REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Recykl liczy na poprawę wyników w '16, rozmawia o współpracy zagranicznej (popr.)

2016-06-16 11:12
publikacja
2016-06-16 11:12

# Korygujemy cenę tony paliwa alternatywnego. #

Grupa Recykl liczy na poprawę wyników w 2016 r., mimo utrzymania wolumenów przerobionych opon na poziomie zbliżonym do 2015 r. - poinformował wiceprezes spółki Maciej Jasiewicz. Dodał, że spółka prowadzi rozmowy o potencjalnej współpracy z partnerami m.in. z Turcji, USA i Kanady.

"Będziemy pracować nad poprawą przychodów, rentowności i zysku netto, przy utrzymaniu wolumenu przerabianych opon" - powiedział w środę na konferencji Jasiewicz.

Dodał, że będzie to możliwe dzięki zmianie struktury produktowej sprzedaży oraz lepszym warunkom zakupu surowca uzyskiwanym dzięki zwiększaniu udziału opon sprowadzanych z zagranicy.

"Obecnie z zagranicy sprowadzamy ok. 15-20 proc. przetwarzanych opon. To jest tendencja wzrostowa, myślę, że na koniec roku będzie to ok. 30 proc." - powiedział.

Recykl sprowadza opony głównie z Niemiec i Litwy. Wiceprezes poinformował, że spółka odebrała pierwsze dostawy z Wielkiej Brytanii i widzi dalsze zainteresowanie.

"W Czechach zamknięto ostatnio dwa zakłady przerobu opon i widzimy wzrost zapytań z tego kraju" - powiedział Jasiewicz.

"Zgłosiła się do nas ostatnio firma z Turcji, zainteresowana zarówno zakupem naszych wyrobów, jak również ich dystrybucją na tamtejszym rynku. Tutaj jednak barierą mogą być koszty transportu" - dodał.

Wiceprezes poinformował, że w sierpniu mają odbyć się rozmowy z potencjalnymi partnerami z USA i Kanady.

"Jesteśmy w kontakcie z firmami z USA i Kanady, które mogą być zainteresowane budową zakładów produkcyjnych w Polsce, które miałyby wykorzystywać nasze wyroby" - powiedział.

Jasiewicz zaznaczył, że rozmowy z partnerami są na początkowym etapie i jest za wcześnie, by przesądzać o ich efektach.

W I kwartale 2016 r. Grupa Recykl wypracowała 8,9 mln zł przychodów (o 17 proc. więcej rdr), 2,0 mln zł EBITDA (o 16 proc. więcej rdr) oraz 0,5 mln zł zysku netto (o 44 proc. więcej rdr). W 2015 r. spółka osiągnęła sprzedaż na poziomie 35,8 mln zł (wzrost o 18 proc.), 8,9 mln zł EBITDA (wzrost o 21 proc.) oraz 2,3 mln zł zysku netto (wzrost o 91 proc.).

Notowana na NewConnect Grupa Recykl prowadzi działalność w zakresie gospodarowania zużytymi oponami, poprzez ich zbiórkę, odzysk i recykling.

Spółka przerabia rocznie ok. 70 tys. ton surowca, z których produkuje paliwo alternatywne dla cementowni, granulat gumowy i złom (drut stalowy). Grupa ma 40-proc. udział w polskim rynku granulatu i ponad 60-proc. w produkcji paliwa alternatywnego i drutu z opon.

NOWA INWESTYCJA Z PARTNEREM BRANŻOWYM

W maju Recykl poinformował o planowanej inwestycji w zakup nowej instalacji do rozdrabniania opon. Jej koszty szacowane są na ok. 15 mln zł, a efektem ma być podwojenie, do 80 tys. ton rocznie, mocy produkcyjnych w zakresie produkcji paliw alternatywnych. Ten segment odpowiada za 55 proc. wolumenu produktów grupy.

"Trwają negocjacje z inwestorem branżowym w sprawie szczegółów realizacji inwestycji" - powiedział Jasiewicz dodając, że nie może na tym etapie zdradzić nazwy inwestora.

"Inwestor ma pokryć 30-40 proc. kosztów inwestycji, a Grupa Recykl resztę. Z naszej strony będziemy finansować ją ze środków własnych i długu" - dodał.

Wskaźnik długu netto do EBITDA spółki na koniec I kwartału spadł do 1,95 z 1,99 na koniec 2015 r. i 2,71 na koniec marca ub.r.

"Nie powinniśmy przekroczyć tego wskaźnika na poziomie 3 w związku z inwestycją" - powiedział Jasiewicz.

"Rozmawiamy z firmami leasingowymi o finansowaniu" - dodał.

Wiceprezes poinformował, że inwestor zobowiązał się, że przez 6 lat będzie zapewniał surowiec do przerobu oraz odbierał wyprodukowane paliwo alternatywne.

"Rentowność tych transakcji będzie zbliżona do tej, którą grupa uzyskuje obecnie" - powiedział.

Dodał, że tona granulatu gumowego, tzw. chipsa, wykorzystywanego jako paliwo alternatywne do węgla głównie przez cementownie, kosztuje ok. 200 zł (5-7 zł za GJ).

Start działalności operacyjnej przedsięwzięcia planowany jest na II kwartał 2017 r. (PAP)

mj/ osz/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki