REKLAMA

Respiratory od handlarza bronią i zaginiony VAT. KO złoży zawiadomienie do NIK o pilną kontrolę

2021-04-11 14:57
publikacja
2021-04-11 14:57
fot. New Africa / Shutterstock

Handlarz bronią za zakupione od niego respiratory powinien wystawić fakturę i odprowadzić 8 proc. VAT na kwotę blisko 13 mln zł - podkreślili w niedzielę posłowie KO. Poinformowali, że złożą zawiadomienie do NIK o pilną kontrolę ws. braku w budżecie państwa tych 13 mln zł.

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński mówili w niedzielę na konferencji prasowej o "VAT-owskim przekręcie na respiratorach".

Poseł Szczerba przypomniał, że w kwietniu 2020 r. podpisana została umowa na zakup respiratorów z handlarzem bronią. "Państwo wiecie, że rząd rezygnuje z zakupów europejskich i całość zamówienia na respiratory powierza w ręce handlarza bronią" - podkreślił poseł KO.

Jak dodał, "wystawione zostały wówczas cztery faktury pro forma". "I tego samego dnia, kiedy podpisywana jest umowa handlarz bronią na swoje konta otrzymuje 160 milionów złotych" - wskazał Szczerba. Według niego "w tej sprawie prawo jest bardzo konkretne i handlarz bronią powinien wystawić właściwe faktury VAT-owskie, czego nie robi".

"My nie pozwalamy na to, żeby dać zapomnieć o kwestii faktur. Upubliczniamy te cztery faktury pro forma. Różnego rodzaju eksperci analizują te faktury, mówiąc o tym, że tak naprawdę (...) są dokumentami fakturopodobnymi" - powiedział Szczerba.

"Nasze działania skutkują tym, że wydawany jest dokument dotyczący faktury VAT-owskiej wystawionej przez handlarza bronią" - zaznaczył poseł. "28 lipca zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia otrzymuje fakturę VAT-owską i kompletnie z nią nic nie robi. Dopiero nasze zainteresowanie tą sprawą powoduje pierwsze działania w tym temacie" - dodał Szczerba.

Joński podkreślił, że została pokazana faktura z lipca zeszłego roku, która w pozycji VAT zawiera 0 procent. "Wszyscy wiedzieli, że nie może zawierać 0 tylko 8 procent" - zwrócił uwagę poseł KO.

Szczerba zaznaczył, że od tych 160 mln zł, które otrzymał handlarz bronią, na podstawie czterech faktur pro forma, powinna zostać wystawiona faktura i powinien zostać odprowadzony 8 proc. VAT. "To daje kwotę blisko 13 milionów złotych" - oświadczył poseł KO.

Posłowie poinformowali na konferencji, że w związku z zaistniałą sytuacją w poniedziałek o godz. 10.30 złożą zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli. "Uważamy, że w związku z tymi informacjami NIK w trybie pilnym powinna skontrolować wydatkowanie i brak środków finansowych w budżecie państwa na kwotę 13 milionów złotych i zakupy w czasie pandemii" - oświadczył Joński.

Wiceszef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) ocenił w rozmowie z PAP, że "poczynania opozycji są trochę żałosne". "Jak się nie ma do czego przyczepić, bo idzie w tych bardzo ciężkich czasach nie najgorzej, to mamy różnego rodzaju sprawy związane, a to z fakturami, a to z firmą, a to z przedstawicielem tej firmy i tak dalej" - podkreślił Piecha.

Według niego, kontrola NIK "wykaże to, co należy". "Nie bałbym się wyników tej kontroli. Natomiast takie szarpane działania opozycji wobec jakiegokolwiek braku propozycji, niestety też niespecjalnie przykłada się opozycja do pomocy w walce z epidemią, są mi znane i jakoś mnie specjalnie nie bulwersują" - powiedział wiceszef komisji zdrowia.

"Dwaj czołowi śledczy pewnie tam wystąpili, osoby niekompetentne, wielokrotnie potwierdzali swoją niekompetencję na różnego rodzaju wystąpieniach, zwłaszcza związanych z walką z koronawirusem. Widocznie tylko to potrafią, czyli szukanie sensacji" - stwierdził Piecha.

Wiosną 2020 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze spółką należącą - jak donosiły media - do handlarza bronią. Firma E&K, która miała dostarczyć 1241 respiratorów, nie wywiązała się jednak ze zobowiązań - dostarczyła jedynie 200 sztuk, mimo że rząd wcześniej wpłacił jej 154 mln zł zaliczki (cała umowa opiewała na 200 mln zł).

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju ub.r., resort zdrowia odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Sprawę badała prokuratura. W końcu stycznia na stronach KPRM ukazało się oświadczenie w tej sprawie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. "Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy" - czytamy w oświadczeniu.

autor: Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
darekprawdecinapisze
Bardzo proszę to sprawdzić. Jestem za. Następnie kolejne sprawy "szare i szemrane sprawy obecnej pandemii", maseczki bez atestów, powiązania byłego ministra zdrowia i jego rodziny w firmach, które otrzymywały pieniądze od rządu, niekaralność za decyzję, statystyki zgonów mające wysoki priorytet dla COVID-Bardzo proszę to sprawdzić. Jestem za. Następnie kolejne sprawy "szare i szemrane sprawy obecnej pandemii", maseczki bez atestów, powiązania byłego ministra zdrowia i jego rodziny w firmach, które otrzymywały pieniądze od rządu, niekaralność za decyzję, statystyki zgonów mające wysoki priorytet dla COVID-19, dopuszczeniu szczepionek bez jakichkolwiek polskich badań nad nimi, poddaniu ludzi wielkiemu eksperymentowi medycznemu. Wszystko trzeba rozliczyć poprzez sądy i sędziów nie mających politycznych koneksji i z nieposzlakowaną opinią.
Odpowiedzialność za podejmowane decyzję musi dotyczyć wszystkich od najwyższych do najniższych szczebli wraz z obywatelami.
jasnowidzacy
Tyle miliardów na vacie odjezdzalo za ich kadencji a tu się czepiają kilku milionów. Hipokryzja aż ręce opadają... jedni lepsi od drugich zalosny spektakl...
300_pala
To by siedział a nie chodził po wolności jak Chrzanowski
kris74keh
Najgłosniejszy zarzut ,że od handlarza bronią , od firmy która posiadała koncesję czyli działała legalnie. Gdyby to był przedsiębiorca handlujący kiszką pasztetową to by było ok?
atx
już samo to że kupili to od handlarza broni znaczy że służą do zabijania a nie odwrotnie
grzegorzkubik
Tam jest Banaś. No to jak teraz się przyda?
jes
Pójdzie wymiana. Wasze przekręty za moje burdele.
jkl777 odpowiada jes
Bulwa bulwie lba nie ulwie...
iandrew
PIS mówi "poczynania opozycji są trochę żałosne", czytaj "czepiają się tego, ile kasy wyprowadzamy do naszych ziomków, a oni też tak robili". Mam nadzieję, że Trybunał Stanu zajmie się tym rządem i zobaczymy, czy to tylko czepianie.
stachsgh
oni są chorzy jak czegoś nie przytulą.A VAT to zawsze dobry kąsek.
Inni wolą inny sport, ale bez VAT
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Afera respiratorowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki