REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rekordowa nadwyżka Niemiec

2019-01-15 10:35, akt.2019-01-15 11:27
publikacja
2019-01-15 10:35
aktualizacja
2019-01-15 11:27
Rekordowa nadwyżka Niemiec
Rekordowa nadwyżka Niemiec
fot. Wolfgang Rattay / / Reuters

Niemcy zamknęli 2018 r. rekordową nadwyżką budżetową sektora publicznego. Nasi zachodni sąsiedzi zakończyli rok na plusie już po raz piąty z rzędu. Tymczasem wzrost gospodarczy za Odrą spowolnił do najniższego poziomu od 2013 r.

Nadwyżka w niemieckim sektorze instytucji rządowych i samorządowych, obejmującym budżety władz centralnych i lokalnych oraz fundusze społeczne i inne jednostki organizacyjne zależne od finansowania z publicznej kasy, wyniosła aż 59,2 mld euro - wynika ze wstępnych szacunków tamtejszego urzędu statystycznego. W 2017 r. dodatnie saldo sięgnęło 34 mld euro.

fot. / / Bankier.pl

Ubiegłoroczna nadwyżka jest również rekordowa w zestawieniu z wielkością niemieckiej gospodarki. Dodatnie saldo wyniosło 1,7 proc. PKB, wobec 1 proc. PKB w 2017 r.

Wzrost gospodarczy najwolniejszy od 5 lat

Tymczasem niemiecka gospodarka rozpoczęła wyraźne hamowanie, choć rosła już dziewiąty rok z rzędu. W 2018 r. tempo wzrostu PKB wyniosło 1,5 proc. rdr i było najniższe od 2013 r.

fot. / / Bankier.pl

Wyraźnie mniej niż w latach ubiegłych do dynamiki wzrostu PKB wniosła konsumpcja prywatna (0,5 p. proc. wobec 0,9 w 2017 r. i 1,1 w 2016 r.). Spadła też kontrybucja konsumpcji publicznej - do 0,2 p. proc. z 0,3 p. proc. rok wcześniej i 0,8 p. proc. w 2016 r. Inwestycje dołożyły 0,6 p. proc., tyle samo co rok wcześniej, a zapasy 0,4 p. proc. - najwięcej od 2013 r. Handel zagraniczny odjął 0,2 p. proc. - po uwzględnieniu zmiany cen eksport zwiększył się o 2,4 proc., a import o 3,4 proc.

Wygląda jednak na to, że wbrew wcześniejszym obawom, niemiecka gospodarka nie znalazła się w drugiej połowie ubiegłego roku w technicznej recesji. Niemieccy statystycy spodziewają się, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku aktywność gospodarcza "nieznacznie wzrosła". W III kw. PKB naszego zachodniego sąsiada skurczyło się o 0,2 proc. kdk. Odczyt za IV kwartał poznamy 14 lutego.

W reakcji na dane z Niemiec euro osłabiło się wobec dolara o 0,3 proc., schodząc do poziomu 1,143.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jasiek2017
Gdyby nie kupowanie ciemnoty (500+ i inne socjale), dotowanie gornictwa, wczesniejsze emerytury itd to takze mielibysmy ogromna nadwyzke. Ale Pycha i Szmal nie potrafi uczciwie wygrac wyborow.
histeryk
Wszystko co robią i mówią jest policzone na wynik sondażowy i wyborczy. Mówią do konkretnego odbiorcy: słabiej wykształconych, emerytów, mieszkańców wsi. Ten elektorat jest codziennie "kształtowany" przez Wiadomości TVP, które nie są programem informacyjnym tylko propagandowym. Po kilkaset razy w roku przekazuje Wszystko co robią i mówią jest policzone na wynik sondażowy i wyborczy. Mówią do konkretnego odbiorcy: słabiej wykształconych, emerytów, mieszkańców wsi. Ten elektorat jest codziennie "kształtowany" przez Wiadomości TVP, które nie są programem informacyjnym tylko propagandowym. Po kilkaset razy w roku przekazuje się elektoratowi te same insynuacje, zlepki skojarzeń, mity o spisku elit - i z czasem stają się one w głowach tych ludzi faktami. W tym czasie partia prowadzi wojnę z Polską i jej niezależnymi instytucjami i organami, aby je upartyjnić - aby działały w służbie partii a nie w służbie Polski. Przykładem jest kilka oddziałów ZUS, które w sposób zsynchronizowany cofnęły spraw z Sądu Najwyższego, aby spróbować zatrzymać sprawę SN przed TSUE. Nie mówiąc już o obecnej KRS czy obecnym TK...
ajwaj
Panta rei=nic nie jest na zawsze > Heraklit
Wiara w schnace UE, Niemcy, USA itp. moze srogo zawiesc przatrzac niewiele w przyszlosc. :)

""Indonezja może zademonstrować oszałamiający start: do 2020 roku znajdzie się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem PKB psn na 7. miejscu, a do 2030 przeniesie
Panta rei=nic nie jest na zawsze > Heraklit
Wiara w schnace UE, Niemcy, USA itp. moze srogo zawiesc przatrzac niewiele w przyszlosc. :)

""Indonezja może zademonstrować oszałamiający start: do 2020 roku znajdzie się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem PKB psn na 7. miejscu, a do 2030 przeniesie się na 4. miejsce. Ponadto, zgodnie ze Standard Chartered, pozycje Turcji, Brazylii i Egiptu znacząco poprawią się, co w 2030 r. Zajmie odpowiednio piąte, szóste i siódme miejsce.

Japonia i NIEMCY, które były jednym z trzech największych krajów pod względem wielkości ekonomicznej, znajdą się pod koniec pierwszej dziesiątki w 2030 r., Odpowiednio na 9 i 10 miejscu.
Do 2030 roku USA zajmą trzecie miejsce na tej liście, wyprzedzając Chiny i Indie""

PISy dalekowzrocznie zrobily Polsce z wiekszosci czarnych koni wrogów. :)
karbinadel
Zważywszy ilość darmozjadów, jaką utrzymuje niemieckie państwo, wynik jest naprawdę imponujący. Ciekawe, jak długo jeszcze dadzą radę
jes
Jeszcze długo, cała unia pracuje na nich.
karbinadel odpowiada jes
Gdyby Polska produkowała wysoko przetworzone produkty przemysłowe, tak jak Niemcy, to wtedy oni by mówili, że Unia pracuje na nas. Niestety, my eksportujemy głównie gorzałę i zagrychę (chociaż są chlubne wyjątki)
histeryk
W TVP nie powiedzą - tam o Niemczech i Francji można mówić tylko źle. Gdy mieli słabszy wynik za PKB za III kwartał to każdy pisoludek o tym wiedział, bo nie omieszkali powiedzieć o tym i wpleść to w temat żółtych koszulek we Francji, elit europejskich i "zwykłych ludzi", którzy już teraz "widzom W TVP nie powiedzą - tam o Niemczech i Francji można mówić tylko źle. Gdy mieli słabszy wynik za PKB za III kwartał to każdy pisoludek o tym wiedział, bo nie omieszkali powiedzieć o tym i wpleść to w temat żółtych koszulek we Francji, elit europejskich i "zwykłych ludzi", którzy już teraz "widzom i rozumiom" :-)
jes
Dziwne, że nie mówią. Oczywiście z odpowiednim komentarzem.
niepelnosprawny_org
zbieraja na kryzys ktory juz daje sie w znaki...

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki