Rekordowa nadwyżka Niemiec

Niemcy zamknęli 2018 r. rekordową nadwyżką budżetową sektora publicznego. Nasi zachodni sąsiedzi zakończyli rok na plusie już po raz piąty z rzędu. Tymczasem wzrost gospodarczy za Odrą spowolnił do najniższego poziomu od 2013 r.

Nadwyżka w niemieckim sektorze instytucji rządowych i samorządowych, obejmującym budżety władz centralnych i lokalnych oraz fundusze społeczne i inne jednostki organizacyjne zależne od finansowania z publicznej kasy, wyniosła aż 59,2 mld euro - wynika ze wstępnych szacunków tamtejszego urzędu statystycznego. W 2017 r. dodatnie saldo sięgnęło 34 mld euro.

Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych Niemiec [mld euro]
Saldo sektora instytucji rządowych i samorządowych Niemiec [mld euro] (Bankier.pl)

Ubiegłoroczna nadwyżka jest również rekordowa w zestawieniu z wielkością niemieckiej gospodarki. Dodatnie saldo wyniosło 1,7 proc. PKB, wobec 1 proc. PKB w 2017 r.

Wzrost gospodarczy najwolniejszy od 5 lat

Tymczasem niemiecka gospodarka rozpoczęła wyraźne hamowanie, choć rosła już dziewiąty rok z rzędu. W 2018 r. tempo wzrostu PKB wyniosło 1,5 proc. rdr i było najniższe od 2013 r.

Zmiana PKB Niemiec [proc., rdr]
Zmiana PKB Niemiec [proc., rdr] (Bankier.pl)

Wyraźnie mniej niż w latach ubiegłych do dynamiki wzrostu PKB wniosła konsumpcja prywatna (0,5 p. proc. wobec 0,9 w 2017 r. i 1,1 w 2016 r.). Spadła też kontrybucja konsumpcji publicznej - do 0,2 p. proc. z 0,3 p. proc. rok wcześniej i 0,8 p. proc. w 2016 r. Inwestycje dołożyły 0,6 p. proc., tyle samo co rok wcześniej, a zapasy 0,4 p. proc. - najwięcej od 2013 r. Handel zagraniczny odjął 0,2 p. proc. - po uwzględnieniu zmiany cen eksport zwiększył się o 2,4 proc., a import o 3,4 proc.

Wygląda jednak na to, że wbrew wcześniejszym obawom, niemiecka gospodarka nie znalazła się w drugiej połowie ubiegłego roku w technicznej recesji. Niemieccy statystycy spodziewają się, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku aktywność gospodarcza "nieznacznie wzrosła". W III kw. PKB naszego zachodniego sąsiada skurczyło się o 0,2 proc. kdk. Odczyt za IV kwartał poznamy 14 lutego.

W reakcji na dane z Niemiec euro osłabiło się wobec dolara o 0,3 proc., schodząc do poziomu 1,143.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
97 117 jasiek2017

Gdyby nie kupowanie ciemnoty (500+ i inne socjale), dotowanie gornictwa, wczesniejsze emerytury itd to takze mielibysmy ogromna nadwyzke. Ale Pycha i Szmal nie potrafi uczciwie wygrac wyborow.

! Odpowiedz
82 78 histeryk

Wszystko co robią i mówią jest policzone na wynik sondażowy i wyborczy. Mówią do konkretnego odbiorcy: słabiej wykształconych, emerytów, mieszkańców wsi. Ten elektorat jest codziennie "kształtowany" przez Wiadomości TVP, które nie są programem informacyjnym tylko propagandowym. Po kilkaset razy w roku przekazuje się elektoratowi te same insynuacje, zlepki skojarzeń, mity o spisku elit - i z czasem stają się one w głowach tych ludzi faktami. W tym czasie partia prowadzi wojnę z Polską i jej niezależnymi instytucjami i organami, aby je upartyjnić - aby działały w służbie partii a nie w służbie Polski. Przykładem jest kilka oddziałów ZUS, które w sposób zsynchronizowany cofnęły spraw z Sądu Najwyższego, aby spróbować zatrzymać sprawę SN przed TSUE. Nie mówiąc już o obecnej KRS czy obecnym TK...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
91 11 ajwaj

Panta rei=nic nie jest na zawsze > Heraklit
Wiara w schnace UE, Niemcy, USA itp. moze srogo zawiesc przatrzac niewiele w przyszlosc. :)

""Indonezja może zademonstrować oszałamiający start: do 2020 roku znajdzie się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem PKB psn na 7. miejscu, a do 2030 przeniesie się na 4. miejsce. Ponadto, zgodnie ze Standard Chartered, pozycje Turcji, Brazylii i Egiptu znacząco poprawią się, co w 2030 r. Zajmie odpowiednio piąte, szóste i siódme miejsce.

Japonia i NIEMCY, które były jednym z trzech największych krajów pod względem wielkości ekonomicznej, znajdą się pod koniec pierwszej dziesiątki w 2030 r., Odpowiednio na 9 i 10 miejscu.
Do 2030 roku USA zajmą trzecie miejsce na tej liście, wyprzedzając Chiny i Indie""

PISy dalekowzrocznie zrobily Polsce z wiekszosci czarnych koni wrogów. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 2 jes

Żenujące

! Odpowiedz
64 57 karbinadel

Zważywszy ilość darmozjadów, jaką utrzymuje niemieckie państwo, wynik jest naprawdę imponujący. Ciekawe, jak długo jeszcze dadzą radę

! Odpowiedz
84 65 jes

Jeszcze długo, cała unia pracuje na nich.

! Odpowiedz
75 103 karbinadel odpowiada jes

Gdyby Polska produkowała wysoko przetworzone produkty przemysłowe, tak jak Niemcy, to wtedy oni by mówili, że Unia pracuje na nas. Niestety, my eksportujemy głównie gorzałę i zagrychę (chociaż są chlubne wyjątki)

! Odpowiedz
96 115 histeryk

W TVP nie powiedzą - tam o Niemczech i Francji można mówić tylko źle. Gdy mieli słabszy wynik za PKB za III kwartał to każdy pisoludek o tym wiedział, bo nie omieszkali powiedzieć o tym i wpleść to w temat żółtych koszulek we Francji, elit europejskich i "zwykłych ludzi", którzy już teraz "widzom i rozumiom" :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 11 jes

Dziwne, że nie mówią. Oczywiście z odpowiednim komentarzem.

! Odpowiedz
15 36 niepelnosprawny_org

zbieraja na kryzys ktory juz daje sie w znaki...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil