REKLAMA

Getin: Sądy orzekają ws. kredytów CHF w większości na naszą korzyść

2021-05-14 11:54
publikacja
2021-05-14 11:54
Getin: Sądy orzekają ws. kredytów CHF w większości na naszą korzyść
Getin: Sądy orzekają ws. kredytów CHF w większości na naszą korzyść
fot. Sebastian Duda / / Shutterstock

Obecnie zapadające prawomocne wyroki dotyczące kredytów w CHF są korzystne dla Getin Noble Banku. Bank spodziewa się, że za kilka miesięcy, do publikacji wyników za pierwsze półrocze, może się wyjaśnić kwestia tych kredytów i rozmów banku z regulatorem - poinformowali w piątek przedstawiciele banku.

"Prace z UKNF nad aktualizacją planu naprawy są w toku. Spodziewam się, że wyniki tych prac będą gotowe do zaraportowania razem z wynikami II kwartału. Możliwe, że do tego czasu będziemy wiedzieć więcej o sprawach frankowych (...) jest możliwość, że na pytanie +co z frankami, co z pozwami+, będziemy mogli udzielić bardziej precyzyjnej odpowiedzi niż w tej chwili" - powiedział prezes banku Artur Klimczak.

Bank podał, że w styczniu złożył wniosek do UKNF z aktualizacją grupowego planu naprawy i aktualnie trwa postępowanie administracyjne w sprawie tego wniosku.

Getin podał w raporcie kwartalnym, że do końca I kwartału 2021 roku zapadło łącznie 168 prawomocnych wyroków sądowych dotyczących kredytów indeksowanych do walut obcych, z czego w 73 proc. przypadków były one korzystne dla banku.

"Około 70 proc. wyroków jest na korzyść banku, to się nie zmieniło do wyroku TSUE i w związku z tym apetyt na pozwy naszych klientów może nie być dokładnie taki sam, jak w innych bankach, gdzie proporcja wyroków pozytywnych dla klientów jest większa" - powiedział Klimczak.

W I kwartale 2021 roku rozstrzygniętych prawomocnym wyrokiem było 9 spraw sądowych z czego 2 wyroki były na korzyść klientów, 6 wyroków na korzyść banku, a jedna sprawa została umorzona.

"Tendencja, jeśli chodzi o sprawy wygrane, cały czas jest mocno powyżej 50 proc." - powiedział członek zarządu Mateusz Solak pytany o aktualną tendencję orzeczniczą sądów.

Przedstawiciele banku podali, że klienci, którzy wygrali z bankiem w I kwartale zyskali łącznie 14 tys. zł.

Pod koniec marca bank został pozwany w 5.817 postępowaniach dotyczących kredytów indeksowanych do waluty CHF o łącznej wartości przedmiotu sporu 1,7 mld zł. Liczba nowych pozwów w I kwartale wzrosła o 938.

Getin podał, że do tej pory nie podjął jakiejkolwiek decyzji dotyczącej udziału w procesie zawierania ugód w sprawie kredytów hipotecznych w CHF.

"Żeby oferować ugody musimy wiedzieć, na jakiej jesteśmy pozycji. Dopóki nie będziemy mieć wyjaśnionych wszystkich kwestii formalno-prawnych: jakie jest stanowisko sądów, jak się układa orzecznictwo, czy te ugody mogą być podważone w przyszłości czy nie... Zanim nie będziemy mieli jasnej odpowiedzi na te wszystkie pytania, to trudno podejmować decyzje" - powiedział Klimczak.

Na koniec marca 2021 roku wartość portfela tych kredytów wynosiła blisko 2,2 mld CHF, co oznacza spadek o 6 proc. w ujęciu rocznym. Kredyty walutowe stanowią 26 proc. całości portfela kredytowego banku.

Łączna wartość utworzonych przez Getin rezerw na ryzyko prawne kredytów walutowych wynosi 340 mln zł i stanowi 3,9 proc. wartości całego portfela kredytów w CHF. W I kwartale bank zawiązał 17 mln zł nowych rezerw na to ryzyko.

Skonsolidowany łączny współczynnik kapitałowy TCR wynosił na koniec marca 7,7 proc. i był poniżej wymogów regulacyjnych. Łączna luka kapitałowa wynosi 1,5 mld zł. (PAP Biznes)

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lubomirski
Ja też jestem "szczęśliwym" posiadaczem kredytu w CHF i chciałbym zwrócić uwagę na następujące aspekty:
1) wygrywanie w sądzie przez kredytobiorców nie oznacza, że ci kredytobiorcy odzyskują jakieś pieniądze, bo to są w większości sądy pierwszej instancji. Nawet wygrana w II instancji, to jeszcze nie
Ja też jestem "szczęśliwym" posiadaczem kredytu w CHF i chciałbym zwrócić uwagę na następujące aspekty:
1) wygrywanie w sądzie przez kredytobiorców nie oznacza, że ci kredytobiorcy odzyskują jakieś pieniądze, bo to są w większości sądy pierwszej instancji. Nawet wygrana w II instancji, to jeszcze nie koniec procesu sądowego i dlatego Frankowicze stali znowu ofiarą, ale nie banków tym razem, tylko kancelarii prawnych, które nagłaśniają wygrane procesy w sądzie, a nie odzyskane pieniądze, BO UWAGA: JESZCZE ŻADEN FRANKOWICZ NIE ODZYSKAŁ ANI ZŁOTÓWKI!!
2) kolejna sprawa to LTV: ja kupiłem mieszkanie za 300 tys. w 2008 roku, dziś to mieszkanie jest warte ok. 470 tys. zł, więc nawet uwzględniając wyższy kapitał do spłacenia i tak jestem na plusie, więc jedynym sensownym wnioskiem jest po prostu czekanie spadek waluty i w ten sposób zakończenie tej hazardowej przygody. Ja biorąc kredyt w 2008 r. wiedziałem o ryzyku walutowym, nie mówiąc o tym, że w umowie kredytowej też był taki zapis. Oczywiście nie przewidziałem aż takich wzrostów kursu CHF, ale trudno abym winił za to bank, to po prostu taka jest cena tej waluty, która jest pochodną różnych czynników rynkowych i para-rynkowych.
jkl777
https://nawigator.bankowebezprawie.pl/statystyki/
franek_bez_franka2
Ignorant czy kłamca? Nie zadałeś sobie trudu sprawdzić prawomocnych wyroków "frankowych" z nakazem wypłaty (komornicy uwielbiają sprawy wypłacalnych instytucji finansowych). Wystarczy wejść na FB SBB , odszukać nr sprawy bez możliwości kasacji.No i co z tymi sądami po ostatnich "niekorzystnych opiniach Ignorant czy kłamca? Nie zadałeś sobie trudu sprawdzić prawomocnych wyroków "frankowych" z nakazem wypłaty (komornicy uwielbiają sprawy wypłacalnych instytucji finansowych). Wystarczy wejść na FB SBB , odszukać nr sprawy bez możliwości kasacji.No i co z tymi sądami po ostatnich "niekorzystnych opiniach z TSUE oraz SN"? II kwartał 2021 Pierwsza Instancja to pogrom bankstera 162-2 oraz 6 do 0 wyroki prawomocne dla Franka.
franek_bez_franka2 odpowiada franek_bez_franka2
Hihihi chochlik .Prawomocnie: Bank vs Franek - 0:9 . (zaznaczę - wg SSB).
lubomirski
PS. dopisek mój z dnia 17 maja br.
Ktoś z komentatorów zarzuca mi że jestem ignorantem lub kłamcą - więc ja się pytam: a gdzie są szczegółowo opisane sprawy ostatecznie wygrane? Tzn. gdzie dany Kredytobiorca w CHF opisał z detalami, jaki wziął kredyt, kiedy i ile udało mu się odzyskać z banku, gdzie brał kredyt?
PS. dopisek mój z dnia 17 maja br.
Ktoś z komentatorów zarzuca mi że jestem ignorantem lub kłamcą - więc ja się pytam: a gdzie są szczegółowo opisane sprawy ostatecznie wygrane? Tzn. gdzie dany Kredytobiorca w CHF opisał z detalami, jaki wziął kredyt, kiedy i ile udało mu się odzyskać z banku, gdzie brał kredyt?? Pod pojęciem odzyskania pieniędzy, rozumiem, że bank PRZELAŁ te pieniądze na konto Kredytobiorcy. Ja rozumiem, ze banki się nie chwalą przegranymi procesami, ale chyba kredytobiorcy powinni się cieszyć z faktu wygrania procesu sądowego. Więc zanim ktoś zarzuci mi gołosłowie, to niech udostępni link ze szczegółowo opisanym WYGRANYM procesem.
Np. na stronie "nawigator.bankowebezprawie.pl" takich informacji nie znalazłem.
franek_bez_franka2 odpowiada lubomirski
Świeży syg. I ACa 104/21 Prawomocny przeciw MBĄK zwrot. ponad 350.000 PLN.

Kolejny: 15.04.2021 Sąd Najwyższy I CSK 43/21 SSN Tomasz Szanciło nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej mBanku od poniższego wyroku. mBank przegrywa, umowa nieważna. Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrok z 8.07.2020 sygn. akt I ACa
Świeży syg. I ACa 104/21 Prawomocny przeciw MBĄK zwrot. ponad 350.000 PLN.

Kolejny: 15.04.2021 Sąd Najwyższy I CSK 43/21 SSN Tomasz Szanciło nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej mBanku od poniższego wyroku. mBank przegrywa, umowa nieważna. Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrok z 8.07.2020 sygn. akt I ACa 397/19. KASACJI NIE BĘDZIE czyli wypłata na konto lub komornik na kontach banku.
belavista
Bank powinien bardziej nagłaśniać ten fakt. Ja trzymam kciuki za Getin Noble bo został zbudowany na polskim kapitale. To przyjemność być klientem banku, który ma nagrodę Złotego Bankiera.
mariawaisner
Większość frankowiczów chwali się wyrokami pierwszej instancji, a te kierują się często względami społecznymi a nie przepisami prawa. Najważniejszy jest jednak wyrok prawomocny i cieszy, że w umowach kredytowych nie ma klauzul abuzywnych i bank wygrywa. Szkoda, że nie przedostaje się to do opinii Większość frankowiczów chwali się wyrokami pierwszej instancji, a te kierują się często względami społecznymi a nie przepisami prawa. Najważniejszy jest jednak wyrok prawomocny i cieszy, że w umowach kredytowych nie ma klauzul abuzywnych i bank wygrywa. Szkoda, że nie przedostaje się to do opinii publicznej.
franek_bez_franka2
Żaden z banków nie chwali się przegranymi wyrokami, bo te kierują się "względami społecznymi,a nie przepisami prawa". Najważniejszy jest wyrok prawomocny, gdy właśnie nie ma w umowie klauzul abuzywnych. Takich wyroków prawomocnych przegranych od 1 kwietnia 2021 jest 0:9 na niekorzyść banków. Szloch.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki