Schetyna: Nie było inwigilacji opozycji w trakcie rządów PO

Za rządów PO-PSL nie było inwigilacji opozycji - oświadczył w sobotę były szef MSZ Grzegorz Schetyna, komentując doniesienia medialne o audycie w MON w tej sprawie. Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz powiedział PAP, że na razie nie ma informacji o inwigilacji polityków, a audyt dotyczy przestrzegania prawa.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Nie ma żadnych dowodów. Słyszałem, że minister Macierewicz chce robić audyt w tej sprawie. I trzymam kciuki, żeby mu się udało to zrobić. Mogę absolutnie w stu procentach powiedzieć z pełnym przekonaniem: nie było żadnej inwigilacji opozycji za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jeżeli ktoś dzisiaj tak mówi, to albo jest niespełna rozumu, albo powinien za te słowa odpowiedzieć przed sądem - powiedział w sobotę w Sopocie dziennikarzom Schetyna.

Według "Gazety Polskiej Codziennie" co najmniej kilkanaście śledztw prowadzonych w ostatnich siedmiu latach umożliwiło inwigilację polityków PiS oraz współpracujących z tą partią ekspertów, a także dziennikarzy opozycyjnych mediów. Skala inwigilacji była tak duża, że do wyjaśnienia sprawy niezbędne może być powołanie sejmowej komisji śledczej; nie wyklucza tego też szef MON - relacjonuje "Codzienna". Według gazety, MON rozważa również złożenie zawiadomienia do prokuratury. "Badamy tę sprawę, w MON-ie i wszystkich podległych mu jednostkach przeprowadzany jest już audyt mający na celu sprawdzenie, czy były przestrzegane zasady demokracji i prawa w ubiegłych latach" powiedział "GPC" minister obrony narodowej Antoni Macierewicz:

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz powiedział PAP, że minister nie ma na razie żadnej takiej informacji. "Robimy audyt pod każdym kątem. Sprawdzamy nie tylko kwestie finansowe, wszystkie rozliczenia i wykonanie zadań, także pod kątem tego, czy były przestrzegane zasady demokratycznego państwa prawa. Z ust ministra obrony narodowej czy moich nie podało, abyśmy mieli jakieś informacje, na obecnym etapie audytu, że jacyś politycy prawicy byli inwigilowani" - powiedział.

"Jeżeli w wyniku audytu będziemy w posiadaniu wiedzy, że w jakikolwiek sposób było łamane prawo, czy to była inwigilacja, czy np. były niszczone dokumenty, które nie powinny być niszczone, to wtedy będzie minister rozważał podjęcie kroków prawnych" - dodał.

Podkreślił, że nie ma żadnego zawiadomienia do prokuratury ani pomysłu komisji śledczej. "Audyt trwa; jeżeli spojrzeć na strukturę MON, na wszystkie podległe mu jednostki, to on jeszcze potrwa" - powiedział Misiewicz. Pytany, o jakim terminie mówimy dodał: "Jest tak, jak mówi minister - około półtora do dwóch miesięcy, czyli mówimy o jakimś styczniu".(PAP)

ale/ bos/ ura/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~PL

Myślę, że mogli robić gorsze rzeczy niż inwigilacja.

! Odpowiedz
0 0 ~Zenek

Inwigilacja mogła być poprzez instalowanie agentury. Podejrzani sa ci którzy wyszli z PIS i dostali od PO dobre posady, na dodatek były to osoby najbardziej zwalczające PIS. Łatwo znależć w obozie PO takie osoby

! Odpowiedz
0 0 ~lel

skoro Prezes Jarosław aby porozmawiać musiał z zachowaniem najwyższych środków ostrożności sprowadzić Pana Prezydenta do własnego domu to musiał być przekonany, że Pałac jest wprost naszpikowany podsłuchem. Skoro tak, to 100% na to źże inwigilizacja
opozycji za PO - była. MOże tego się nie da udowodnić ale to tylko potwierdzi przypuszczenie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ted

To swiatczy o naszei kulturze nikt nikomu nie wierzy kazdy zpolitykow jest nie uczciwy.kazdy kto sie czegos dorobil jest zlodziejem.Wyrazanie sie politykow niektuych o swoich oponetach ,jest nie dopomslenia w krajch zachodnih gdzie jest nasza kultura!!! Osobista

! Odpowiedz
0 0 ~ZZ

3 Mikolajowie zagrożeni?

! Odpowiedz
5 5 ~jurgen

jak on mówi że nie było to dla mnie jest jasne jak słońce że była - powinno to abw sprawdzić

! Odpowiedz
2 4 ~jj

Inwigilacja sracja... Ja się pytam co z wrakiem ?? Dalej mamy kondominium a nie niepodległy kraj ?!

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 16 ~zez

Schetyna idzie w zaparte. Ale jeśli faktycznie znajdą dowody to tym razem ktoś pójdzie za to siedzieć bo PiSowska prokuratura nie odpuści

! Odpowiedz
3 11 ~plazowicz

Jak nie było, jak było? A co z fabrykowanymi przez ubeków papierami na Sumlińskiego, proces ciągnie się do dzisiaj. Odratowali go w szpitalu po próbie samobójczej! Co z Gmyzem, Latkowskim i resztą dziennikarzy zaangażowanych w publikację "taśm kelnerów"?

https://www.youtube.com/watch? v=TZHPjcTRUNA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil