Turcja ostro podnosi stopy procentowe

Bank Centralny Republiki Turcji (TCMB) podniósł główną stopę procentową do 24%.Tak mocna podwyżka zaskoczyła rynek. Ponadto tureckie władze monetarne postawiły się w kontrze do prezydenta Erdogana, który dziś wezwał do o b n i ż k i stóp procentowych.

Rynkowy konsensus zakładał podwyżkę stopy tygodniowych operacji repo z 17,75% do 22,00%. Zatem podwyżka kosztów kredytu była silniejsza, niż oczekiwała większość uczestników rynku.

Świadczy też o tym gwałtowna reakcja rynku walutowego. O 13:06 dolar amerykański był wyceniany na 6,06 liry wobec 6,38 liry przed publikacją decyzji TCMB. Nie zmienia to jednak faktu, że od początku roku turecka waluta straciła względem dolara prawie 37%.

(Bankier.pl)

Na zdecydowane zaostrzenie polityki monetarnej w Turcji rynek czekał już od kilku miesięcy. Ale TCMB nie potrafił się na to zdecydować, pozostając pod presją polityczną wywieraną przez „sułtana’ Erdogana.

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych w Turcji zaskakuje tym bardziej, że dwie godziny wcześniej prezydent Recep Erdogan publicznie domagał się obniżenia wysokich stóp procentowych. Erdogan słynie głoszenia z kuriozalnej teorii, jakoby to wysokie stopy procentowe napędzały inflację. Ekonomiści są przekonani, że jest dokładnie odwrotnie; że to tani kredyt powoduje inflację.

„Ostatnie wydarzenia dotyczące perspektyw inflacyjnych wskazują na znaczące ryzyko dla stabilności cen (...) Pogorszenie się zachowania cen nadal wskazuje na ryzyko przekroczenia prognoz inflacyjnych pomimo słabszego popytu krajowego. W związku z tym Komitet zdecydował się wdrożyć silne zaostrzenie polityki monetarnej, aby zapewnić stabilność cen” – czytamy w czwartkowym komunikacie TCMB.

Według oficjalnych danych w sierpniu inflacja konsumencka w Turcji wzrosła do 17,9% rdr i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od 15 lat. Wzrost cen napędzany jest zapaścią liry, która jeszcze w poprzednim miesiącu notowała 40-procentową stratę względem dolara (licząc od początku roku). Aż do lata galopująca inflacja CPI pozostawała praktycznie bez reakcji TCMB, którego cel inflacyjny wynosi... 5%.

„Restrykcyjne nastawienie w polityce monetarnej będzie utrzymane zdecydowanie, dopóki prognozy inflacyjne nie pokażą znaczącej poprawy” – dodaje TCMB. To mocno „jastrzębi” komunikat wysłany rynkowi. Tego właśnie brakowało przez ostatnie miesiące, aby przekonać zagranicznych inwestorów do pozostawienia kapitału zainwestowanego w Turcji.

 KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 6 silvio_gesell

Czyli mają realne stopy w okolicach 7%, bank centralny wspiera oligarchów.

! Odpowiedz
7 4 silvio_gesell

Demokratycznie wybrany bank narodowy.

! Odpowiedz
1 19 modulometer odpowiada silvio_gesell

Takie są skutki populizmu, walki ze wszystkimi dookoła i utrzymywania stóp poniżej inflacji w bananowych republikach opanowanych przez populistów. Taka polityka moze dać sukces w kraju ze stabilną walutą a nie z walutą śmieciową. Polska też jest w kolejce za Turcją
Rezultat? Spóźnione podwyżki, tragiczna decyzja która przyniesie wiecej złego niż dobrego ale gdyby jej nie podjęto skutki byłyby jeszcze gorsze. Teraz czekać recesji i turbulencji w sektorze bankowym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty) odpowiada silvio_gesell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada modulometer

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 28 modulometer

Ten prezes robi wszystko na odwrót. Stopy trzeba było podnosić rok temu. Teraz koleś ma zdławiony import, konsumpcję, wzrost i jeszcze stopy podnosi. Przyspieszy recesję. No ale tak to wygląda jak sie działa tak jak działa

! Odpowiedz
12 46 pull_up

Sułtan jeszcze zięcia nie rozstrzelał?

! Odpowiedz
48 64 _jasko

„Z uwagą będę obserwował dalszy rozwój sytuacji w Turcji. Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki. Na tym przykładzie widzimy, w jaki sposób możliwe jest sprytne wykorzystanie suwerenności monetarnej, czyli prawa do prowadzenia własnej polityki pieniężnej oraz faktu posiadania własnej waluty” - mówił w połowie sierpnia Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej z nadania PiS.
A jeśli chodzi o nasz narodowe podwórko, to pan Eryk miał wówczas takie zdanie:
„(…) scenariusz utrzymywania stóp procentowych jest na razie bardziej prawdopodobny. Należy jednak bardzo uważnie obserwować rzeczywistość makroekonomiczną. Bardzo duże znaczenie będzie mieć dla mnie sytuacja w najbliższych miesiącach, jaka panować będzie na rynku cen surowców, na rynku walutowym oraz na rynku akcji. Nie wykluczam, że pojawi się z tego taka układanka rynkowa, która przybliżać będzie moment OBNIŻKI stóp procentowych” – ocenił.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 wawrzy

kupuje chleb orkiszowy. Kiedys kosztował 5 zł. potem 5.5 , w tym roku juz 6 a przedwczoraj patrzę a jest 7 zł/bochenek. Tez będę uważnie obserwował co dalej. Na razie pogroziłem sprzedawczyni w sklepie a ona na to że to nie jej wina.

! Odpowiedz
32 8 john-eire

Dziękuję bardzo TCMB. Moje największy zysk w Forex. Dopiero sprzedałem Lira.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil