Turecka inflacja wystrzeliła w kosmos

Według oficjalnych danych inflacja cenowa w Turcji we wrześniu przyspieszyła do 24,5% wobec 17,9% odnotowanych w sierpniu. Tak szybkiego wzrostu kosztów życia nad Bosforem nie notowano od 15 lat.

Tylko we wrześniu indeks cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) w Turcji podniósł się o 6,3% względem poprzedniego miesiąca. Najmocniej podrożały meble i wyposażenie gospodarstwa domowego (o 11,4% mdm), transport (o 9,15% mdm) oraz pozostałe dobra i usługi (o 7,4% mdm). Jedynym pocieszeniem dla Turków mogły być stabilne ceny alkoholu i tytoniu (+0,07% mdm).

(Turkish Statistical Institute.)

Wystrzał inflacji cenowej w Turcji jest efektem załamania kursu liry. Turecka waluta od początku roku straciła prawie 38% wartości względem dolara amerykańskiego. Słabsza waluta oznacza nie tylko wzrost cen dóbr importowanych, ale także „eksportowalnych” dóbr krajowych, które lokalni producenci mogą sprzedać na zagranicznych rynkach po wyższych cenach.

Publikacja danych o inflacji CPI spowodowała nagłe osłabienie tureckiej liry. Kurs USD/TRY momentalnie wzrósł o ponad 1%, powracając powyżej poziomu 6 lir za dolara.

(Bankier.pl)

Galopująca inflacja dopiero we wrześniu doczekała się zdecydowanej odpowiedzi tureckiego banku centralnego. W połowie poprzedniego miesiąca TCMB podniósł główną stopę procentową z 17,75% do 24,00%, zaostrzając politykę monetarną mocniej od oczekiwań ekonomistów i wbrew żądaniom prezydenta Recepa Erdogana, który publicznie domagał się obniżenia kosztów kredytu.

Tyle że po wrześniowych danych o inflacji CPI realna stopa procentowa w Turcji znów jest ujemna, co trudno uznać za przejaw restrykcyjnej polityki monetarnej. Na rynku mogą się więc pojawić oczekiwania na kolejne podwyżki stóp w TCMB. A to może być postulat trudny do zrealizowania zważywszy na niemal maniakalną niechęć prezydenta Erdogana do wysokich stóp procentowych. Erdogan słynie głoszenia z kuriozalnej teorii, jakoby to wysokie stopy procentowe napędzały inflację. Ekonomiści są przekonani, że jest dokładnie odwrotnie; że to tani kredyt powoduje inflację.

Tym bardziej, że oficjalne statystyki Tureckiego Instytutu Statystycznego (TSI) mogą nie odzwierciedlać faktycznej presji inflacyjnej. Problematyczne są bowiem ceny paliw, którymi steruje rząd. Według serwisu globalpetrolprices.com średnia cena litra benzyny bezołowiowej w Turcji wynosi 6,94 liry. To w przeliczeniu mniej niż jedno euro, podczas gdy rok temu litr Pb95 na tureckich stacjach kosztował (w przeliczeniu) ok. 1,26 euro.

Jak to możliwe, że liczone w „twardej” walucie detaliczne ceny benzyny w Turcji wyraźnie spadły pomimo tego, że w tym samym czasie ceny ropy w USD wzrosły o 55%? Cena ropy naftowej podawana w tureckiej walucie jest obecnie o ok. 100% wyższa niż na początku roku. Tymczasem TSI raportuje wzrost cen w kategorii „transport” jedynie o 28,34% YTD i 36,61% rdr. Powstaje pytanie, ile wynosiłaby turecka inflacja CPI, gdyby nie działania rządu, który ręcznie steruje cenami paliw m.in. poprzez majową obniżkę podatku nakładanego na paliwa, biorąc na barki finansów publicznych część osłabienia liry i wzrostu cen ropy naftowej.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 28 open_mind

Definicja inflacji: Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy a lud przyjmuje to bez szemrania jako planowe działania ekonomiczne.

! Odpowiedz
6 5 silvio_gesell

Bo akurat rząd kontroluje inflację. LOL

! Odpowiedz
34 28 do_niczego

Niedługo w POLSCE I sort(POLITYCY) będzie zarzynał II sort(SPOŁECZEŃSTWO) wysoką INFLACJĄ i kosztami ŻYCIA.Także powoli chwytać się poręczy byście w KOSMOS nie odlecieli.

! Odpowiedz
122 100 mith21

Jeszcze trochę i Kaczyński zrobi nam Turcję. Tak jak obiecywał.

! Odpowiedz
101 87 search

Bez przesady, Erdogan ma prawo jazdy, konto w banku, zone i dzici wiec to nie ta sama liga.
Choc Turcy tez wstali z kolan

! Odpowiedz
38 25 and00

Panie Krzysztofie co to z bełkot?
"Powstaje pytanie, ile wynosiłaby turecka inflacja CPI, gdyby nie działania rządu, który ręcznie steruje cenami paliw m.in. poprzez majową obniżkę podatku nakładanego na paliwa..."
Pytanie retoryczne, czy pretensje do rządu Turcji że obniżył podatki i inflacja jest niższa niż pan sobie życzy, bo walczy z inflacją obniżając podatki?
Poza tym oni te podatki obniżyli w maju, a kryzys walutowy to sierpień...
Czy często stawia pan pytania typu "ile by wynosiła inflacja w danym kraju gdyby rząd podniósł podatki" na coś tam, albo np VAT?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 26 _jasko

"Powstaje pytanie, ile wynosiłaby turecka inflacja CPI, gdyby nie działania rządu, który ręcznie steruje cenami paliw m.in. poprzez majową obniżkę podatku nakładanego na paliwa..." BIORĄC NA BARKI FINANSÓW PUBLICZNYCH CZĘŚĆ OSŁABIENIA LIRY I WZROSTU CEN ROPY NAFTOWEJ - tak brzmi reszta zdania.
U nas onegdaj Kaczyński (będąc liderem opozycji) też postulował zniesienie akcyzy na benzynę, gdy ceny jej rosły. Ciekawe czy dziś będzie miał tyle odwagi by (podobnie jak Sułtan) ten postulat wprowadzić w życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
54 25 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 11 ajwaj

https://www.n-tv.de/wirtschaft/Deutscher-Automarkt-bricht-dramatisch-ein-article20652029.html

! Odpowiedz
0 1 resisdus

"Gorzej u Niemców ...." bardzo realistyczne podejście do świata lol

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,11% 3,8547
2020-01-27 01:41:00
EUR/PLN -0,01% 4,2534
2020-01-27 01:41:00
EUR/USD 0,08% 1,1034
2020-01-27 01:41:00
CHF/PLN 0,02% 3,9725
2020-01-27 01:40:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil