Premier: Przesunięta data wdrożenia split payment z 1 września na 1 listopada

Słuchając postulatów przedsiębiorców postanowiliśmy z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia split payment, czyli podzielonej płatności, z 1 września na 1 listopada, tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na wdrożenie całego systemu - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr)

Premier w czwartek odwiedził Krakowski Park Technologiczny. "Serce rośnie, kiedy patrzy się, w jaki sposób ta polska wyobraźnia, fantazja, potrafi pomagać przedsiębiorcom w osiąganiu coraz to nowych obszarów doskonałości, dotarcia do klientów, dotarcia do rynku. Tutaj to naocznie można zobaczyć, można tego doświadczyć" - powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej.

Premier zauważył, że KPT, "a jednocześnie też cała strefa ekonomiczna, która rozwija się niezwykle dynamicznie, jest przykładem tego, w jaki sposób inwestycje ze wsparciem państwa potrafią zmieniać otoczenie biznesowe, otoczenie gospodarcze".

Dodał, że do połowy roku cała strefa ekonomiczna przyciągnęła 1,5 mld zł nowych inwestycji. "To pokazuje, jak jest atrakcyjność dla całego świata małopolskiego, tego ekosystemu biznesowego, który udało się tutaj stworzyć" - powiedział. "Jestem przeszczęśliwy, że Małopolska, że Kraków, potrafi na cały świat sprzedawać swoje super innowacyjne produkty" - podkreślił Morawiecki.

"My często szczycimy się taką ułańską fantazją, albo wyobraźnią wielką i cieszę się, że ta wyobraźnia, że kreatywność jest dzisiaj przekładana na modele biznesowe, na konkretne kanały dystrybucji, dotarcia do klientów ze swoimi innowacyjnymi produktami" - zaznaczył.

Premier podkreślił również, że chce przekazać ważną informację dla przedsiębiorców. "Po ostatnich kilku spotkaniach z przedsiębiorcami słyszałem wiele różnych postulatów, propozycji, ale jedna dość technicznie brzmiąca i związana z księgowością była istotna dla przedsiębiorców. Otóż dotyczyła ona przesunięcia terminu wdrożenia split payment, czyli podzielonej płatności" - zaznaczył Morawiecki.

"My słuchamy przedsiębiorców, i jakkolwiek ze strony ministerstwa finansów chcę podkreślić to, że właściwie takim praźródłem tego, jak to mówią w Brukseli, mini-cudu gospodarczego, którego doświadczamy, czy dobrego wzrostu gospodarczego, wolę ze skromnością w ten sposób powiedzieć, praźródłem, praprzyczyną, jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest zwycięska walka z mafiami VAT-owskimi, które zresztą takim firmom, jak te tutaj w Krakowskim Parku Technologicznym, uniemożliwiały normalny rozwój, bo oprócz wielu patologii, które się z tym wiążą, również zakłócenie konkurencyjności na rynku było jedną z nich" - mówił premier.

"Mechanizm podzielonej płatności, czyli płace sprzedawcy netto, a na specjalne konto idzie to brutto, czyli VAT, po to, żeby już nikt nie mógł oszukiwać tych przedsiębiorców właśnie, bo to przecież jest też dla ich dobra, jest czymś, co dalej jeszcze dodatkowo ucywilizuje rynek w Polsce" - podkreślił szef rządu.

"Jednak wiąże się to również z dostosowaniem poszczególnych systemów księgowych dla przedsiębiorców. I słuchając tego ich postulatu, postanowiliśmy z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia z 1 września na 1 listopada tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na dostosowania informatyczne systemów księgowych i większa łatwość we wdrożeniu całego tego projektu" - oświadczył premier.

Sejm skierował w środę do Komisji Finansów Publicznych projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający m.in. obowiązkowy split payment w niektórych branżach. Wiceminister finansów Tadeusz Kościński wskazywał, że projekt ma na celu dalsze uszczelnienie systemu VAT.

autorzy: Nadia Senkowska, Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 25 carlito1

Każdy szanujący się przedsiębiorca nie zagłosuje na PiS! Split payment to nic więcej jak kolejne utrudnienia...

! Odpowiedz
2 9 petrolnuts

Każdy szanujący się przedsiębiorca nie zagłosuje na żadną socjalistyczną partie.

! Odpowiedz
2 42 gwisniew

Bali się zamieszania przed wyborami :D

! Odpowiedz
10 8 jkl777

Jeszcze sie musza nakrasc przed wyborami, bo PO juz beda w pasiakach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.