REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ropa w USA tanieje. Rosną obawy dotyczące popytu

2023-01-04 08:09
publikacja
2023-01-04 08:09

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na rosnące obawy o popyt w czasie prognozowanej w USA recesji, walki Chin z Covid-19 i łagodniejszej zimy, która ogranicza zapotrzebowanie na energię - informują maklerzy.

Ropa w USA tanieje. Rosną obawy dotyczące popytu
Ropa w USA tanieje. Rosną obawy dotyczące popytu
fot. Maximov Denis / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,54 USD, niżej o 0,51 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na III wyceniana jest rano po 81,76 USD za baryłkę, niżej o 0,41 proc.

Na rynkach paliw na pierwszy plan wychodzą obawy o pogarszające się perspektywy popytu na ropę, możliwą recesję w gospodarce USA, walkę chińskich władz z Covid-19 po zniesieniu ograniczeń i łagodniejsze warunki podczas tej zimy, co spowalnia zapotrzebowanie na ogrzewanie.

"Rosnące w Chinach infekcje koronawirusa mogą w najbliższej perspektywie wpłynąć negatywnie na popyt na ropę" - ocenia Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

"Jednak łagodzenie blokad związanych z Covid-19 w Chinach powinno być konstruktywne dla prognoz popytu w perspektywie średnio- i długookresowej" - podkreśla.

Inwestorzy zastanawiają się tymczasem, co mogą zrobić kraje sojuszu OPEC+ w sytuacji ponownego spadku cen ropy naftowej widocznego na rynkach paliw.

Dostawcy z OPEC+ zastanawiają się bowiem nad swoimi budżetami, globalnymi saldami na rynkach ropy i perspektywami makro w rozpoczętym właśnie nowym roku.

W grudniu 2022 produkcja ropy w krajach OPEC wzrosła o 150 tys. baryłek dziennie - wynika z analiz agencji Bloomberg. Łączna produkcja ropy przez kartel wyniosła 29,14 mln baryłek dziennie.

Spotkanie ministrów ropy z krajów OPEC+ odbędzie się 1 lutego. Wówczas to kraje OPEC+ dokonają przeglądu polityki wydobywczej.(PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
darius19
propagandzista z farmy jak np. "zene" napisze ze kazdy kop w ruskich to dobre dla Rosji. Juz sie zaplatali w zupelne absurdy. I to nie tylko trolle, ale car i wlasc - tez. Wiele przyczyn spadku ropy/gazu. Chiny, OZE, spowolnienie/oszczednosci.
zene
Dobrze dla Rosjan
W budzecie maja na 53 $
A ceny bez konkurencji, umocniaja sie
zene
Np. Ural, moze spadac spoko na 30 $
______
Ministerstwo Finansów RF analizuje szeroki zakres - od 30 do 100 dolarów za bbl. Uralu, z 7 mln do 11 mln b/d według wielkości produkcji.
katzpodola
A to się Putin wkurzy
minekminka134
No tak Orlen kupuje rosyjską ropę od saudyjczyków to i popyt w USA maleje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki