REKLAMA

Rodzinne Obligacje Skarbowe. Rząd pożyczy pieniądze z "500+"

2016-09-23 10:25
publikacja
2016-09-23 10:25

Ministerstwo Finansów przygotowało obligacje dla osób pobierających świadczenie z programu „Rodzina 500+”.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Oprocentowanie Rodzinnych Obligacji Skarbowych ma być preferencyjne w stosunku do standardowej oferty obligacji oszczędnościowych. W pierwszym roku sześcioletnie obligacje oprocentowane będą na poziomie 2,6%, zaś w kolejnych okresach oprocentowanie będzie sumą rocznej inflacji i marży w wysokości 1,7%. W przypadku obligacji dwunastoletnich, oprocentowanie w pierwszym roku wyniesie 3%, zaś marża, która będzie doliczana do wskaźnika inflacji, sięgnie 2%. MF dodało, że w przypadku ujemnego wskaźnika inflacji oprocentowanie będzie równe marży.

- Oferta Rodzinnych Obligacji Skarbowych skierowana jest do osób, które środki otrzymane z programu Rodzina 500+ będą chciały oszczędzać na realizację przyszłych potrzeb swoich dzieci. Jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania. Konstrukcja oprocentowania, które wynika wprost z inflacji (w przypadku ujemnego wskaźnika przyjmuje się zero) i marży, gwarantuje, że nabywca takich obligacji zawsze ma pewność osiągnięcia zysku bez względu na zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku finansowym – skomentował Piotr Nowak, wiceminister finansów.

Obligacje kupić będą mogli beneficjenci programu „Rodzina 500+”. Limit zakupów będzie odpowiadał kwocie wypłaconych już świadczeń. Obligacje będą dostępne od października w Oddziałach PKO BP, punktach obsługi klientów DM PKO BP oraz przez Internet. 

- Termin wykupu obligacji pozwala swobodnie dostosować okres oszczędzania do własnych planów. Rozpocząć oszczędzanie można już od kwoty 100 zł, gdyż tyle wynosi cena jednej Rodzinnej Obligacji Skarbowej. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży, zatem zakupu można dokonać w dowolnym momencie – podaje ministerstwo.

Oferta niezła, ale niestety "obelkowana"

Propozycja Ministerstwa Finansów przypomina swoisty obieg zamknięty: my ci wypłacimy 500+, a ty nam pożycz te pieniądze na kolejne wypłaty. To tak teoretycznie. Bo w praktyce popularność Rodzinnych Obligacji Skarbowych (ROS) zapewne będzie podobna jak dotychczasowej oferty obligacji skarbowych dla ludności. Czyli raczej niewielka – w całym 2015 roku MF pożyczyło w ten sposób tylko 3,2 mld zł, z czego 1/3 przypadła na intensywnie promowaną „listopadową jedenastkę”.

Czytaj dalej
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Minister finansów powiedział, że nie zakłada sztywnego wolumenu emisji.

"Dzisiaj nie przewidujemy jakiegoś konkretnego, sztywnego wolumenu emisji. Będziemy reagować elastycznie na popyt. Zakładamy, że ten popyt się ujawni" - powiedział Szałamacha na konferencji prasowej.

"Ostateczna pula skierowana do sprzedaży ustalana będzie dynamicznie" - dodał.

MF zaoferuje dwuletnie obligacje DOS018, trzyletnie TOZ1019, czteroletnie COI1020 oraz dziesięcioletnie EDO1026. Ministerstwo wprowadza do oferty także dwie nowe obligacje oszczędnościowe - sześcioletnie ROS oraz dwunastoletnie ROD.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: 500 zł na dziecko

Komentarze (206)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~KrzysztofK
Jedno pytanie. Ile wynosi realna inflacja? Dziękuję.
~Mandryl
Mieli dostać i dostali Ale teraz chcą ich zrobić na szaro. A poza tym to miały być pieniądze dla.dzieci.A nie na pożyczki dla zysku.
~gosc
No podłość, z moich podatków ktoś dostaje pieniądze na dzieci i jeszcze na preferencyjnych warunkach ma zarabiać na moich ciężko zapracowanych pieniądzach. Gdy ja i moja rodzina przez psudokredyt frankowy jestem ograbiany przez pazerne pseudobanki. Ja od ust sobie odejmuję i moim dzieciom, by rząd rozdawał moje pieniądze No podłość, z moich podatków ktoś dostaje pieniądze na dzieci i jeszcze na preferencyjnych warunkach ma zarabiać na moich ciężko zapracowanych pieniądzach. Gdy ja i moja rodzina przez psudokredyt frankowy jestem ograbiany przez pazerne pseudobanki. Ja od ust sobie odejmuję i moim dzieciom, by rząd rozdawał moje pieniądze osobom, które mają więcej niż ja i mogą sobie pozwolić by oszczędzać cudzym kosztem. Kogo jeszcze mamy utrzymywać banki, cudze dzieci, których rodzice mają pod dostatkiem, a moje nie! To nie egoizm przemawia prze zemnie, tylko moja krzywda i mojej rodziny. Rozdawnictwo i dawanie jednym, często bogaczom, a zabieranie innym , często biednym. akceptowanie bezprawia banków. Kpina i hańba W jakim kraju my żyjemy, rząd okrada społeczeństwo by rozdawać innym. Rozumiem ulgi na dzieci od swoich wypracowanych podatków, rozumiem pomoc potrzebującym rodzinom,/ Bezprawie w Polsce.
~awri
Minister finansów niczym baron Münchhausen.
~JC
Nie dajcie się oszukać. Będzie tak jak z akcjami PGE, Tauronu, Energi. Po paru latach obudzicie się z ręką w nocniku.
yield
Obligacje kupione teraz to będzie dla budżetu majstersztyk podobny do OFE, bo państwo zadłuży się teraz a odda po mniejszym kwotowaniu.
Jakie jest prawdopodobieństwo zwiększenia wartości tych obligacji?
Prawdopodobieństwo obniżenia stóp? Niewielkie. A może rating nam się diametralnie poprawi...?
Niestety,
Obligacje kupione teraz to będzie dla budżetu majstersztyk podobny do OFE, bo państwo zadłuży się teraz a odda po mniejszym kwotowaniu.
Jakie jest prawdopodobieństwo zwiększenia wartości tych obligacji?
Prawdopodobieństwo obniżenia stóp? Niewielkie. A może rating nam się diametralnie poprawi...?
Niestety, najprawdopodobniej nie dopnie nam się przyszłoroczny budżet i to w konkretnych wartościach. To podwyższy koszt pożyczania i obniży cenę już kwotowanych papierów wraz z podniesieniem rentowności kolejnych serii.
~iiiiii
wypłacaną już pożyczkę chce zastawiać pod obligacje bardzo ,,atrakcyjnie,, oprocentowane
~lotnik_antek
Jedno słowo: cyrk. Ciekawe czy wyborcy PiS nadal mają syndrom sztokholmski czy podoba im się powrót do 2005.
~Ddd
Brak im kasy i wymyslaja.lepsza polska ha ha a nasze dzieci będą te dlugi splacac.dlatego walcza z demografią ktos to musi kiedyś spłacić-teraz dopiero rozumie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki