REKLAMA

Sąd Najwyższy przyjął uchwałę ws. sędziów wybranych przez nową KRS

2020-01-23 19:11
publikacja
2020-01-23 19:11

Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie - wynika z czwartkowej uchwały Izb Karnej, Cywilnej i Pracy Sądu Najwyższego. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Jak zastrzeżono w uchwale podjętej łącznie przez ponad 60 sędziów SN i odczytanej przez I prezes SN Małgorzatę Gersdorf odnosi się ona zarówno do obsady składów Sądu Najwyższego, jak i obsady składów sądów powszechnych i wojskowych.

Jak jednak zastrzeżono w uchwale nienależyta obsada występuje, jeżeli "wadliwość procesu powoływania sędziów prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardów niezawisłości i bezstronności" w rozumieniu Konstytucji RP i prawa europejskiego.

Ponadto w uchwale zaznaczono, że uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Natomiast w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

Uchwała zapadła ze zdaniami odrębnymi sześciu sędziów SN.

Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem nie wywołuje skutków prawnych - napisało w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sprawa tydzień temu została zainicjowana wnioskiem I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która przedstawiła trzem Izbom zagadnienie prawne odnoszące się do rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie SN, dotyczących udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i statusu takich sędziów.

Pytanie, które trafiło do trzech Izb dotyczy tego, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w jej aktualnym składzie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej, wskutek czego osoba taka jest nieuprawniona do orzekania lub skład sądu jest sprzeczny z przepisami.

W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Wszyscy oni zostali wyłonieni w postępowaniach prowadzonych już przed obecnym składem KRS. Na posiedzeniu nie stawił się przedstawiciel prokuratury.

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem RP a SN. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów. Prezes TK Julia Przyłębska przekazała, że w związku ze wszczęciem przez Trybunał postępowania z wniosku marszałek Sejmu czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN - z mocy ustawy - uległo zawieszeniu.

Z kolei prezes Gersdorf w piśmie do prezes TK napisała w czwartek, że "nie ma sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym". Julia Przyłębska odpowiedziała w piśmie do I prezes, że pismo Gersdorf jest bezprzedmiotowe, a zawieszenie posiedzenia trzech Izb SN następuje z mocy prawa. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Mateusz Mikowski

mja/ mm/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (62)

dodaj komentarz
wonsz
Psucie prawa i wymiaru sprawiedliwości rozstrzygnięciami nielogicznymi (wczoraj sędzia był dobry, a dziś już jest zły. Wczoraj mógł wysłać człowieka do więzienia, dziś już nie może) i jawnie dyskryminującymi (ale hola hola, to tylko NIEKTÓRZY sędziowie spośród powołanych przez tych samych ludzi w tym samym trybie Psucie prawa i wymiaru sprawiedliwości rozstrzygnięciami nielogicznymi (wczoraj sędzia był dobry, a dziś już jest zły. Wczoraj mógł wysłać człowieka do więzienia, dziś już nie może) i jawnie dyskryminującymi (ale hola hola, to tylko NIEKTÓRZY sędziowie spośród powołanych przez tych samych ludzi w tym samym trybie - bo inni byli źli także i wczoraj). A w dodatku niejasnymi i stwarzającymi ogromne pole do nadużyć i interpretacji (bo, przeczytajcie uważnie zdanko o "konkretnych okolicznościach" - w sumie to każdego sędziego trzeba ocenić osobno, może się okazać, że jednak niektórzy byli i są jednak dobrzy). Co gorsza, ignorowanie mających kilkadziesiąt lat i niebudzących nigdy żadnych kontrowersji zapisów przewidujących zawieszenie postępowania przed sądem w wypadku wszczęcia postępowania przed TK o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego - "bo nie ma sporu kompetencyjnego". Dla mnie rzecz niewyobrażalna - wyobraźcie sobie, że X sądzi się z Y o 1000 zł - a tu nagle Y stwierdza, że on w niczym uczestniczyć nie będzie i wyroku nie będzie respektował, "bo X go przecież nie pozwał"... Oczywiście zdaniem Y nikt się nie będzie przejmował, po to są komornicy i Policja, żeby temperować warchołów - ale kto utemperuje warchoła w todze...?

Ktokolwiek uważa, że to dobrze, że złego prawa nie należy przestrzegać, a nawet i dobre i rozsądne należy łamać, jeśli ma ono dopomóc dobru w walce ze złem? To poczekajcie, aż któregoś dnia jakiś prezydent, posługując się taką retoryką, wpadnie na pomysł, żeby po prostu nie rozpisywać wyborów. Żadnych. Nigdy. A w Zgromadzeniu Narodowym zabraknie głosów, żeby go postawić przed Trybunałem Stanu.
marxs
hahaha gorąco polecam oglądanie teraz TVPis 100 X lepsze niż najlepsze kabarety, PISty w amoku , piana nienawiści leci im z pysków plują na wszystkich na kogo się da i rzucają wokół siebie na chybił trafił czymś bardzo lepkim i brązowym (to ich główna specjalność i sport partyjny)
hahaha ubaw po pach GAME OVER PISTY
samsza
Kwestia oceny kto niszczy system sądownictwa. Ale, że tylko sześciu udowodniło, że nie boi się izby dyscyplinarnej, to fakt.
wonsz
Nie wiesz tego. Zdania odrębne mogły być też takie, że wszyscy sędziowie są nieuprawnieni od zawsze i niezależnie od okoliczności ;)
obronca_przebraza
Nigdzie na świecie nie podważa się mianowanych sędziów, nigdzie! Ja nie znam takiego kraju!
W TSUE zasiadają sędziowie wskazani przez rządy poszczególnych państw. III RP reprezentuje tam niejaki Safjan pieścioch Czerskiej, Wiertniczej i innych takich! Jest to chyba najbardziej upolityczniony twór na całym globie!
Nigdzie na świecie nie podważa się mianowanych sędziów, nigdzie! Ja nie znam takiego kraju!
W TSUE zasiadają sędziowie wskazani przez rządy poszczególnych państw. III RP reprezentuje tam niejaki Safjan pieścioch Czerskiej, Wiertniczej i innych takich! Jest to chyba najbardziej upolityczniony twór na całym globie!
To co zrobił SN w osobie Gersdorf to zdrada, i rokosz. Państwo nasze musi przykładnie tę Kastę ukarać, najlepiej pozbawiając ich wszystkich urzędu!!!
Sędziowie z okresu mianowani przez radę państwa są sędziami, a sędziowie mianowani przez Prezydenta pochodzącego z wyboru Polaków już nie? Co to w ogóle ma być?
Według Konstytucji źródłami Prawa w III RP są Konstytucja, Ustawy, Rozporządzenia i Ratyfikowane Umowy Międzynarodowe! To co teraz Uchwały Kasty mają być nadrzędne w stosunku do tego wszystkiego? To po co nam wybory? Niech rządzą kastowi, pełnomocnicy tych z Czerskiej i Wiertniczej!!!
grzegorz2000
Dziękuję za komentarz. Jestem tego samego zdania. Kasta broni się rękoma i nogami aby było tak jak było.
com
Rokosz sędziowski, tak jak kiedyś był rokosz Lubomirskiego przy próbie naprawie Rzeczypospolitej. Skończyło się to zaprzestaniem naprawy i rozbiorami. Obecnie państwo się maże i pozwala brać udział sędziom w wiecach politycznych. Pozwolić Rzepińskiemu na bezwstydne pobranie wysokiej rekompensaty za niewykorzystany Rokosz sędziowski, tak jak kiedyś był rokosz Lubomirskiego przy próbie naprawie Rzeczypospolitej. Skończyło się to zaprzestaniem naprawy i rozbiorami. Obecnie państwo się maże i pozwala brać udział sędziom w wiecach politycznych. Pozwolić Rzepińskiemu na bezwstydne pobranie wysokiej rekompensaty za niewykorzystany urlop?! A schizofrenik za ukradziony jeden baton poszedł do więzienia!
com
O proszę marxs na stanowisku pracy, a gdzie ajwaj, talmud i reszta ferajny ze wschodu?

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki