REKLAMA

Recesja w Turcji stała się faktem

2019-03-11 08:59
publikacja
2019-03-11 08:59
YAY Foto

Ponad pół roku musieliśmy czekać, aby oficjalnie ogłosić oczywisty fakt. Zeszłoroczny kryzys walutowy doprowadził do recesji największą gospodarkę Bliskiego Wschodu. W poprzednim kwartale PKB Turcji obniżył się o 3%.

/ Turecki Instytut Statystyczny.

W IV kwartale 2018 roku produkt krajowy brutto Turcji był realnie o 2,4% niższy niż kwartał wcześniej oraz zanotował spadek o 3,0% względem IV kwartału 2017 – poinformował Turecki Instytut Statystyczny. Rezultat nie był specjalnym zaskoczeniem – ekonomiści spodziewali się spadku tureckiego PKB o 2,7% rdr.

W ten oto sposób Turcja oficjalnie znalazła się w recesji, definiowanej jako dwa z rzędu kwartały spadku PKB. W III kw. tureckie PKB zmniejszył się o 1,1%, o czym informowaliśmy w grudniu. Zatem ze względu na potężne opóźnienie danych o PKB recesję w Turcji możemy z całą pewnością zdiagnozować ponad pół roku po tym, jak się rozpoczęła! Co więcej, jest dość prawdopodobne, że zjawiska recesyjne w tureckiej gospodarce powoli wygasają.

Dzięki niezłym osiągom w pierwszym półroczu w całym 2018 roku turecka gospodarka urosła realnie o 2,6%. Za sprawą galopującej inflacji (niemal 20% w lutym) nominalny PKB Turcji w 2018 roku urósł aż o 19,1%, osiągając wartość niemal 3701 mld lir. Jednak po przeliczeniu na amerykańską walutę turecki PKB osiągnął wartość 784,1 mld dolarów i był o 7,9% niższy niż rok wcześniej. Mimo to Turcja najprawdopodobniej utrzymała status największej gospodarki Bliskiego Wschodu, wyprzedzając Arabię Saudyjską (684 mld USD w 2017 r.).

Recesja w Turcji była konsekwencją błędnej polityki gospodarczej prowadzonej przez gabinet Recepa Erdogana. Inwestycje i konsumpcja były finansowane z zagranicznych pożyczek, a zbyt niskie stopy procentowe w kraju zachęcały przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe do życia ponad stan. To się skończyło w maju 2018 roku, gdy brak oczekiwanych przez rynek podwyżek stóp procentowych doprowadził do kryzysu walutowego.

Od końca maja do połowy sierpnia lira straciła 40% wobec dolara. Dopiero we wrześniu Bank Centralny Republiki Turcji zareagował tak, jak powinien, podnosząc stopy procentowe. Aby jednak interwencja przyniosła pożądany efekt (tj. ustabilizowała notowania liry) TCMB musiał dokonać drakońskiej podwyżki kosztów kredytu, wynosząc stawkę referencyjną do 24%. To posunięcie zatrzymało kryzys walutowy, ale nie mogło już uchronić Turków przed drastycznym spadkiem realnych dochodów. W październiku oficjalna inflacja CPI przyspieszyła do 24,5%, osiągając najwyższy poziom od 15 lat.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (27)

dodaj komentarz
trooper
Dla przypomnienia.
8 Czerwca 2014, Kaczyński: Polska będzie jak Turcja. Ale najpierw zmiana władz i elit

" Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia",
Dla przypomnienia.
8 Czerwca 2014, Kaczyński: Polska będzie jak Turcja. Ale najpierw zmiana władz i elit

" Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia", ale wymaga to "najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit".

https://www.wprost.pl/451487/Kaczynski-Polska-bedzie-jak-Turcja-Ale-najpierw-zmiana-wladz-i-elit
ernst
Porównywanie deficytow w kryzysie i okresie prosperity przypomina bieg ze spętanymi nogami i na luzie :)
madarot
W pewnym sensie już raz tak się stało! PiSowców odbieramy jako głupków, ale to wyrachowane cwaniaki. Raz już poddali się i oddali władzę PO na krótko prze światową recesją. PO miało związane ręce, bo deficyt budżetowy powyżej 3% co powodowało zero podwyżek w budżetówce, dość wysoka inflacja, mizerne PKB. W pewnym sensie już raz tak się stało! PiSowców odbieramy jako głupków, ale to wyrachowane cwaniaki. Raz już poddali się i oddali władzę PO na krótko prze światową recesją. PO miało związane ręce, bo deficyt budżetowy powyżej 3% co powodowało zero podwyżek w budżetówce, dość wysoka inflacja, mizerne PKB. Na tym niezadowoleniu wypłynęło PiS w 2015 r. Teraz rozdają kasę na lewo i prawo i całkiem możliwe, że oddadzą władze z tymi wszystkimi obietnicami a recesja tuż tuż. PO znowu wpadnie w zastawione sidła PiS i będą mieli pozamiatane.
and00
Jasne, najlepsze jest to o recesji powodującej inflacje, i specjalnym oddaniu władzy ponad rok przed krachem.
Gdyby oni ten krach naprawdę przewidzieli to nie musieli by pracować w polityce, zresztą nic by już nie musieli.
A deficyt to Tusk miał i 8% a nie "ponad 3%"
psokal odpowiada and00
Zgadza się, w 2009 roku Polska miała 7,9% PKB deficytu. W pozostałych siedmiu latch rządów PO-PSL było to już znacznie mniej ale mniejsza o to. Jeśli Cię to nie przerasta to dopisz jeszcze jaki deficyt w 2009 miały inne państwa UE oraz jaki deficyt mają teraz. Chyba że nie odróżniasz kryzysu gospodarczego od szczytu Zgadza się, w 2009 roku Polska miała 7,9% PKB deficytu. W pozostałych siedmiu latch rządów PO-PSL było to już znacznie mniej ale mniejsza o to. Jeśli Cię to nie przerasta to dopisz jeszcze jaki deficyt w 2009 miały inne państwa UE oraz jaki deficyt mają teraz. Chyba że nie odróżniasz kryzysu gospodarczego od szczytu koniunktury - wówczas nic już nie pisz.
1984 odpowiada psokal
Gdyby nie skok na OFE mieliby 60% do PKB. Gdy Rostowski z Tuskiem zamieniali realne pieniadze na wirtualne zapisy większość Europy zaczęła stabilizować dług do PKB. W Niemczech spadł z 80% do 75% chociaż niczego nie zajumali.
fakty odpowiada 1984
Czy Niemcy mają obciążenie w budżecie w postaci przywilejów emerytalnych w wysokości 2,8 % PKB ? Czy jakikolwiek inny kraj w Europie poza Grecją ma takie obciążenia ? To masz odpowiedź dlaczego Tusk musiał zrobić "skok" na OFE. Jak komunistyczny naród godzi się na komunistyczne przywileje, to ktoś za to musi Czy Niemcy mają obciążenie w budżecie w postaci przywilejów emerytalnych w wysokości 2,8 % PKB ? Czy jakikolwiek inny kraj w Europie poza Grecją ma takie obciążenia ? To masz odpowiedź dlaczego Tusk musiał zrobić "skok" na OFE. Jak komunistyczny naród godzi się na komunistyczne przywileje, to ktoś za to musi zapłacić. Matematyki nie oszukasz. Tusk przynajmniej coś z tym próbował zrobić, np. wiek emerytalny policji 55 lat, podwyższenie wieku emerytalnego. Chciał nawet posprzątać górnictwo, ale ryle wyszły na ulice, a pisiory z Kacperkiem Dudą, zaczęły drzeć japy, że Tuski chce zniszczyć polskie dobro narodowe. Do dzisiaj na forach wspominają, że policja za P.O strzelała do górników. Tusk się cofnął i co mamy w energetyce, widzimy.
oorim
Tak kończy każdy kto wypina się na świat zachodni i zbliża do despotii wschodnich...
bha
Każdy kto zadłuża pseudo rządami kraj na coraz droższy i większy kredyt do spłaty niestety całego społeczeństwa...
matpoz1
Czyli południe Europy i Francja nie ma co się martwić o swoje zadłużenie, bo hołduje europejskim wartością?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki