REKLAMA
WEBINAR

Sasin: Potrzebujemy miliardów złotych na zbrojenia. Nie możemy oszczędzać

2023-06-09 19:40
publikacja
2023-06-09 19:40

Polska armia przechodzi modernizację na ogromną skalę. Trzeba znaleźć pieniądze na zbrojenia i nie możemy oszczędzać. W budżecie na ten cel jest przewidziane 100 mld zł, a w środkach pozabudżetowych od 30 do 40 mld zł - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany przez portal niezalezna.pl.

Sasin: Potrzebujemy miliardów złotych na zbrojenia. Nie możemy oszczędzać
Sasin: Potrzebujemy miliardów złotych na zbrojenia. Nie możemy oszczędzać
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

Jak przekazał portal niezalezna.pl, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, mówiąc na Forum Klubów "Gazety Polskiej" województwa podlaskiego, wskazał, iż "nasz budżet, po 8 latach rządów PiS, jest dwukrotnie wyższy, niż był w 2015 r.". W opinii wicepremiera, za zwiększenie wpływów do budżetu odpowiadają uszczelnienie systemu finansowego i przyspieszony rozwój gospodarczy. Przekazał, że wpływy z VAT i innych podatków są wyższe pomimo tego, iż rząd obniżył podatki.

Sasin odniósł się również do wzrostu wydatków państwowych na zbrojenia.

"Trzeba znaleźć pieniądze na zbrojenia i nie możemy oszczędzać. Wzrost wydatków jest ponad dwukrotny - wydawaliśmy na zbrojenia niecałe 50 mld złotych, teraz w samym budżecie mamy 100 mld zł i w środkach pozabudżetowych od 30 do 40 mld zł. Musimy to robić, choć wielu powie, że można wydać na coś innego" – ocenił wicepremier.

"Zawsze musimy zadawać sobie pytanie - czy być zadłużonym i wolnym, czy niezadłużonym i okupowanym? Rząd przedwojenny dbał o wartość złotówki i można było wydać na zbrojenia tylko tyle, by nie naruszać stabilności złotówki, tylko jakie znaczenie miała silna złotówka w 1939 roku? Czy nie lepiej byłoby, by ta złotówka osłabła, ale mielibyśmy silną armię? My nie będziemy szli tą drogą. Nawet gdybyśmy mieli się zadłużać, będziemy to robić, by mieć silną armię" – podsumował minister.

Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy budżetowej. W nowelizacji na rok 2023 przyjęto dochody budżetu państwa na poziomie 601,4 mld zł, wydatki 693,4 mld zł, a deficyt budżetowy na koniec 2023 r. nie będzie większy niż 92 mld zł. (PAP)

ra/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (70)

dodaj komentarz
polak2
Potrzebujemy atomu nie złomu za ciężkie pieniądze, podatników polskich. Nie USA która prowadzi wojny w całym Świecie i zarabia

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
Tak ci kazał twój pan oligarcha gadać ukrze? No ładnie, a teraz aport :)
smallsaver
PiSowcy poskłócali nas z sojusznikami i chyba wiedzą, że nikt za Polskę umierał nie będzie, stad ta sraczka i paniczne zakupy za pożyczone setki miliardów zł.
grab
Panie Sasin, dwugłos nie jest nam potrzebny teraz kiedy na horyzoncie mamy zagrożenie Rosją, Chinami czy Iranem (tak Iranem, bo to odwieczny wróg Arabii Saudyjskiej z którą obecnie Polska kombinuje). Powinniście dążyć do jedności kraju, bo potrzebni są Polsce, nie tylko karierowicze czy długopisy!
jpelerj
Jasne. A potem utajnione przetargi za te miliardy. To się dopiero partia i akolici obłowią z naszych podatków! I to jest konkretne dorzucenie do koryta+.
prawnuk
No i kupujemy stare czołgi, których Ukraina nie chce.......
Gratki pisowcy
Raffmo
Si vis pacem, para bellum

Trzeba wydać trochę kasy by potem nie mieć doszczętnie zniszcoznego kraju przez terrorystyczne państwo jakim jest roSS.ja. Wysatrzy popatrzeć co roSS.janie robią na Ukrainie. Śmierć niewinnych ludzi, cywilów i zniszczenia materialne na setki miliardów dolarów.
andregru
Dlatego Polska powinna zostać w UE i NATO bo pojedynczy kraj zawsze będzie łatwym kąskiem dla Rosji . PIS nie powinien nawet myśleć że Polska sama będzie mogła stawić opór bez względu na ile miliardów zadłuży Polaków .
ministerprawdy
I dlatego rząd w pośpiechu zwiększa deficyt o 24 mld zł z przeznaczniem kasy na nagrody i dodtkowe wynagrodzenia dla budżetówki - logiczne. Ratujmy inflację bo tak szybko spada!

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki