REKLAMA

Rekordowe temperatury w Hiszpanii. Miasta tworzą ”schrony klimatyczne” przeciwko upałom

2022-08-15 12:00
publikacja
2022-08-15 12:00
Rekordowe temperatury w Hiszpanii. Miasta tworzą ”schrony klimatyczne” przeciwko upałom
Rekordowe temperatury w Hiszpanii. Miasta tworzą ”schrony klimatyczne” przeciwko upałom
fot. Rosa Veiga / / ZUMA Press

Ze względu na długo utrzymujące się fale upałów w wielu hiszpańskich miastach tworzone są specjalne „schrony klimatyczne”, gdzie można przeczekać gorące pory dnia. W Barcelonie tzw. oazy chłodu istnieją już od 2019 roku, a od tego lata także w Bilbao i Sewilli - poinformował dziennik „El Pais”.

W Victorii, Maladze i Murcji „schrony klimatyczne” są się w fazie przygotowań, zgodnie z planem ministerstwa transformacji ekologicznej dotyczącym zmian klimatycznych, w ramach którego na projekty regionów autonomicznych przewidziano 9 mln euro.

„Schrony klimatyczne” to miejsca, w których można spędzić godziny dnia, kiedy upały są największe. Znajdują się one zarówno w miejskich budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, muzeach i bibliotekach, jak i na zewnątrz - w zacienionych parkach i ogrodach, gdzie w tym celu dosadza się więcej roślin, ustawia ławki, instaluje fontanny i ujęcia wody pitnej. W takich strefach temperatura nie powinna przekroczyć 26 st. C.

Z instalacji mogą korzystać bezpłatnie wszyscy, ale w pierwszej kolejności grupy najbardziej zagrożone wysokimi temperaturami - dzieci, osoby chore, starsze i niepełnosprawne.

Barcelona zwiększyła tego lata liczbę „schronów klimatycznych” do 202 w samym mieście i 50 w strefie podmiejskiej. Niektóre znajdują się w klasztorach. Docelowo mają być rozmieszczone w taki sposób, by wszyscy mieszkańcy mogli pieszo dotrzeć do „oazy chłodu” w maksymalnie 10 minut.

W Bilbao od tego lata otwarto 64 schrony w obiektach zamkniętych i 66 na zewnątrz. W Sewilli władze miasta oddały na ten cel najbiedniejszym dzielnicom trzy ośrodki miejskie.

Cytowany przez „El Pais” klimatolog Martin Vide apeluje o przygotowanie się na fale upałów w następnych latach, gdyż „kierunek zmian klimatycznych jest jasny”.

Lipiec tego roku był najgorętszym miesiącem w Hiszpanii w historii pomiarów temperatury w tym kraju - wynika z szacunków władz Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) w Madrycie.

Według statystyk agencji Aemet, prowadzonych od 1961 r., w lipcu 2022 r. średnia temperatura powietrza w Hiszpanii sięgnęła poziomu 26,6 st. C.

W komunikacie dyrekcja Aemet wskazała, że do rekordowej temperatury przyczyniła się szczególnie fala tropikalnych upałów, która wystąpiła pomiędzy 9 a 26 lipca.

"Była to najdłuższa fala tak intensywnych upałów po zanotowanej w lipcu 2015 r. Wówczas trwała ona 26 dni" - napisały władze agencji.

Dane wskazują, że na wielu obszarach w środkowej Hiszpanii temperatury przekroczyły tego lata dotychczasowe rekordy. Najwyższą temperaturę odnotowano w regionie Murcji - 45,9 st. C. W Madrycie słupek rtęci wskazywał od 25 do 31 lipca ponad 35 st. W Segowii było 15 „nocy tropikalnych”, gdy temperatury wynosiły powyżej 20 st.

Odnotowały one, że lipcowe upały pogłębiły też występującą w kraju suszę. Aemet oszacował, że w lipcu br. spadło na terenie Hiszpanii zaledwie 49 proc. opadów, które występowały w lipcu w latach 1981-2010.

Według państwowej agencji meteorologicznej tropikalne upały z lipca doprowadziły też do podniesienia się na początku sierpnia temperatury wody w Morzu Śródziemnym u zachodnich brzegów Hiszpanii do rekordowego poziomu 30 st. C.

Grażyna Opińska, Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (14)

dodaj komentarz
pikawka
beda dalej budowac schrony to skonczy sie jak w seksmisji :) obudzi sie oczywiscie Kaczor z Tuskiem
jas2
Może wysokie temperatury i brak prądu, spowoduję, że młodzi ludzi nie będą grać i oglądać filmów, ale wezmą się za pracę i płodzenie dzieci.
jas2
„schrony klimatyczne” są się w fazie przygotowań.

Polska język trudna.
innowierca
ociepla sie w obecnych dekadach, to prawda. Z tym, ze kiedy mieli podobne upalne lata, w latach 60-tych i 70-tych, to w epoce przed internetowej, w innych krajach wiekszosc ludzi, nawet sie o tym nie dowiedziala.Pytalem mamy :) i mowila, ze podobne lata byly 30-40 lat temu. Opowiadala, ze chodzili sie kapac w jeziorach a woda byla ociepla sie w obecnych dekadach, to prawda. Z tym, ze kiedy mieli podobne upalne lata, w latach 60-tych i 70-tych, to w epoce przed internetowej, w innych krajach wiekszosc ludzi, nawet sie o tym nie dowiedziala.Pytalem mamy :) i mowila, ze podobne lata byly 30-40 lat temu. Opowiadala, ze chodzili sie kapac w jeziorach a woda byla w kranie i po lecie jak zwykle, nastepowala deszczowa jesien i mrozna zima. Za to teraz, kiedy przez 4 dni w UK temperatury byly srednio 32-35 to BBC w porannym wydaniu, robila panike, nie mniejsza od Covidowej z poczatku pandemii.
Caly program straszono i laczono sie z roznymi znawcami. Byly video polaczenie z paniami-ekolozkami ktore wygladaly jak 2 w 1 (pcie :) i wazni politycy byli na wizji, pod ostrzalem pytan i tak caly roboczy tydzien bez konca. Tak jak to z Zielonym Ladem, zawsze jest drugie dno. Mozna jeszcze dodac, ze wiarygodnosc pomiarow temperature 50 lat temu i dalej wstecz, jest tez dyskusyjna. Tym bardziej, ze wtedy tego tak nie przezywano (z jakichs powodow)
wizytator
Jak jest lato to musi być ciepło. Takie jest odwieczne prawo natury.
wibor3m10procent
Klimat się ociepla tak mniej więcej od epoki lodowcowej. Wtedy pewnie mamuty za bardzo pier**iały dlatego lody się stopiły.
daniel_1
Czyżby "Bankier" zjadał swój ogon?

Rekordowa sprzedaż mieszkań w Hiszpanii pomimo kryzysu gospodarczego.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rekordowa-sprzedaz-mieszkan-w-Hiszpanii-pomimo-kryzysu-gospodarczego-8387123.html


bha
Cóż... A to dopiero Preludium coraz szybszemu postępowi zmiany klimatu na całym świecie. Niestety

Powiązane: Fala upałów na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki