REKLAMA

Rząd przyjrzy się minimalnemu wynagrodzeniu na 2018 r.

2017-09-12 02:42
publikacja
2017-09-12 02:42

Rząd zajmie się dzisiaj projektem rozporządzenia dotyczącym minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

fot. Phonlawat / / YAY Foto

Projekt przewiduje, że płaca minimalna wzrośnie z obecnych 2 tysięcy złotych brutto do 2100 złotych brutto, czyli do około 1530 złotych netto. W stosunku do obecnej minimalnej płacy byłby to wzrost o 5 procent. Zgodnie z planami rządu, o 70 groszy wzrośnie też stawka godzinowa, która tym samym ma wynosić 13 złotych 70 groszy brutto. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Wcześniej partnerom społecznym w Radzie Dialogu Społecznego nie udało się dojść do porozumienia. Przedstawiciele OPZZ i Forum Związków zawodowych twierdzili, że minimalne wynagrodzenie powinno wynosić 2220 złotych. Szef OPZZ Jan Guz mówił, że sytuacja gospodarcza w kraju jest dobra, bezrobocie na rekordowo niskim poziomie, więc wzrost płacy minimalnej musi być znaczący.

Z kolei pracodawcy proponowali, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 zł. Janusz Kowalski - wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego podkreślał, że każda podwyżka płacy minimalnej uderza nie tylko w przedsiębiorcę, ale także w konsumenta.

Według MRPiPS projekt rozporządzenia ws. podniesienia minimalnego wynagrodzenia jest propozycją umiarkowaną.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z szacunków resortu wynika, że obecnie najniższą krajową zarabia 1,4 mln Polaków.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/kry

Źródło:IAR
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
trooper
A może by wziąć przykład z Europy i zmniejszyć opodatkowanie najmniej zarabiającym? Płaca minimalna w wielu krajach nie jest ani opodatkowana (blisko zero procent) ani 'ozusowana' (blisko zero procent. Niech zostanie te 2000 zł, ale np 1800 na rękę a nie 1200! Tutaj rząd powinien szukać ulg dla rodzin a nie wyciskać biznes A może by wziąć przykład z Europy i zmniejszyć opodatkowanie najmniej zarabiającym? Płaca minimalna w wielu krajach nie jest ani opodatkowana (blisko zero procent) ani 'ozusowana' (blisko zero procent. Niech zostanie te 2000 zł, ale np 1800 na rękę a nie 1200! Tutaj rząd powinien szukać ulg dla rodzin a nie wyciskać biznes i rodzimych pracodawców.
mhm
Brzmi to nawet sensownie, ale skoro uszczupliłoby to dochody skarbu państwa od najmniej zarabiających, to czym to wyrównać? Postulujesz przywrócenie trzeciego progu podatkowego dla najlepiej zarabiających?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki