REKLAMA

Reklamy deweloperów i ich tłumaczenie na polski

2013-02-24 06:00
publikacja
2013-02-24 06:00

Deweloperzy dwoją się i troją, aby w materiałach promocyjnych wyeksponować wszystkie zalety swoich osiedli. Z każdego krzaka, kałuży lub przystanku robią niebywałą okazję, ale o wadach lokalizacji to już ani mru-mru. Nie daj się nabrać na takie sztuczki. wroclaw
Źródło: Bankier.pl/HH

W naszym miniporadniku tłumaczymy, jak alternatywnie odczytywać niektóre sformułowania zawarte w reklamach deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Wybraliśmy głównie opisy nieruchomości oferowanych we Wrocławiu, lecz większość porad da się odnieść do każdego dużego miasta w Polsce. Od tej pory będziesz wiedział, co mogą oznaczać hasła "blisko natury" lub "kameralne osiedle na uboczu".

idealne miejsce dla osób lubiących być zawsze w centrum wydarzeń
Może chodzić o to, że tuż obok budowanego domu jest zajezdnia tramwajowa. Okolica zaczyna tętnić życiem już kilka minut po czwartej rano, gdy pierwsze pojazdy wyjeżdżają w trasę.

blisko kościół
Nawet bardzo blisko, bo przy samym osiedlu. A przy kościele dzwonnica, a na niej cztery dzwony. Codziennie o siódmej rano możesz regulować zegarek. Twoje dzieci nigdy nie zaśpią do szkoły, nawet w dni wolne.

osiedle przy zielonym wzgórzu
Latem do późnych godzin nocnych na zielonym wzgórzu trwa grillowanie i głośne pogawędki. Bawiącym się na wzgórzu nie będzie przeszkadzało, że wyszedłeś na balkon. Oni się wręcz ucieszą, że mogą z kimś pożartować. Tematykę żartów starannie dobiorą do twojej płci i wieku.

kameralne osiedle na uboczu
Na takich kameralnych osiedlach na uboczu nie opłaca się otwierać sklepu, więc po bułki będziesz szedł 10 minut. Nie dojedziesz do sklepu autobusem, bo najbliższy przystanek jest jeszcze dalej.

OPISOBRAZKA»Epilog „Rodziny na swoim” – grudniowe wnioski trafią do śmieci?
osiedle nad potokiem
Sprawdź na mapie, gdzie jest najbliższy most i dokąd prowadzi. Ważne, aby osiedle było po właściwej stronie potoku. Upewnij się, że to nie ten potok zalewał miasto podczas którejś z ostatnich powodzi tysiąclecia.

okolice pięknego Lasu Ratyńskiego
Czyli do centrum będzie ze 14 kilometrów. A dojazd jest fatalny, korki na Średzkiej i Legnickiej są we Wrocławiu legendarne. Co będziecie częściej robili: jeździli do pracy lub do szkoły czy chodzili na spacery do pięknego Lasu Ratyńskiego?

bliskość Autostradowej Obwodnicy Wrocławia
Szkoda tylko, że osiedle jest dobre dwa kilometry za obwodnicą, a nie w stronę miasta. Poza tym obwodnicą nie dojeżdża się do centrum, lecz objeżdża miasto, i to tylko jego połowę. Po co ci w ogóle ta obwodnica?

blisko natury: duży staw i uroczy, stary park
Naturalne, urocze środowisko na wydajną wylęgarnię komarów. Nie muszą lecieć do miasta, skoro mają stołówkę na twoim osiedlu. Komary też potrafią sobie optymalizować drogę do posiłku.

funkcjonalne mieszkania
Niektóre ściany w pomieszczeniach nie zbiegają się pod kątem prostym, lecz takim, jaki wyrysował szalony architekt. Musisz zamawiać meble na wymiar lub udawać, że chciałeś być oryginalny. Budynek oddano do użytkowania dwa lata temu, ale większość tych "funkcjonalnych mieszkań" wciąż czeka na klientów.

powstanie cała dzielnica, swoiste miasto w mieście
Planowane osiedle jest naprawdę duże, pierwszy etap rusza bardzo powoli, a o kolejnych kwartałach dzielnicy robi się coraz ciszej. Jeśli budowa się przeciągnie, to promocja na kurz, błoto, hałas i wibracje może potrwać choćby osiem lat.

bezpośrednia okolica Dworca Głównego PKP
Kiedyś na pobliskiej ulicy Dworcowej stały panienki lekkich obyczajów i tanio oferowały szybką rozrywkę. W końcu policja je przegoniła, więc teraz spotkasz tam tylko dworcowych bezdomnych. Kręcą się całą dobę i napraszają o papierosa albo o 50 groszy na piwo.

bardzo blisko centrum handlowego Bielany
Czy ktoś z Warszawy chciałby mieszkać w Jankach tylko dlatego, żeby mieć blisko do marketu?

widok na zielone dziedzińce i ogródki
A z drugiej strony, ze 20 metrów od osiedla, widok na tory kolejowe. Po torach jeżdżą pociągi towarowe. Jak maszynista da po heblach przed światłami, to pisk jest nieziemski, a w nocy hałas dobrze się niesie.

planowana linia szybkiego tramwaju Plus
Człowieku, mamy kryzys, miasto tonie w długach, a ty się łudzisz, że ktoś ci doprowadzi szybki tramwaj na jakieś zadupie?

Pójdź na ustępstwa, ale uczyń to świadomie

tania hipoteka»Przepis na tańszą hipotekę? Konto, polisa i karta
Trudno dziś kupić tanie mieszkanie w cichym parku w centrum miasta, przy którym jeszcze stoi przedszkole z politechniką. Wszystkie dobre lokalizacje są od dawna zajęte, parki uschły lub zostały wycięte w pień, a autobus miejski nie podjedzie pod każdy dom. Łatwo nie znajdziesz idealnej lokalizacji w rozsądnej cenie i będziesz musiał się z czymś pogodzić - z wyższą ceną, z koniecznością dłuższych dojazdów, a może z torami pod samymi oknami.

Ważne jednak, abyś poznał i świadomie zaakceptował potencjalne niedogodności, a nie dał się nabrać na sprytną reklamę. Jeśli zainteresowało cię osiedle, to pojedź tam kilka razy - w piątek i w świątek, w godzinach porannego szczytu i późnym wieczorem. Weź notes, długopis, zegarek i aparat fotograficzny. Posiedź kwadrans na ławce, porozglądaj się, posłuchaj, zagadaj do mieszkańców. Przejdź się piechotą z osiedla na przystanek i do sklepu. Rób dokładne notatki: spisz odległości i czasy dojścia, policz autobusy na rozkładzie, sprawdź godziny otwarcia apteki. Pojedź rannym autobusem do swojej pracy lub uczelni. Zrób to samo na każdym osiedlu, które cię interesuje, porównaj spostrzeżenia i wyciągnij wnioski. Zajmie ci to tylko trzy dni, a mieszkanie kupujesz przecież na lata.

Romuald Gnitecki

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (16)

dodaj komentarz
netis7
Cała prawda podana z przymrużeniem oka ;) BRAWO !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Normalny
Wymieniono w tym 'artykule' wszystkie 'inwestycje' developerskie..... Rynek pierwotny to lipa nic dziwnego ze ceny tak szybko spadają i spadać będą jeszcze jakieś kilkanaście lat.. Przede na się zaczyna i to większą niż te szeroko znane -30%....
~max
a w USA domy 12 % do góry, u nas tez niedługo, nic nowego nie budują
~No ładnie
Wszystko fajnie...widzę, że autor lubi narzekać. Prawdziwy Polak!! Ale trochę poniosło Pana z tym "zadupiem". Na Bankierze to chyba nie wypada?!? Przynajmniej ja jako stały bywalec, pomimo młodego wieku uważam, że w takich mediach nie należy sobie na tak wiele pozwalać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dezel
Niech zaczną budować pod wynajem. W tych marnych czasach stworzonych przez ruch solidarnościowy , pracuje się tu i tam, lub się nie pracuje. Kiedyś była taka organizacja jak KOR co się z tym ludżmi stało? gdzie oni są ?. co robią ?
~jola
jak mnie będzie stać to dobra rada naprawdę a teraz mnie interesuję gdzie dostane kredyt
bo wiecznie z rodzicami nie zamierzam mieszkać ;) a tak na marginesie to księżyc był by odpowiedni tam nie ma nikogo .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki