REKLAMA

Sejm podwyższył rentę socjalną dla niepełnosprawnych

2018-05-09 09:46, akt.2018-05-09 10:06
publikacja
2018-05-09 09:46
aktualizacja
2018-05-09 10:06

Sejm uchwalił w środę ustawę podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Za przyjęciem ustawy było 437 posłów, jeden poseł - Jacek Wilk (niez.) był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

Zgodnie z ustawą renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Propozycję - w odpowiedzi na postulat osób protestujących w Sejmie - przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ustawy w sprawie podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przygotował również klub Kukiz'15. Projekty były procedowane łącznie.

Ustawa o podniesieniu renty socjalnej realizuje długoletni postulat środowisk osób niepełnosprawnych - powiedziała w środę w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska przed głosowaniem zaznaczyła, że ustawa ws. podniesienia renty socjalnej jest ważna dla osób niepełnosprawnych. "W tym w szczególności dla 280 tys. rencistów socjalnych. Projekt, który realizuje długoletni postulat środowisk osób niepełnosprawnych" - powiedziała.

Jak podkreśliła, ustawa realizuje ważny postulat protestujących w Sejmie. "Trzeba uczciwie powiedzieć, że to, że dzisiaj głosujemy ten projekt, to jest realizacja tego postulatu, to jest też zwycięstwo protestujących osób. Ale pamiętajmy, że w realizacji jest drugi projekt, który mówi o tym, że proponujemy zupełnie nowe wsparcie w zakresie usług, dostępu do rehabilitacji" - mówiła minister.

"Bardzo bym chciała i myślę, że większość z państwa, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną realizujecie, chcemy, żeby ten protest, który odbywa się na sejmowych korytarzach zakończył się, że ważna część tych postulatów została zrealizowana. Nie rozwiążemy wszystkim postulatów osób niepełnosprawnych. Gdyby znalezienie rozwiązania było proste,(...) to zapewniam, że procedowalibyśmy dzisiaj inny projekt" - powiedziała Rafalska.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia w trakcie nauki w szkole, w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Sejm uchwalił także ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Za głosowało 424 posłów, jeden był przeciw, 12 wstrzymało się od głosu.

Ustawa przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Ustawa przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi. Projekt ustawy został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca.

autorzy: Paweł Żebrowski, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Krzysztof Markowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Już same twierdzenia o tym, że świadczenia dla niepełnosprawnych nie powinny być wypłacane w gotówce bo mają służyć dzieciom, dowodzi obłudy pisowców.

Dlaczego w takim razie 500+ jest wypłacane w gotówce, pomimo że to dodatek albo świadczenie pielęgnacyjne???

search
Diety poselskie jak nazwa wskazuje powinny byc wyplacane w postaci kartek na obiady, sniadania i kolacje dla poslow z poza warszawy. Realizacja bonow w tylko w restauracji sowa i friend
silvio_gesell
Bo środki na 500+ pochodzą z zadłużenia dzieci, które ten dług spłacą w przyszłości płacąc podatki. A świadczenia na niepełnosprawnych nie pochodzą z ich zadłużenia, i nie oni będą je spłacać.Zasadnicza różnica.
search
Ten Rzad to wstyd dla narodu. Taka podwyzke to mogli dac swojemu dyktatorkowi na rechabilitacje. koles w rok w rok zarabia ok 200 k a oszczednosci ma ledwie 5 k. io on mowi o empati z niepelnosprawnymi. Karma wraca i nie zdziwie sie jak wyladuje niedlugo na wozku

Powiązane: Protest niepełnosprawnych w Sejmie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki