REKLAMA

WIELKA BRYTANIARekordowa kolejka po azyl na Wyspach

2023-02-25 18:30
publikacja
2023-02-25 18:30

Liczba osób czekających na rozpatrzenie wniosku o azyl w Wielkiej Brytanii wzrosła do rekordowych 166 tys., przy czym około 110 tys. z nich czeka sześć miesięcy albo dłużej - wynika ze statystyk opublikowanych w czwartek przez brytyjskie MSW.

Rekordowa kolejka po azyl na Wyspach
Rekordowa kolejka po azyl na Wyspach
fot. Patryk Kosmider / / Shutterstock

Aby skrócić kolejkę, resort spraw wewnętrznych ogłosił, że rezygnuje z rozmów twarzą w twarz z obywatelami pięciu krajów: Afganistanu, Erytrei, Jemenu, Libii i Syrii, którzy złożyli wnioski azylowe przed lipcem zeszłego roku. Zamiast tego będą oni musieli wypełnić jedynie 10-stronicowy, składający się z 40 pytań kwestionariusz, na co będą mieli 20 dni.

"Nie oznacza to amnestii azylowej"

MSW zastrzegło, że nie oznacza to amnestii azylowej, wskazując, że w przypadku tych pięciu krajów odsetek decyzji o przyznaniu azylu i tak wynosi ok. 95 proc., a poza tym, jeśli odpowiedzi w kwestionariuszu będą wymagały dalszych wyjaśnień, rozmowy twarzą w twarz nadal będą stosowane.

Decyzja budzi jednak duże kontrowersje, bo ministerstwo samo do tej pory podkreślało, że osobiste rozmowy z potencjalnymi azylantami są ważne ze względów bezpieczeństwa, więc jak wskazują brytyjskie media, wygląda na to, że główną motywacją stojącą za tym jest zrealizowanie złożonej przez premiera Rishiego Sunaka obietnicy o rozładowaniu kolejki czekających na azyl do końca tego roku.

Na dodatek konieczność dokładniejszego sprawdzania osób ubiegających się o azyl unaocznił wyrok wydany niespełna miesiąc temu przez sąd w Bournemouth. Na karę dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie przed upływem 29 lat skazany został około 21-letni afgański azylant Lawangeen Abdulrahimzai, który śmiertelnie zadźgał przypadkową osobę z powodu sprzeczki o elektryczną hulajnogę. Jak się okazało, Afgańczyk przybył do Wielkiej Brytanii w grudniu 2019 roku, twierdząc, że ma 14 lat, a wcześniej w Serbii zabił dwie osoby strzelając do nich z kałasznikowa i był ścigany listem gończym.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Tymczasem jak wynika z podanych w czwartek statystyk, w 2022 roku w Wielkiej Brytanii złożono 89 tys. wniosków o azyl, co jest najwyższą liczbą od 19 lat, zaś spośród rozpatrzonych wniosków, nieco ponad 75 proc. zakończyło się przyznaniem azylu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
polonu
niech sobie Ukraińców dobiorą bo tam jest ich mało .
monuz
Grunt, że dzięki Brexit UK pozbyło się słowiańskich obcych kulturowo nachodzców zabierających Anglikom pracę na zmywaku. Zrobiło się więcej miejsca dla "Brytyjczyków" z byłych kolonii, co z tego, że niepiśmiennych, bez dokumentów i jadących po zasiłki, ale to ich Brytyjczycy.
dawid_gmyrek
Czy wciąż wszyscy 'uchodźcy' czekają na rozpatrzenie swoich wniosków w hotelach?

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki