REKLAMA

Rekordowa sprzedaż mieszkań do końca roku, mimo ograniczeń

2015-11-05 14:59
publikacja
2015-11-05 14:59
Rekordowa sprzedaż mieszkań do końca roku, mimo ograniczeń
Rekordowa sprzedaż mieszkań do końca roku, mimo ograniczeń
fot. BTV /

Już za niespełna 2 miesiące chcąc zakupić mieszkanie na kredyt, będziemy musieli być gotowi na wkład własny w wysokości 15%. Dla wielu młodych ludzi będzie to oznaczało, że na ten cel przeznaczą wszystkie swoje oszczędności i już na starcie nie będą dysponować buforem finansowym, który mógłby okazać się niezbędny np. podczas prac wykończeniowych, bądź w przypadku trudniejszej sytuacji finansowej. Czy te regulacje są korzystne dla kredytobiorców w długim terminie i jakie niosą skutki dla rynku nieruchomości? - pytamy Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości, RynekPierwotny.pl

- To obciążenie rośnie już od zeszłego roku. Mieliśmy 5%, teraz mamy 10%, w przyszłym roku 15%, a w 2017 roku 20%. Wkład własny jest rzeczą konieczną, jest rzeczą normalną i praktykowaną na całym świecie. Ma zabezpieczać zarówno banki, jaki i kredytobiorców przed ewentualnym kryzysem, czy spadkiem cen nieruchomości. Ta zasada powinna być już dawno wprowadzona. Dzięki temu rynek nieruchomości jest dużo bezpieczniejszy.

Poziom oszczędności Polaków jest niewystarczający, dlatego autorzy Rekomendacji S, spodziewając się tego, stworzyli bufor. Brakujący wkład własny powyżej 10%, będzie można ubezpieczyć, a więc za stosunkowo niewielką kwotę będzie można dalej stosować ten 10% wkład własny, a resztę ubezpieczyć. W tej chwili jest to już praktykowane na polskim rynku. Ostatni kwartał tego roku będzie rekordowy pod względem sprzedaży na rynku pierwotnym, w zestawieniu wszystkich kwartałów tego roku - mówi Jarosław Jędrzyński - analityk rynku nieruchomości.

W materiale także o najkorzystniejszych propozycjach dla frankowiczów i Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~rekin
Wiele osób traktuje nieruchomości jak lokaty, dlatego zainteresowanie i coraz więcej obiektów typu Wola Invest. Wynajem to nadal dobry pomysł na biznes.
~Iwona
Polecam ciekawy blog, tutaj dla przykładu o nieruchomościach w Polsce na tle Europy, to było oczywiste, że podniosą nam też prog władu własnego: http://jacekkur.pl/zakup-nieruchomosci-w-eu/
~bartek
TEN KTO NIEWIE ZE PODAŻ JEST TERAZ MARKETINGIEM BANKOWYM JEST MALO MYŚLĄCY POCZEKAJMY AZ NIERUCHOMOŚCI SAME ZACZNĄ SZUKAĆ NABYWCÓW OFERUJĄC PROMOCJE W KRAJU GDY JEST NIŻ DEMOGRAFICZNY A POLACY MASOWO UCIEKAJĄ MIESZKANIA NIE SA JUŻ TAK OPŁACALNE
~xyz
Polska to duży i zróżnicowany kraj. Podaż mieszkań na rynku pierwotnym jest tam gdzie popyt na nie. W dużych miastach ogrom inwestycji i ogrom chetnych. Są pozytywne efekty emigracji i niżu demograficznego- robi się rynek pracownika powoli. Specjaliści w Polsce łatwiej znajdują pracę i zarabiają coraz więcej. Możliwość emigracji Polska to duży i zróżnicowany kraj. Podaż mieszkań na rynku pierwotnym jest tam gdzie popyt na nie. W dużych miastach ogrom inwestycji i ogrom chetnych. Są pozytywne efekty emigracji i niżu demograficznego- robi się rynek pracownika powoli. Specjaliści w Polsce łatwiej znajdują pracę i zarabiają coraz więcej. Możliwość emigracji to dodatkowa furtka. Możliwość nie posiadania dzieci jako coś normalnego to też nowość w tym kraju. Napisz mi kiedy Polakom żyło się lepiej niż dzisiaj, kiedy mieli więcej możliwości w swojej historii? Jak ktoś nie potrafi z tych ogromnych możliwości skorzystać to jego problem.
~Srartek
Polacy wyjeżdżają - za to ukraińcy przyjężdżają
~Leszczu odpowiada ~xyz
To chyba komentarz sponsorowany. Jakie widzisz pozytywy emigracji i nizu demograficznego w stosunku do rynku mieszkaniowego ?
~xyz odpowiada ~Leszczu
Widzę pozytywy w postaci coraz niższego bezrobocia w Polsce przekładającego się na wzrost płac. Dzięki temu więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu na mieszkanie, bo zwyczajnie ich na to stać. Jak się okazało ostatniego wyżu demograficznego nie potrafiliśmy w Polsce w ogóle zagospodarować- dramat na rynku pracy, masowa emigracja,Widzę pozytywy w postaci coraz niższego bezrobocia w Polsce przekładającego się na wzrost płac. Dzięki temu więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu na mieszkanie, bo zwyczajnie ich na to stać. Jak się okazało ostatniego wyżu demograficznego nie potrafiliśmy w Polsce w ogóle zagospodarować- dramat na rynku pracy, masowa emigracja, studiowanie byle czego (a może jak skończę studia to coś się zmieni).
~Sarkazm
Polacy się bogacą i kupują mieszkania za gotówkę wycofaną z lokat. Tak dobrze nie było nigdy!
~Jak
ceny stali żebrowanej 1500zł/tone było 2500zł/tone nowe mieszkania z żelbetu będą tańsze więc i ceny będą niższe.....

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki