Samorząd lekarski zaapelował do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Najbliższe 30 dni to moment kluczowy w walce z wirusem. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoliłoby ograniczyć do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej i tym samym zapobiec przedłużaniu epidemii – wyjaśnia Naczelna Rada Lekarska, zwracając się do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

(fot. Łukasz Gagulski / FORUM)

W uzasadnieniu takiego stanowiska zwróciła uwagę na rosnące statystki zakażeń, które wskazują, że nasz kraj znajduje się w fazie dynamicznego rozszerzania się epidemii. NRL wskazała, że to właśnie najbliższe 30 dni będzie kluczowym momentem w walce z wirusem.

Dlatego też zwróciła się z apelem do premiera o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na ten okres, argumentując, że takie posunięcie umożliwiłoby "zastosowanie środków prawnych ograniczających do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej, która w krytycznym okresie epidemii może powodować nie tylko istotne zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, ale także przedłużenie epidemii".

Ponadto NRL zwróciła też uwagę na to, że doświadczenia innych krajów, w których epidemia rozpoczęła się wcześniej niż w Polsce, wskazują, że aby całkowicie wygasić jej ogniska, ograniczenia zgromadzeń, zakazy organizacji imprez masowych powinny być utrzymane tak długo, jak długo stwierdzane będą nowe przypadki zachorowań.

"W tym stanie rzeczy państwo polskie nie będzie mogło zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwa życia i zdrowia podczas egzaminów ósmoklasisty, egzaminów maturalnych, a także wyborów prezydenckich, co w sposób oczywisty powinno prowadzić do ich odłożenia w czasie" – wyjaśniła NRL w swoim apelu.

Zaznaczyła, że "w najnowszej historii naszego kraju jest wiele budujących przykładów, kiedy polityczne i partyjne cele ustępowały miejsca obronie życia i zdrowia obywateli".

Wskazała też na to, że lekarska powinność nakazuje nie tylko leczyć, ale i zapobiegać. "Dlatego nasz apel jest wołaniem o uniknięcie niepotrzebnych narażeń, cierpień i strat" - wyjaśniła.

Autorka: Klaudia Torchała

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 piwic

Doktorzy, zajmijcie się tym na czym się znacie (przynajmniej niektórzy z Was), nie zarządzaniem państwem. Jak wszystko zatrzymamy, to zgaśnie Wam światło, a OIOMy przestaną funkcjonować. Przestancie szaleć.

! Odpowiedz
0 0 po_co

Ja bym wszystkich obecnych kandydatów rozliczył z podejścia do problemu, który z nich najmniej mówił przed kamerami, a najwięcej bez nich zdziałał ?

! Odpowiedz
37 4 4mirek

A co kurdupla obchodzi zdrowie suwerena ma głosować na dudka i koniec Najpierw na trupach smoleńskich a teraz na trupach reszty Polaków > GRATULUJĘ WYBORU DRODZY PISOWCY

! Odpowiedz
7 27 innowierca

Zastanawiam sie czy ten artykul umieszczony na glownej stronie dokladnie obok artykulu "Rekordowa liczba zmarlych we Wloszech" to jakas proba przekonania ludzi co do slusznosci kolejnych regulacji w ograniczaniu waszych praw obywatelskich. Bo przeciez artykuly ukazaly sie w odstepie czasowym prawie 6 godzin ::)) A moze to tylko wstretne algorytmy manipuluja ::))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 innowierca

Sie artykul odsunal od tego co to byl straszny pomor we Wloszech jak widze, po paru godzinach.
Te algorytmy to sa dzisiaj nieprzewidywalne tak do konca. Jakis chaos moga wywolac co do potrzeb....... No rozne rzeczy :))

! Odpowiedz
40 38 quetzal

klęska bo półtora tysiąca osób jest chorych? USA rozpacza nad największą zapaścią w historii, bo 1% zachorowań spowodował śmierć? Ewidentne manipulowanie społeczeństwem przez śmietankę najbogatszych, żeby zarobić, a świat cofnąć, co jest zupełnie zbędne. I tak będziemy musieli wyjść z domów, a wtedy zapewne nadejdzie kolejna fala zachorowań, i będziemy słuchać jak to niepotrzebnie załamaliśmy gospodarkę, a zapłacimy jak zwykle za to my. Ja bym nie robił żadnego "lock down", a za ułamek kwoty przeznaczonej na Tarczę, przebudował budynki na szpitale, w których byśmy leczyli chorych i badali wirusa. Dlaczego nie wstrzymaliśmy całego świata, bo ludzie umierają na grypę od początku roku? Około pół miliona ludzi rocznie umiera na grypę. W tym roku, z różnych powodów, umarło już prawie 2 miliony dzieci poniżej 5 roku życia. I jak się do tego ma nowy wirus, który większość przechodzi bezobjawowo? Ewidentne wywołanie paniki wśród bezmyślnego i posłusznego społeczeństwa, państwa wpompowują setki miliardów znikąd, tylko po to, by zaraz na giełdzie garstka prywatnych graczy i tak wszystko zgarnęła dla siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 12 sammler

Widzisz, masz same plusy. A gdy ja piszę dokładnie to samo od 2 tygodni (może bez uwag o tym, kto tą paniką ewentualnie steruje), to mnie minusują. Może byli chorzy, a dziś wyzdrowieli? Trudno powiedzieć, bo nasz minister zdrowia woli karmić gawiedź informacjami o zachorowaniach i zgonach, a wyzdrowieniami na oficjalnej stronie nie bardzo się chwali...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 25 innowierca

Masz racje. Szczegolnie w Polsce o jakiej klesce zywiolowej oni mowia przy kilkunastu przypadkach smiertelnych w skali kraju. Ale poczekaj jak wspominalem ponizej, ludzie wytrzymaja maksymalnie do 3 miesiecy i wyjda na ulice, a miasta zaplona od zamieszek. Po tym czasie nawet srednio rozgarniete osoby zrozumieja ze cos tu nie tak. Ze cena jaka zaczynamy placic za zatrzymanie wirusa jest choroba gorsza niz sam wirus. Czesc juz rozumie ze kiedy wrocimy do normalnego zycia wirus zacznie sie rozprzestrzeniac na nowo. On nie zaniknie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
49 17 antek10

Kartonowe państwo wyłazi czy to w szpitalach czy to w szkołach. Komputer i internet wynaleziono w zeszłym wieku a ten kraj mentalnie dalej te 100 lat za murzynami. Uczniowie nie mają nauczania online a szpitale zarażają swoich pacjentów.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil