REKLAMA

Samsung i Panasonic oskarżeni o wykorzystywanie pracowników

2016-11-22 09:25
publikacja
2016-11-22 09:25

Samsung i Panasonic zostali oskarżeni o wykorzystywanie pracowników najemnych z Nepalu w swoich fabrykach w Malezji. Zarzuty dotyczą przede wszystkim zaniżania płac, konfiskaty paszportów i i przymusu pracy ponad siły. 

fot. DAMIR SAGOLJ / / FORUM

Dziennikarskie śledztwo przeprowadzone przez "Guardian" ujawniło, że pracownicy koncernów technologicznych zostali oszukani co do wysokości wynagrodzenia i zmuszeni do opłat zabezpieczających ich pracę. Z kwotą 1000 dolarów za możliwość wcześniejszego zerwania kontraktu spotkali się zatrudnieni przez agencje pośredniczące działające na zlecenie Samsunga. 

"Guardian" rozmawiał z 30 pracownikami obu koncernów, którzy skarżyli się przede wszystkim na obowiązek pracy po 14 godzin dziennie z obostrzeniami dotyczącymi przerw na skorzystanie z toalety. Wynagrodzenie okazywało się o połowę niższe, niż informowano wcześniej, a w przypadku chęci rezygnacji i powrotu do Nepalu, nakładano na zatrudnionych wysokie kary. 

Obie firmy poinformowały "Guardian" o tym, że takie działania nie były przez nich zamierzone i rozpoczęły w tej kwestii postępowania wyjaśniające. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~MasterBreslau
PIP i Sądy Pracy pozwalają na wyzysk bo przecież ich to nie dotyczy a że w przyszłości będzie społeczeństwo inwalidów . ZUS wypłaci emerytury w całości bo co taki inwalida zdąży odłożyć.
~ryder
Chyba juz niedługo będą tekie artykuły o citi
~Amica
Wystarczy posłuchać o tym co się dzieje we Wronkach w fabryce Samsunga tutaj w Polsce to się nikt nie będzie dziwił co wyrabiają w Nepalu czy Malezji. Ale temu nie jest winny Samsung to polscy politycy pozwolili na taki wyzysk Polaków bo im jak to powiedział Morawiecki, kasy nie zabraknie.
~niepelnosprawny_org
"z obostrzeniami dotyczącymi przerw na skorzystanie z toalety. " - kasjerzy w tesco, w Polsce, tez jakiś czas temu słyszałem tak sie działo - szokujace za przeproszeniem "sikanie na czas", wpis o prezduzanie przerwy przez ochroniarza, odpowiednia plakietka, gdy pracownik sie nie przemieszcza, tu powinna "z obostrzeniami dotyczącymi przerw na skorzystanie z toalety. " - kasjerzy w tesco, w Polsce, tez jakiś czas temu słyszałem tak sie działo - szokujace za przeproszeniem "sikanie na czas", wpis o prezduzanie przerwy przez ochroniarza, odpowiednia plakietka, gdy pracownik sie nie przemieszcza, tu powinna PIP szukać, nie trzeba po Azji...
~pracownik
To jakiś incydent z tym Tesco, pewnie się trafił kierownik nazista. Normalnie tam był zawsze luz w porównani z Biedrą i Lidlem (i gorsze płace niestety).
~Polonus
Cała obłuda zachodu , a zabijają miliony ludzi w imię demokracji ,bandyci , jaka poniosą karę ?!
Komisja wenecka . ONZ, UE , KOD, Petru , CO WY NA TO , co milczycie walczcie o demokracje !
~abc
jak myślicie, czy jest związek z drukowaniem miliardów EUR i USD na ratowanie banków i spekulacjami na rynku żywności (np. aktualnie trwająca spekulacja na rynku masła)?

czy drukowanie nie jest zasilaniem takiej spekulacji i czy w takim razie nie powinni ci panowie iść pod lód?
~SYNDYK
stwrozyli fedy ebc i kreuja drukuaj penidze koszty rosna,inflacja takze wiec zlecaja prace za grosze za rgnica poza usa!

jak z fedem nie zorbi nic trumph odejdzie razme z tym fedem wkoncu zorbia 3wojne is ie skonczy ten syf niewolniczy!!!!!!!
~rt
piana ci leci i zapomniałeś jak się pisze poprawnie...........
~eeq
To nie w Polsce? u nas tez by sie coś znalazło jakby poszukał.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki