REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl. Dziś specjalne wydanie serwisu. Debata o 12:00

Rośnie ryzyko bankructwa Francji

Piotr Lonczak2012-04-19 13:53
publikacja
2012-04-19 13:53
W najnowszym sondażu Francois Hollande wyprzedził Nicolasa Sarkozy'ego. Rynek powoli dyskontuje zmiany, jakie proponuje przeciwnik obecnego prezydenta. Ryzyko bankructwa Paryża jest najwyższe od trzech miesięcy.

Notowania instrumentów credit default swap na francuskie obligacje zawędrowały na najwyższy poziom od trzech miesięcy. Instrumenty CDS ilustrują zaufanie, jakim inwestorzy obdarzają dany kraj. Wzrost notowań CDS oznacza utratę zaufania. Jest to równoznaczne ze wzrostem prawdopodobieństwa bankructwa, które w przypadku Paryża jest jednak stosunkowo niewielkie.

Na kiepski wynik Paryża złożyły się dwa czynniki. Pierwszym jest nieudana aukcja obligacji. Podczas dzisiejszej oferty Francja planowała pozyskać 11 mld euro, lecz zdołała znaleźć chętnych na papiery wartości niewiele ponad 10 mld euro. Rentowność obligacji pięcioletnich wzrosła w stosunku do poprzedniej oferty do 1,83 proc. z 1,78 proc. Wyższe oprocentowanie ma jednak mniejsze znaczenie niż brak chętnych na obligacje.

Drugi czynnik ma naturę polityczną. W najnowszym sondażu przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi Francois Hollande wyprzedził Nicolasa Sarkozy'ego. Rynek postrzega przeciwnika obecnego prezydenta jako nieprzyjaznego biznesowi i inwestorom. Francois Hollande proponuje między innymi poniesienie podatków dla przedsiębiorstw i banków, a także 75 proc. podatek dochodowy dla zarabiających ponad 1 mln euro. Ponadto kandydat socjalistów zamierza obniżyć wiek emerytalny do 60 lat z obecnych 62 lat.

Nicolasa Sarkozy'ego nie można nazwać specjalistą od gospodarki. Podczas jego rządów francuska gospodarka, podobnie jak inne gospodarki strefy euro, obecnie nie prezentuje się najlepiej. Jednak w ocenie rynku jest mniejszym złem w zestawieniu z Francois Hollande'm, którego większość pomysłów będzie jedynie pogłębiać trudną sytuację francuskiej gospodarki.

Wiele wyjaśni się w niedzielę, kiedy odbędzie się pierwsza tura wyborów. Żaden z kandydatów nie ma szans na zwycięstwo w pierwszej turze, dlatego dopiero za kolejne dwa tygodnie Francja pozna prezydenta, którego zadaniem będzie wyprowadzenie kraju z kryzysu. Niestety ani zwycięstwo Sarkozy'ego, ani wygrana Hollande'a nie jest dobrym rozwiązaniem.

Piotr Lonczak
Bankier.pl
p.lonczak@bankier.pl

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~malko
mówią, że jakiś czosnek kręci bata na Europę.
~Pytia
NIESTETY WIADOMO ze TRUDNE CZASY NADEJDĄ (zasada Murpheego - niezależnie czy rządzić będzie PO czy PIS) a zatem: GOTUJMY SIĘ NA TRUDNE CZASY< RÓBMY ZAPASY CUKRU I MAKI> KUPUJMY SOLIDNE BUTY, CIEPŁE PŁASZCZE , KOŁDRY I BIELIZNĘ. Pobudzimy w ten sposób gospodarkę I STANIE SIĘ CUD - KRYZYS NAS OMINIE.
~Maybe
Nie wiedziałem do dzisiaj,że na łamy Bankiera trafią propagandyści PO.Otóż najlepszą metodą na kryzys jest zmiecenie formacji,która proponuje schowanie glowy do piasku i przeczekanie.Przecież wiadomo nie od dziś,że po tzw,kryzysie milionerzy ze szkodą dla gospodarki zostają miliarderami.I kryzys jest najlepszą formą Nie wiedziałem do dzisiaj,że na łamy Bankiera trafią propagandyści PO.Otóż najlepszą metodą na kryzys jest zmiecenie formacji,która proponuje schowanie glowy do piasku i przeczekanie.Przecież wiadomo nie od dziś,że po tzw,kryzysie milionerzy ze szkodą dla gospodarki zostają miliarderami.I kryzys jest najlepszą formą zmiecenia tej nieproduktywnej hałastry z pola widzenia.
~df
bez znaczenia jest to co mowi papiez, profesorowie inni autorytety ktora sa stworzone na potrzby przestepczej wladzy aby ludzmi manipulowac
~rycho
bezczelne kłamstwo TVN .Pokazywali i chwalili FRANCJĘ za wiek emerytalny 67 lat !!!!!!!! Cham Rostowski straszy 30% VATEM , ale ryj mu nie zająknie się o podwyżce PIT DLA ZARABIAJACYH 1 MLN PLN DO 50% .
~Szaron Echter
Dnia 2012-04-19 o godz. 16:52 ~rycho napisał(a):
> bezczelne kłamstwo TVN .Pokazywali i chwalili
> FRANCJĘ za wiek emerytalny 67 lat !!!!!!!! Cham
> Rostowski straszy 30% VATEM , ale ryj mu nie
> zająknie się o podwyżce PIT DLA ZARABIAJACYH 1 MLN
> PLN DO 50% .

Z
Dnia 2012-04-19 o godz. 16:52 ~rycho napisał(a):
> bezczelne kłamstwo TVN .Pokazywali i chwalili
> FRANCJĘ za wiek emerytalny 67 lat !!!!!!!! Cham
> Rostowski straszy 30% VATEM , ale ryj mu nie
> zająknie się o podwyżce PIT DLA ZARABIAJACYH 1 MLN
> PLN DO 50% .

Z pewnością taka podwyżka by coś naprawiła... W Polsce NIKT nie zarabiałby miliona złotych:) Widzę, że POpagandzie udało się zmanipulować wielu ludzi do tego stopnia, że uwierzyli, że problemem są bogaci. Problemem jest biurwokracja, którą należy rozgonić w drobny mak!
~Antyliberał
A czy ktoś zauważył, że te problemy nie wynikają z niczego konkretnego? ZERO faktów &#8211; wszystko na zasadzie &#8222;postrzegania&#8221;, &#8222;wydawania się&#8221;, albo... świadomej prowokacji.
Pozdr.
~niki
TU akurat p Lonczak ma racje ,ani jedna opcja z Sarko ani jego przeciwnik ,nie sa dobrymi prognostykami dla Francji ,pozatym bardzo dobrze ze ten pan dzieli sie na forum z swoimi pogladami ,od tego jest demokracja ze mozemy sie albo z tym zgodzic albo nie ,czasy jednomyslenia definitywnie sie zakonczyly po 1989 r .
~lajen riczy
udała się aukcja hiszpańsich obligacji no to teraz francja na wokandzie
~żołnierz
Ale idą ciekawe czasy. Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Irlandia, Francja, to już bankruci. My dołączymy niebawem. Moim zdaniem będzie wojna.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki