REKLAMA

Przewodniczący KNF: Wpływ stóp procentowych na uczestników rynku finansowego wyzwaniem nadzoru

2022-05-16 18:01
publikacja
2022-05-16 18:01
Przewodniczący KNF: Wpływ stóp procentowych na uczestników rynku finansowego wyzwaniem nadzoru
Przewodniczący KNF: Wpływ stóp procentowych na uczestników rynku finansowego wyzwaniem nadzoru
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Jest szereg wyzwań związanych z funkcjonowaniem rynku finansowego, w tym m.in. wpływ stóp procentowych na sytuację uczestników rynku finansowego - powiedział w poniedziałek przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski na XXII Konferencji Izby Domów Maklerskich.

Jak przypomniał przewodniczący KNF, w 15. rocznicę uchwalenia ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym została ogłoszona Strategia Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na lata 2022 – 2025, która jest pierwszym w historii Urzędu takim dokumentem.

Wskazał, że Strategia UKNF nie jest celem samym w sobie. "Jest to element szerszego spojrzenia na zarządzanie rozbudowaną, nowoczesną i multizadaniową strukturą organizacyjną. KNF sprawuje nadzór nad profesjonalnymi podmiotami, którym obywatele i inni interesariusze instytucjonalni powierzyli swoje środki finansowe oraz wrażliwe dane osobowe" - powiedział.

Jak wyjaśnił, podmioty nadzorowane różnią się między sobą skalą działalności, zakresem usług oraz stopniem dojrzałości organizacyjnej i informatycznej. "Rolą UKNF jest sprawowanie profesjonalnego i efektywnego nadzoru, a osiągnięcie tego założenia wymaga stałego inwestowania w rozwój organizacji, procesów oraz narzędzi ICT" - podał.

Według Jastrzębskiego jest szereg wyzwań związanych z funkcjonowaniem rynku finansowego. Wśród nich wymienił wpływ stóp procentowych na sytuację uczestników rynku finansowego oraz relokację środków w ramach sektora, zwiększająca się liczba przypadków nielegalnej działalności i nadużyć w zakresie usług finansowych, zmiany modelu dystrybucji i zdalnej obsługi klientów oraz konieczność zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad podwykonawcami czy nowe - europejskie oraz krajowe inicjatywy dotyczące ochrony konsumentów, w tym klientów instytucji finansowych, a także lokowanie środków w alternatywnych formach inwestowania na rynku regulowanym oraz poza nim.

Jak ocenił, rosnąca liczba wyzwań stojących przed nadzorem i podmiotami działającymi na rynku finansowym, związana z jednej strony z uwarunkowaniami technologicznymi (m.in. postępującą informatyzacją procesów i usług), jak również ze zwiększającym się skomplikowaniem instrumentów finansowych i liczbą regulacji.

Wskazał, że wymaga to zatem zastosowanie podejścia strategicznego, które jest ukierunkowane na bardziej proaktywny nadzór, skuteczniejsze i efektywniejsze wykorzystanie danych, informacji i wiedzy oraz lepsze zarządzanie organizacją.

Szef Komisji dodał, że pierwsze podsumowania realizacji Strategii zaplanowane jest na jesień 2023 roku. 

lgs/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki