REKLAMA

Sasin: Wielkie polskie firmy, w tym Orlen, zapewniły Polakom bezpieczeństwo

2023-03-21 13:53
publikacja
2023-03-21 13:53

- Bez państwowych kolei nie dałoby się rozwieźć węgla, a gdyby nie Orlen, nie dałoby się zapewnić dostaw ropy - wyliczał wicepremier Jacek Sasin. Jego zdaniem to rząd PiS i wielkie polskie firmy współdziałały na rzecz bezpieczeństwa Polaków.

Sasin: Wielkie polskie firmy, w tym Orlen, zapewniły Polakom bezpieczeństwo
Sasin: Wielkie polskie firmy, w tym Orlen, zapewniły Polakom bezpieczeństwo
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Sasin w swoim przemówieniu podkreślał, że rządy PiS oznaczają bezpieczeństwo dla polskich rodzin. "Dzisiaj Polacy są bezpieczni, a polskie rodziny z nadzieją mogą myśleć o przyszłości" - stwierdził wicepremier. Zaznaczył, że nie byłoby bezpieczeństwa gdyby nie zdecydowane działania rządu, ale i gdyby nie wielkie państwowe firmy. Wskazywał, że to spółki Skarbu Państwa kupowały węgiel i przywoziły go do Polski. "Bez państwowych kolei nie dało by się go rozwieźć, a gdyby nie Orlen, nie dało by się zapewnić dostaw ropy" - wyliczał wicepremier.

Jak podkreślał, "przewidywaliśmy, że taki kryzys może nadejść i od wielu lat pracowaliśmy, żeby zapewnić bezpieczeństwo, kiedy ten kryzys stanie się faktem". Wśród tych prac wymienił budowę gazoportu w Świnoujściu, gazociągu Baltic Pipe, gazowych interkonektorów z Czechami, Litwą i Słowacją. "Dzięki odważnym decyzjom (...) zdecydowaliśmy zaangażować wielkie środki budżetowe, żeby polskie rodziny nie musiały się zastanawiać czy stać ich będzie na ogrzewanie czy na przygotowanie ciepłego posiłku" - podkreślał Sasin.

Problemem był rosyjski węgiel

Jak zauważył, węgiel rosyjski był podstawą rynku tego paliwa dla gospodarstw domowych, a w wielu polskich domach zapewniał ciepło, ale rząd podjął ważną decyzję o imporcie z innych kierunków. "Żeby 2 mln ton tego węgla mogło trafić do polskich rodzin, musieliśmy sprowadzić 13 mln ton z najodleglejszych zakątków" - podkreślał Sasin.

Wicepremier zadeklarował jednocześnie, że rząd będzie dbał o bezpieczeństwo w długiej perspektywie, intensywnie pracuje nad strategią energetyczną na następne dziesięciolecia. "Chcemy spowodować, że polska energetyka będzie oparta o pewne i tanie źródła energii: odnawialne i jądrowe.(...) Mamy uruchomiony proces budowy dwóch elektrowni jądrowych, a trzecia czeka w kolejce" - podkreślał Sasin. Jak dodał, Polska jest liderem w obszarze małych reaktorów jądrowych, i jednym z państw najbardziej zaawansowanych w procesie implementacji tych technologii.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
lobotomek
Wystarczy spojrzeć- myśl na tem obliczu nigdy nie postała.
kaka2002
A gdyby nie pis nie byłoby Polski.... BUAHAHAHAHAHAHAHA
pikawka
mistrz dwumyslnych powiedzial co wiedzial.
kaczyslaw_
Co ten jegomość bredzi? To właśnie polskie firmy, w tym orlen wydoiły Polaków.
trolley
Kiedy myślisz że w pisowskiej sekcie nie da się wymyśleć już większego g. wtedy wchodzi Sasin, cały na biało i udowadnia że można XD. Ale że można tak bezczelnie, po chamsku, bez skrępowania i bez mrugnięcia okiem.... zadziwiające...
luckyrich
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
mesten
Niedobrze mi się robi jak to czytam.
kacz-dzong-un
Mi się bardziej niedobrze robi, wiedząc, że wyborcy pisu w ilości 1/3 Polski to łykają. Inaczej nie robiłby takich przemów.
minekminka134
No to gościu odleciał.
wyborca-pis-ale-nie-glupi
To prawda orlen i Obajtek to bohaterowie narodu, nie to co te lewackie lgbt tuska. Oni troszczą się o naród i ludzi.

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki