REKLAMA

Rau: Czekamy na wyjaśnienia USA dot. zmiany stanowiska ws. Nord Stream 2

2021-06-10 18:16
publikacja
2021-06-10 18:16
Rau: Czekamy na wyjaśnienia USA dot. zmiany stanowiska ws. Nord Stream 2
Rau: Czekamy na wyjaśnienia USA dot. zmiany stanowiska ws. Nord Stream 2
fot. Hubert Mathis / / FORUM

Ja i inni ministrowie z naszej części Europy o zmianie stanowiska USA w sprawie Nord Stream 2 dowiedzieliśmy się z mediów; trudno to odbierać jako przykładny model współpracy, czekamy na amerykańskie wyjaśnienia - podkreślił w czwartek w Rydze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji w trakcie swojej jednodniowej wizyty na Łotwie spotkał się z prezydentem tego kraju Egilsem Levitsem w jego rezydencji w nadbałtyckiej Jurmale oraz z marszałek parlamentu Łotwy Inarą Murniece. Następnie odbył rozmowy dwustronne ze swoim łotewskim odpowiednikiem Edgarsem Rinkeviczsem. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji dwustronnych, bezpieczeństwa w regionie i energetyki, w tym Nord Stream 2.

Szef polskiego MSZ w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że decyzja amerykańskiej administracji o odstąpieniu od nakładania sankcji na firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 nie może cieszyć się zrozumieniem i wsparciem strony polskiej. Zauważył, że Nord Stream 2 dzieli UE, NATO, a jego kosztem będzie bezpieczeństwo regionu, w tym Ukrainy czy Polski.

"Kiedy nawiązywaliśmy kontakty z obecną administracją amerykańską, a ja osobiście z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, strona amerykańska potwierdzała, że nie będzie się działo nic o nas bez nas, że wszystkie decyzje będą konsultowane" - mówił Rau.

"Ja, ale nie tylko ja, także inni ministrowie naszej części Europy dowiedzieli się o zmianie tego stanowiska praktycznie z mediów" - dodał.

Minister Rau ocenił, że zaskakujące jest to, że konsultowani są przez administrację amerykańską politycy z innej części Europy w kontekście bezpieczeństwa wschodniej flanki.

"Trudno to odbierać jako przykładny model współpracy i bardzo czekamy na amerykańskie wyjaśnienia w tej sprawie" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Z Rygi Mateusz Roszak (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_argumentum_ad_ignorantiam
Ciekawe czy bierze od putnia w łapę za marketing ? :D
talmud
szef ....czego ?? .....LMAO

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki