10:06
Sejm wznowił obrady. Opozycja apeluje do premier Szydło o opublikowanie wyroku TK
Sejm wznowił obrady. Opozycja apeluje do premier Szydło o opublikowanie wyroku TK
fot. Krystian Maj / / FORUM

Po porannym wznowieniu obrad przez Sejm i w trakcie przeprowadzanych głosowań, posłowie PO i Nowoczesnej po raz kolejny zwrócili się do premier Beaty Szydło o opublikowanie środowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

W środę Trybunał uznał, że cała nowela ustawy o TK, autorstwa PiS jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. W TK nie stawili się przedstawiciele Sejmu, Rady Ministrów ani prokuratora generalnego. Według nich sprawa powinna być rozpoznana - tak jak przewiduje nowela - w składzie 13-osobowym oraz według kolejności wpływu. O uznanie niekonstytucyjności noweli wnosili posłowie PO, posłowie Nowoczesnej i PSL oraz RPO, I prezes SN i KRS.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w środę, że "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i rząd nie może tego komunikatu opublikować.

Poseł PO Krzysztof Brezja występując w piątek rano z trybuny sejmowej zaapelował do premier Beaty Szydło, aby "zrealizowała konstytucyjny obowiązek i niezwłocznie opublikowała wyrok TK". Posłowie Platformy trzymali w rękach kartki z napisem "#Rządzie Publikuj"; wołali też do szefowej rządu - "opublikuj, opublikuj".

Brezja zgłosił też wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów, na którym marszałek Sejmu wyjaśniłby, dlaczego nie wyznaczył przedstawiciela Sejmu na środową rozprawę w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS.

Poseł PO dodał, że zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek ma obowiązek wyznaczenia spośród posłów reprezentanta przed Trybunałem Konstytucyjnym. "Prosimy o poinformowanie członków Konwentu Seniorów, dlaczego pan marszałek zrezygnował z tego obowiązku, na podstawie jakiego przepisu, dlaczego nie wyznaczył pan przedstawiciela w sprawie kluczowej dla konstytucyjnego porządku prawa" - pytał Brejza.

Z kolei poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz złożył wniosek o włączenie do porządku obrad punktu dotyczącego rezolucji Sejmu na temat ogłoszenia wyroku TK.

"Rezolucja wzywa Prezesa Rady Ministrów do niezwłocznego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca" - powiedział poseł Nowoczesnej. Dodał, że "publikacja wyroku jest czynnością o charakterze czysto technicznym, konstytucja wyraźnie nakazuje niezwłoczną publikację wyroku".

Po wystąpieniach posłów PO i Nowoczesnej marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) stwierdził, że posłowie powinni składać wnioski formalne zgodnie z regulaminem.

Sejm rozpoczął ostatni dzień posiedzenia od bloku głosowań. Posłowie będą głosować jeszcze m.in. nad rządowym projektem ustawy o wstrzymaniu na 5 lat sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. Według zamierzeń jego autorów, ma on chronić przed spekulacyjnym wykupem przez cudzoziemców. Ziemia ma służyć głównie produkcji żywności. Zgodnie z projektem nabywcami gruntów mają być zasadniczo tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia.

Nabycie gospodarstwa będzie łączyło się z wymogiem osobistego jego prowadzenia przez 10 lat. Jego zbycie przed upływem tego terminu będzie możliwe na podstawie decyzji sądu, a sprzedaż ziemi lub dzierżawa bez takiej zgody wiązać się będzie z jej odkupem przez ANR.

Wyjątki w ograniczeniach zakupu mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania - ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych; działek do 1 ha.

Większość klubów opozycyjnych ostro krytykowała rządowy projekt. Kluby PO, Nowoczesna i PSL zapowiedziały głosowanie za odrzuceniem projektu w I czytaniu.

Dorota Niedziela (PO) przekonywała, że projekt łamie trzy podstawowe prawa obywatelskie: do własności, wartości i dziedziczenia.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski polemizował z posłami zapewniając, że "ustawa nie wprowadza zakazu obrotu polską ziemią". Mówił, że nie można straszyć rolników, że ojcowizna jest zagrożona, bo "nie ma żadnego takiego zapisu w tym projekcie". Zaznaczył, że konieczność zamieszkiwania w tej samej gminie dotyczy tylko zakupu gruntów od państwa, a nie obrotu prywatnego.

W Sejmie zostanie też przedstawione przez Radę Języka Polskiego "Sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego za lata 2012-2013". Zaplanowano też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw.

mrr/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~lopez
Rząd powinien rozwiązać ten trybunałek i zapraszamy do- wszystkich do budowy konstrukcji nowego TRYBUNAŁU. Musicie przejąć inicjatywę bo to jak na boisku nie wygrywa drużyna lepsza , czy mądrzejsza ale ta która potrafi narzucić swój styl gry.


Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki