Rozszczepienie rurociągu przyczyną awarii w oczyszczalni ścieków w Warszawie

2019-09-03 10:20, akt.2019-09-03 11:21
publikacja
2019-09-03 10:20
aktualizacja
2019-09-03 11:21

Problemy przy budowie mogły być przyczyną rozszczepienia kolektora, przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W czasie budowy tego rurociągu doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów - podał.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak 28 sierpnia przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Trzaskowski na konferencji prasowej we wtorek poinformował, że bezpośrednią przyczyną awarii było rozszczepienie rurociągu. Jak przekazał, według wstępnych danych - które muszą zostać potwierdzone - do problemów doszło w czasie wykonywania rurociągu.

"W czasie prac, które realizowały budowę tego rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów. Te elementy powinny być tylko i wyłącznie zakończone i izolowane fabrycznie, prawdopodobnie przy łączeniu tych elementów jednak nastąpiły problemy, a mianowicie po prostu te dwa elementy były łączone bez zachowania stuprocentowej, należytej staranności" - powiedział. Jak zaznaczył, ze względu na nałożoną na konstrukcję obejmę, podczas przeglądów nie dałoby się stwierdzić, co zostało zrobione na etapie wykonania tego projektu.

Wojsko buduje most pontonowy na Wiśle, którym ma być poprowadzona rura przesyłająca ścieki z kilku lewobrzeżnych dzielnic Warszawy do oczyszczalni Czajka / fot. Daniel Gnap / FORUM

Jak zaznaczył, do rozwarstwienia doszło w wyniku łączenia poszczególnych elementów w sposób, który "nie powinien mieć miejsca".

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w piątek informował PAP, że - zgodnie z ustaleniami Wód Polskich - przyczyną rozerwania kolektora było pęknięcie na połączeniu dwóch rodzajów rur. Uszkodzenie połączenia - jak mówił - mogło być przyczyną wzrostu ciśnienia, a w efekcie - wybuchu. Jak powiedział wówczas minister, nie jest wykluczone, że do uszkodzenia połączenia doszło już przy wciąganiu kolektorów do rury osłonowej.

Wiceprezes MPWiK zwolniony z uwagi na uchybienia formalne

Członek zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, odpowiedzialny za nadzór dokumentów, we wtorek pożegna się z pracą - zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jak wyjaśnił, przyczyną jest brak jednego przeglądu pięcioletniego tunelu z kolektorami.

Trzaskowski poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że w toku analizowania wszystkich dokumentów, w związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki", wyszło na jaw "dość istotne uchybienie formalne". "Brak jest jednego przeglądu pięcioletniego tego tunelu" - wskazał.

Prezydent stolicy zaznaczył, że nie ma to wpływu na samą kwestie awarii, z uwagi na roczne przeglądy o znacznie rozszerzonym zakresie. "Natomiast ja nie mogę tolerować tego typu uchybień formalnych w momencie, kiedy mamy do czynienia z taką awarią" - podkreślił.

W związku z tym - jak przekazał - "z pracą pożegna się" wiceprezes MPWiK - członek zarządu, odpowiedzialny za nadzór wszystkich dokumentów. Trzaskowski zapowiedział, że konsekwencje zostaną wyciągnięte w stosunku do wszystkich tych, którzy bezpośrednio nadzorowali ten proces.

Prezydent Warszawy zlecił ponadto kolejną kontrole do MPWiK. "Będzie kontrola, będzie dodatkowy audyt" - powiedział. Jak zapewnił, w przypadku jakichkolwiek niedociągnięć, będzie wyciągał konsekwencje.

Trzaskowski: W wyniku ozonowania usuwamy większość bakterii i natleniamy wodę

W wyniku ozonowania ścieków udaje nam się usuwać 90 proc. wszystkich bakterii - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak podał, w wyniku tego procesu zawartość tlenu w wodzie zwiększyła się o 300 proc., co przyspiesza samooczyszczanie się rzeki.

Prezydent stolicy na wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że ścieki cały czas są oczyszczane dzięki polskiej technologii polegającej na ozonowaniu. Po analizie próbek wody - jak przekazał - udaje się usuwać 90 proc. wszystkich bakterii. Trzaskowski wskazał ponadto że zawartość tlenu w wodzie zwiększyła się o 300 proc., co pozwala w szybszym samooczyszczeniu się rzeki.

Jak zapewnił prezydent, nikt nie bagatelizuje tego, co się stało. "Nikt nie bagatelizuje również tego zrzutu do Wisły. Mimo tego, że większość bakterii jest usunięta, dalej mamy do czynienia ze zrzutem, którego nie powinno być" - powiedział.

Wskazał ponadto, że w tym przypadku uwzględniane jest także mycie mechaniczne. "Z tego zrzutu będą usuwane wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne, tak żeby ten ściek powodował jak najmniej problemów dla środowiska naturalnego" - powiedział Trzaskowski.

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj

agzi/ bf/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (29)

dodaj komentarz
eagleeye
Mam wykształcenie techniczne i dla mnie jako laika wystarczyło co jakiś czas raz jednym raz drugim kolektorem puszczać ścieki tak aby oba był eksploatowane aby ewentualnie wykluczyć awarie. Wiadomym jest nie od dzisiaj że coś co nie jest używane psuje się szybciej od używanego jak np. auto
freakinnapkin
za parę lat HBO zrobi serial o tej awarii
bt5
Zielony ludzik mógł zrobić mini ładunki mniejsze od podpaski żeby przeszły przez kratę. A potem to już z górki, podnieść dekiel od studzienki i nastawić 2-3 minuty na ładunku. W Warszawie już i most z żelbetu się zapalił więc zrobić awarie kolektorów to pan pikuś.
ares-
Ja nie mogę udało się szweją ułożyć most .
eagleeye
Rozumie ze nadzór budowlany który odebrał tą inwestycje to co "nie winny". Tak to jest jak ręka rękę myje i tyle
ares-
Jakoś cicho o kierowniku kierownikach budowy którzy to cudo nadzorowali biorąc ciężkie pieniądze .Prokurator a ty za co kasę bierzesz że nie szukasz winowajcy
xxpp
Trzeba przyznać ze nikomu z PIS taka akcja nie grozi, bo przez 4 lata zrobili stępkę promu i kadłub lodołamacza z kartonu. Cwaniaki.
jacyna2017
Widzę, że opary szamba PO zamulają percepcję Lemingradowi! Nawet gdybym ich wybrał to po czymś takim bym nie bronił, ale Leming się nie cofa... nawet przed przepaścią!
jes odpowiada jacyna2017
Ale PiS bronisz po tym wszystkim co już zrobili, oczywiście w sensie przekrętów i afer a nie że cokolwiek wybudowali.
wojtek2u
"W czasie prac, które realizowały budowę tego rurociągu" - prace realizowały budowę. Czy ten Czaskowski potrafi mówić po polsku? Elyta warszawska

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki