REKLAMA

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej wsparcia kredytobiorców

2022-05-17 13:48, akt.2022-05-18 10:19
publikacja
2022-05-17 13:48
aktualizacja
2022-05-18 10:19
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej wsparcia kredytobiorców
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej wsparcia kredytobiorców
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom - podało Ministerstwo Finansów. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi, w tym wakacje kredytowe, zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zapisy dotyczące zamiennika dla stawki WIBOR.

Część zmian ma wejść w życie od 1 lipca. Zmiana WIBOR planowana jest od 1 stycznia 2023 r.

Jak podał we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, projekt ustawy ma trafić na posiedzenie Sejmu planowane na 25-26 maja.

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych przez osiem miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy posiadają kredyty w złotych.

Zgodnie z projektowaną ustawą we wniosku o wakacje kredytowe ma być określony m.in. wnioskowany okres lub okresy zawieszenia umowy oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Konsument będzie mógł składać wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Wykonanie umowy ma zostać zawieszone na okres w nim wskazany z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową.

Okres zawieszenia wykonywania umowy ma nie być traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie będą przedłużone o okres zawieszenia wykonywania umowy.

Dzięki proponowanym zmianom w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zostanie on zasilony dodatkowymi środkami - budżet Funduszu ma zwiększyć się do ponad 2 mld zł w 2022 r. Aby skorzystać ze wsparcia kredytobiorca musi spełnić jeden z warunków: co najmniej jedna z osób posiadających kredyt ma status bezrobotnego; miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów lub miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza w 2022 r. 1.552 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1.200 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Wsparcie z Funduszu to kwota do 2 tys. zł wypłacana przez 36 miesięcy – co daje łącznie 72 tys. zł. dofinansowania. Część pożyczki może zostać umorzona, a warunkiem takiego umorzenia jest terminowa spłata stu pierwszych rat. Przy maksymalnym wsparciu umorzone zostać może 22 tys. zł pożyczki.

Wyznaczenie zamiennika stawki WIBOR ma obniżyć wysokość rat kredytowych. Nowy wskaźnik powstaje w oparciu o unijne rozporządzenie BMR, a rezerwowym rozwiązaniem jest przejście na stawkę POLONIA. MF szacuje, że dzięki zastąpieniu WIBOR innym wskaźnikiem w portfelach kredytobiorców zostanie ok. 1 mld zł rocznie.

Projekt przyjętej we wtorek ustawy dostosowuje także polskie prawo do przepisów UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Nadzór nad tymi platformami obejmie Komisja Nadzoru Finansowego. Resort finansów ocenia w komunikacie, że dzięki nowym przepisom zyskają małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-up'y, dla których podniesione zostaną limity finansowania. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (38)

dodaj komentarz
lampeduza
Rząd bohatersko wspiera na lewo i prawo pieniędzmi podatników, więc jaki nowy podatek już za miesiąc?
robert8791
Jak mam pożyczkę z bgk wsparcie 72000 .czy mogę też skorzystać z wakacji kredytowych?
inwestor.pl
Czy uważasz, że ustawa "pomocy kreytobiorcom" to de facto ustawa o pomocy bankom, ktry by miały problem z płynnością?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA BEZODSETKOWA)
godunow2
Proponuję wakacje kredytowe dla wszystkich na 1200 miesięcy ! ;p
mohel
to pomoc raczej dla banków, przy obecnych stopach pewnie z 50% portfeli wejdzie pod BFG a wtedy trzeba by wyłożyć nie 1,5 mld a może z 15mld … tu jedynie rolujemy raty i jedyny zysk kredytobiorcy będzie wtedy gdy nadpłaci kapitał, w takiej sytuacji zadłużenie może spaść o 3-4% co przy kredycie 30 letnim robi już robotę … jak przeżresz to pomoc raczej dla banków, przy obecnych stopach pewnie z 50% portfeli wejdzie pod BFG a wtedy trzeba by wyłożyć nie 1,5 mld a może z 15mld … tu jedynie rolujemy raty i jedyny zysk kredytobiorcy będzie wtedy gdy nadpłaci kapitał, w takiej sytuacji zadłużenie może spaść o 3-4% co przy kredycie 30 letnim robi już robotę … jak przeżresz wakacje to nie zyskasz niczego
wtomek123
Jaki jestem głupi, czemu zawsze liczę na siebie?.
jaszczura
od_redakcji, chenoch - to są oczywiste nicki zwykłego internauty z Petersburga, jeśli napisałem coś niecenzuralnego, to usuń mnie moderatorze, bo na pewno zostanę zgłoszony. Czy nadal nie rozumiecie, że takie wpisy mają urabiać mózgi (framing) nieświadomych czytelników? Info-wojna, jaką Putin wypowiedział Zachodowi.
jaszczura
Przy okazji, "od_redakcji " - wasz rosyjski słowotwórczy bękakt "Żymianie" nie powstałby nigdy w polskim języku i w ogóle w polskim mózgu. Twierdzę, że to wynalazek botnetu komentującego, podobnie jak słowo-potwór "zakeczupować". Pomijam wasze krzywe insynuacje antysemickie tymi Przy okazji, "od_redakcji " - wasz rosyjski słowotwórczy bękakt "Żymianie" nie powstałby nigdy w polskim języku i w ogóle w polskim mózgu. Twierdzę, że to wynalazek botnetu komentującego, podobnie jak słowo-potwór "zakeczupować". Pomijam wasze krzywe insynuacje antysemickie tymi "Żymianami".

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki