Reuters: wenezuelski koncern PDVSA przenosi rozliczenia do Gazprombanku

Kierownictwo państwowej spółki naftowej Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) zachęca partnerów ze spółek joint venture, by dokonywali z nią rozliczeń za pośrednictwem nowo otworzonego rachunku w rosyjskim Gazprombanku - twierdzi agencja Reutera.

(fot. Vladimir Smirnov / TASS)

Reuters dysponuje kopią oficjalnego, poufnego dokumentu PDVSA dotyczącego tej kwestii.

Gazprombank oświadczył w niedzielę, że wenezuelski państwowy koncern naftowy Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) otworzył rachunki w tym banku kilka lat temu i żadnych nowych w ostatnim czasie nie otwierał.

"Podkreślamy, że żadne nowe rachunki nie zostały otwarte, a bank nie planuje otwierania żadnych nowych rachunków" - napisano w oświadczeniu Gazprombanku.

W ocenie agencji państwowy koncern PDVSA próbuje w ten sposób ominąć sankcje nałożone na spółkę 28 stycznia b.r. przez Stany Zjednoczone. Celem tych sankcji było ograniczenie dostępu do środków pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej i gazu, będących głównym bogactwem kraju, przez reżym Nicholasa Maduro.

Sankcje, uważa się, były odpowiedzią na apel tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido do instytucji międzynarodowych o uniemożliwienie dokonywania transferów pieniężnych przez dotychczasowe władze.

Bezpośrednio po ogłoszeniu sankcji kierownictwo PDVSA zwróciło się do współuczestników wspólnego projektu (spółki typu joint venture) zagospodarowania bogatego w ropę tzw. Pasa Piasków Orinoko (Orinoco Belt) z zapytaniem, czy zamierzają formalnie kontynuować swe uczestnictwo w przedsięwzięciu - pisze Reuters. Partnerami w zagospodarowaniu bogatego w łupki bitumiczne obszaru wzdłuż rzeki Orinoko są m.in. norweska spółka Equinor ASA, Chevron Corp ze Stanów Zjednoczonych oraz francuski koncern naftowy Total SA.

Jednocześnie - przypomina Reuters - kierownictwo PDVSA zarządziło ograniczenia wydobycia ropy ciężkiej w przedsięwzięciach dzielonych z Totalem i Equinorem - ze względu na niedobór komponentów niezbędnych do jej rozpuszczania, które sprowadzane były uprzednio z USA.

Stany Zjednoczone, które 23 stycznia jako pierwsze państwo uznały deklarację przewodniczącego parlamentu Juana Guaido o tymczasowym przejęciu urzędu prezydenta, wprowadziły cały szereg restrykcji gospodarczych wymierzonych w reżym Nicolasa Maduro, nakładając m.in. sankcje na wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA. Waszyngton przekazał też p.o. prezydenta Juanowi Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli znajdującymi się na rachunkach rządowych tego kraju w amerykańskich bankach.

Nicolas Maduro ostrzegł po wprowadzeniu sankcji, że zablokowanie całego eksportu ropy naftowej z Wenezueli będzie miało "katastrofalne konsekwencje" w obliczu paraliżujących sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na państwową spółkę naftową PDVSA.

"Ekonomiczne i społeczne konsekwencje całkowitej blokady naszych dostaw ropy naftowej byłyby katastrofalne" - powiedział Maduro na konferencji prasowej w Caracas.

Maduro - który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu przez niego w maju ub.r. niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich - oskarża Waszyngton o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi zasobami ropy naftowej na świecie.

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. przychodów należąca do OPEC Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił kryzys w tym kraju.

Przejęcie władzy przez Guaido uznało dotąd ponad 40 państw. Oprócz USA i Kanady uczyniła to większość państw Ameryki Łacińskiej, Izrael, Australia, Albania, Kosowo, Macedonia i Gruzja. Nowe przywództwo uznało też do tej pory 19 państw UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowenia, Szwecja i Wielka Brytania. 31 stycznia za prawowitego szefa państwa uznał Guaido Parlament Europejski.

Z przejęciem przez Guaido władzy nie pogodziła się Rosja, która uważa Nicholasa Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli.(PAP)

mars/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 2 specjalnie_zarejestrowany2

Open_mind głos kremla w Twoim domu

! Odpowiedz
9 1 dawid1007

Stanowisko Kremla już znamy ajwaj. To więcej niż uznało Osetię płd i Abchazję poza Rosją Nikaragua i wysepka na pacyfiku Tuvalu (czy jakoś tak), a to Rosjii nie przeszkadza.

! Odpowiedz
3 11 open_mind

Prawdziwa rozgrywka na świecie toczy się obecnie o dług i o to kto go będzie kontrolować. („Janusze” dług nazywają pieniądzem) Również prowadzona jest walka o ukrycie wolnej energii przed społeczeństwem która występuje wszędzie w kosmosie, bo doprowadziło by to elity do utraty władzy nad nami. Również musimy mieć na uwadze jakie zagrywki władze przeprowadzą w dziedzinie żywności. Elity obecnie kontrolują wszystko i zrobią wszystko aby nie dać sobie tego odebrać, nawet gotowi są poświęcić życie większości z nas. Są bardzo sprytni a my w zamian za „ochłap” je popieramy. Przypominam że postęp technologiczny to nasza zasługa. Władze tylko jeszcz nadmierny rozwój hamują aby im się nie wymknął spod kontroli, takie mają zasługi.!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 open_mind

Tylko osiągnięcia z ostatnich lat, Irak, Libia, Syria, Ukraina, Poland obecnie w toku. Na początku zawsze przynęta w zależności – żywnościowa, finansowa, militarna, polityczna (doradcy) ukryci i jawni, a później do podbieraka i na „patelnię”. Takie to maja dobre serduszka. Zawsze podpowiedzą co lud ma zrobić.

! Odpowiedz
5 14 open_mind

„Kupimy od USA 20 wyrzutni z amunicją HIMARS. Jest zapowiedź resortu obrony”
No to się Putin pQsra ze śmiechu. A my damy zarobek USA. Trzeba wspomagać przyjaciół, szczególnie że te zabawki potrzebujemy i nam bardzo pomogą.!? Ludzie to jednak w większości bar@ny. Dają się skłócić i sterować jak idi….

! Odpowiedz
4 17 talmud

Oy vey! The goy know! Shut it down.
https://www.youtube.com/watch?v=BZg1akT24XQ

! Odpowiedz
10 33 ajwaj

""Guaido uznało dotąd ponad 40 państw"" > w ONZ jest bez mala 200 panstw

Niemiecka komisja prawna przy Bundestagu=parlamencie niemieckim stwierdzila, ze uznawanie samozwanców w innych panstwach jest bezprawne. Czyli prez. Maduro jest waznym prez. Wenezueli.

Pro-prez. Maduro sa oczywiscie Chiny i zjednoczony w tej materii swiat islamski z Turcja. 1. raz tankowiec do 2 mln barrel armatora Arabii Saudyjskiej Bahri supertanker Abqaiq pojechal do Venzueli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 32 ajwaj

Sąd Najwyższy Wenezueli wypowiedział się po stronie Maduro:

Wenezuelski Sąd Najwyższy uchylił ustawę o "przejściu do demokracji", przyjętą przez opozycyjne Zgromadzenie Narodowe. Sąd zauważył, że ustawa, która przewiduje przeprowadzenie przedterminowych wyborów prezydenckich, jest aktem niekonstytucyjnym, narusza zasadę rozdziału władzy i podważa mandat prezydenta Nicolasa Maduro. Więc nie ma mocy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 19 ajwaj odpowiada ajwaj

A w tym zamecie agencje ratingowe co na to ? :)

""W sobotni wieczór Moody's podwyższył ocenę ratingową Rosji do INWESTYCYJNEGO "Baa3" ze spekulacyjnego "Ba1", perspektywa jest stabilna.
Teraz Rosja ma rating inwestycyjny od wszystkich trzech wiodących międzynarodowych agencji ratingowych. Rating Fitcha jest na poziomie BBB - z pozytywnym nastawieniem. Rating S & P "BBB-" w styczniu został potwierdzony stabilną perspektywą.""

Placz i zgrzytanie zebów u rusofobów > przerazonych, w panicznym strachu przed Royjskim niedzwiadkiem > fobia= z gr. paniczny lek, czesto patologiczne przerazenie itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil