REKLAMA

Rosja nałożyła grzywnę na Google'a

2018-12-11 18:10
publikacja
2018-12-11 18:10

Rosyjski regulator Roskomnadzor nałożył we wtorek grzywnę w wysokości 500 tys. rubli (ok. 7,5 tys. dol.) na Google'a. Według regulatora amerykański koncern nie przestrzega przepisów, dotyczących eliminowania zakazanych stron internetowych z wyników wyszukiwania.

fot. REUTERS/Thomas Peter / / FORUM

"Firma została ukarana grzywną za odmowę filtrowania wyszukiwania zabronionych treści. Będą nowe sprawy administracyjne. Nadal będziemy żądać od Google'a przestrzegania prawa Federacji Rosyjskiej" - powiedział szef Roskomnadzoru Aleksandr Żarow.

Regulator podkreślił, że chodzi o minimalną wysokość grzywny, przewidzianą w kodeksie administracyjnym za stosowne naruszenie.

Roskomnadzor uważa, że wyszukiwarka Google'a nie podłączyła się do rejestru zakazanych w Rosji stron internetowych w celu wyeliminowania tych stron z wyników wyszukiwania. To właśnie Roskomnadzor, czyli Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu, prowadzi w Rosji rejestr stron internetowych, zawierających treści, których rozpowszechnianie jest w tym kraju zakazane.

Na mocy przepisów z 2017 roku wyszukiwarki powinny z wyników wyszukiwania usuwać linki do zablokowanych stron. Rosyjskie prawo zabrania także stosowania serwisów anonimizujących w celu zapewniania dostępu do blokowanych stron.

Agencja TASS podała we wtorek, że 11 grudnia był ostatnim dniem, kiedy Google powinien był podłączyć się do rejestru.

TASS dodał, że przedstawiciele Google'a prowadzili rozmowy z Roskomnadzorem i spotykali się w listopadzie z urzędnikami tego resortu. Służby prasowe Google'a w Rosji informowały, że koncern pozostaje w kontakcie z Roskomnadzorem i jest gotów do dialogu.

Żarow powiedział jednak we wtorek, że regulator śledzi wyniki wyszukiwania i ocenił, że strony internetowe będące na "czarnej liście" nadal znajdują się w tych wynikach.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
No to Google spadnie jakieś 50% w jeden dzień po takim ciosie.
jes
Po takiej grzywnie już się nie podźwignie. Jak teraz żyć?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki